Срби су се за БУСТЕР ДОЗУ највише двоумили између ове две вакцине! Многи одлучили да ПОМЕШАЈУ цепива
У Србији је почела вакцинација трећом дозом како би се појачао имунитет, а, према подацима Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут", такозвану бустер дозу примило више од 100.000 грађана.
За трећу дозу кинеском Синофарм вакцином определило се 63.827 особа, за Фајзер 35.393, за Спутњик В 1.331, а за АстраЗенеку свега 26 грађана. По овоме можемо закључити да су се Срби највише двоумили између кинеског произвођача, и Фајзеровог цепива.
Поруке које су долазиле до грађана за коју бустер дозу вакцине треба да се одлуче биле су различите - од тога да би било добро да изаберу м-РНК вакцину, до тога да је свеједно, али да ипак питају свог изабраног лекара.
БОЛНИЦЕ СЕ ПУНЕ УБРЗАНИМ ТЕМПОМ, СТРУКА И ДОКТОРИ У ПАНИЦИ: Али једна ствар их брине више од осталих
ЧЕКА НАС ВАРЉИВА ЈЕСЕН? Климатолог Ђурђевић изјавом улио наду свима! У Септембру ће бити ТОПЛИЈИХ дана, ево када!
КОРОНА ДИВЉА У ЗАПАДНОЈ СРБИЈИ: Последњи подаци забрињавају!
Поједини чланови Кризног штаба попут Дарије Кисић Тепавчевић и Бранислава Тиодоровића бирали су исту вакцину као и први пут. Међутим, многи становници општине Стари град, која је по званичном броју вакцинисаних достигла колективни имунитет и прешла више од 70 одсто вакцинисаних, одлучили су да комбинују.
Многи грађани одлучили да мешају вакцине
Данка Филиповић, професорка енглеског у пензији, годинама је предавала на Биолошком факултету. Она је у приоритетној групи за трећу дозу и каже да нема хроничне болести ни у својој 83. години. Каже, без дилеме је дошла у дом здравља да прими трећу дозу. Коју није се консултовала са изабраним лекаром, али њен избор није исти као у првом кругу.
- Прве две су биле кинеске, сад сви причају да је Фајзерова много боља зато што дуже траје и онда сам се због тога одлучила. Мислим да је то корисно, па кад већ имам шансе да је примим, зашто је не бих примила - каже Данка Филиповић.
У дому здравља Стари град на пункту за вакцинацију стрпљиво се чека, консензуса нема око одлуке коју вакцину примити, да трећа буде и срећа.
Милан Војиновић каже да ће видети са лекарима коју вакцину да прими као бустер дозу. Наводи да су прве две дозе биле Синофарм и да није било проблема.
Силвија Новковић одлучила се да трећа доза ипак буде Фајзер.
- Пошто су део моје породице здравствени радници, они су ми препоручили да је можда боље да примим Фајзер - каже Новковић.
Драган Дедеић одлучио се да трећа доза буде кинеског произвођача Синофарм, као и прве две.
Стари град предњачи по вакцинацији
Од почетка вакцинације у београдској општини Стари град предњаче по броју вакцинисаних. Тај тренд је настављен. Првих дана долазило је дневно око 200 људи, али је брзо прешао и више од 300 вакцинисаних трећом дозом у једном дану.
Др Бранка Лазић, координаторка за вакцинацију Дома здравља "Стари град", каже да је одличан одзив за трећу дозу.
- То су углавном грађани који су вакцинисани у јануару и фебруару и они добијају смс поруке од еУправе. Ми апелујемо да се тога и придржавају да будемо сигурни да је прошло оних 180 дана - навела је Лазић.
Бустер доза појачава имунитет
Директор Удружења произвођача иновативних лекова "Иновиа" Бојан Тркуља каже да се из искуства са другим вакцинама могло видети да бустер дозе повећавају имунитет, те да нема дилеме да ће тако бити и са вакцином против вируса корона и да је за наше грађане привилегија што могу да се вакцинишу трећом дозом.
Говорећи о истеку рока вакцина, он је рекао да је то проблем многих земаља које су набавиле вакцине за целу популацију. Како каже, проблем представља и то што су вакцине високотехнолошки специфични лекови и као такве захтевају посебне услове чувања, транспорта и рок трајања им је краћи него код таблетираних лекова.
- Када су у питању вакцине против ковида, рок употребе варира од шест месеци до две године. Најдужи рок трајања имају кинеска вакцина и Џонсон и Џонсон. Све остале имају рок трајања од шест месеци. Међутим, сви они који приме вакцину у нашем здравственом систему не треба да имају дилему да ли је вакцини истекао рок или не. Не може да се деси да неко добије вакцину којој је истекао рок уколико се вакцинише на за то предвиђеним местима - нагласио је он.
Говорећи о недоумицама око вакцинације деце старије од 12 година он је рекао да је "потпуно сигурно и безбедно вакцинисати децу старију од 12 година. Међутим, фокус треба и даље да буде на одраслој популацији, јер вакцине штите од тежих облика болести, спречава смртност, да благи облик болести пређе у тежи облик", навео је он.