СЛЕДЕ КЉУЧНИ ДАНИ! Познати српски доктор упозорио: Све ће зависити од ова ТРИ ДОГАЂАЈА!
Упркос томе што је смањен број новооболелих, забрињава чињеница да нам се болнице и јединице интензивне неге свакодневно пуне.
Тренутна ситуација је изузетно тешка, а здравствени систем Републике Србије трпи најјачи удар од почетка епидемије с обзиром на то да имамо 9.753 пацијента заражених корона вирусом, каже државни секретар Министарства здравља Мирсад Ђерлек.
КОВИД БОЛНИЦЕ У БЕОГРАДУ РАДИЋЕ НЕПРЕКИДНО! "Нема одмора!" - за наше хероје Нова година НЕ ПОСТОЈИ
"УЖИВО МУЗИКА ЈЕ ПОТПУНО ЗАБРАЊЕНА": Из комуналне милиције објавили шта ће све сутра контролисати
"ЗНАТЕ КАКВИ СУ ЛЕКАРИ - НАЈГОРИ ПАЦИЈЕНТИ!" Др Славица је прележала корону, открива ДЕТАЉЕ УЖАСА
Иако, како наводи, охрабрује то да имамо мање новооболелих, озбиљно забрињава чињеница да нам се болнице и јединице интензивне неге свакодневно пуне.
Здравствени систем под најјачим ударом
- То у пракси значи да још имамо више пријема него отпуста и стрепимо од изазова који нас очекују, а то су, пре свега, прослава Нове године, Божића и српске Нове године. Заиста, од та три догађаја зависиће како ћемо дочекати другу половину јануара, односно да ли ћемо бити у још тежој ситуацији или ће грађани показати висок ниво свести као што су то учинили приликом прославе славе Свети Никола када су остали у својим кућама и у породичној атмосфери прославили славу - напомиње Ђерлек.
Он апелује на грађане да и Нову годину прославе на тај начин, у породичној атмосфери.
- Близу смо да одолимо трећем таласу зато што смо добили вакцину. Вакцинација у Србији је почела, а очекујемо дозволу и сертификат од Агенције за лекове и медицинска средства Србије и за вакцину "Спутњик Ве" (Спутник В) и за кинеску Синофарм вакцину. Тако да ће имунизација становништва помоћи да дођемо до колективног имунитета и коначно, после скоро годину дана, успемо да у наредних неколико месеци обуздамо ову епидемију и почнемо да живимо као некад - каже Ђерлек који је и директор Националног координационог тима за имунизацију.
Како додаје, није се очекивало да ће у децембру бити скоро 10.000 хоспитализованих пацијената, али Министарство здравља и држава имају алтернативу и резервни план.
- Србија је постала једна велика болница, у непрестаном смо контакту са свим директорима и проширујемо ковид капацитете у болницама широм Србије. Ту очекујемо велику помоћ и ковид болница у Батајници и Крушевцу које нису попуњене до последњег места, тако да се надам да ипак неће бити потребно да размишљамо о неким већим бројкама које би могле да угрозе здравствени систем и да ће наш здравствени систем успети да се одбрани од овог изузетно тешког трећег таласа. Свакако се надам да ситуација у јануару неће бити као у децембру - закључује Мирсад Ђерлек.