СТУДИЈА О ЕФИКАСНОСТИ ИМУНИЗАЦИЈЕ У СРБИЈИ: Почиње испитивање, зна се колико људи учествује и шта се проверава
Претеће варијанте су оне које забрињавају, то су британски, јужноафрички, бразиласки сој корона вируса
Вирусолог и члан Кризног штаба Тања Јовановић каже да поред британског соја коронавируса у Србији нису доказане друге претеће варијанте вируса. Национална студија о ефикасности имунизације је припремљена и у њој ће учествовати више хиљада грађана, рекла је Јовановићева.
ОРЛ специјалиста упозорава: Ове симптоме не смете да игноришете! Ево како да заштитите нос и дисајне путеве!
СРПСКИ ДОКТОРИ ИЗВЕЛИ ПРАВО ЧУДО И СВЕТСКИ ПОДВИГ! Муњевитом реакцијом извели немогуће операције и захвате!
КОЛА ЋЕ БИТИ УНИШТАВАНА ПОД ПРЕСОМ ПРЕД ОЧИМА БАХАТИХ ВОЗАЧА? Ускоро нова измена закона о саобраћају!
Тања Јовановић је, гостујући у Дневнику РТС-а, рекла да, иако бројке падају, треба да будемо опрезни и да се придржавамо мера како би пад био реалност и како бисмо епидемију ставили под контролу.
Додаје да ће се ситуација процењивати и да ће, у зависности од бројки и поштовања мера, бити одлучивано хоће ли бити нових попуштања.
Објашњавајући мутације вируса, вирусолог је рекла да се нови коронавирус понаша као и остали вируси - да би преживео, мора да мутира и да се мења.
- Имамо десетине хиљада варијанти, али нису све заначајне, већина је безазлена и не мења карактеристике - указала је Јовановићева.
Варијанте вируса које су од интереса јесу оне код којих појединачне мутације захтевају праћење и да ли ће доћи до акумулације особина вируса.
- Претеће варијанте су оне које забрињавају, то су британски, јужноафрички, бразиласки. Сада код нас доминира британски сој - рекла је Јовановићева.
Додаје да је дошло до мутација које се акумулирају на површини вирусне честице, у шиљатом протеину који је значајан за инфекцију ћелије.
Институт при Медицинском факултету спроводи студије и прати како се мења вирус. Поред британског соја, истиче Јовановићева, у Србији нису доказане друге претеће варијанте вируса.
- Клиничари запажају да је дошло до пораста броја пацијената у одређеном узрасту, пацијенти су са тежим сликама, то треба потврдити и у лабораторији. Бразилски сој још није ушао у Србију, радимо секвецирање вирусног генома из ткива пацијената и за сада нисмо открили бразилски сој, не можемо да претпоставимо хоћемо ли га открити - нагласила је Јовановићева.
Све спремно за истраживање
Вирусолог је указала да је припремљена национална студија о ефикасности вакцинације додајући да се очекује да ускоро крене њено спровођење.
- У оквиру ње, испитиваће се обе компоненте, и антитела и ћелијски одговор, и код вакцинисаних особа и код оних који су имали природну инфекцију. Један сегмент је и праћење вирусних варијанти код вакцинисаних јер долази до инфекције између две дозе, да видимо да ли је то истом варијантом или измењеном варијантом вируса заражен - наводи Јовановићева.
Према њеним речима, биће укључени и они људи који почињу процес вакцинације.
- Мораће да дају пристанак да хоће да учествује, очекујемо да неколико десетина хиљада људи буде обухваћено студијом, претпостављамо до краја године - наводи вирусолог.
Говорећи о евентуалном давању треће дозе вакције, Јовановићева је рекла да су компаније почеле клиничке студије јер се појављују нове варијанте вируса.
- Трећа доза треба да буде намењена новијим варијантама вируса, или да се дају стара и нова вакцина у оквиру једне. Вирус се не мења том брзином као и други, не очекујемо велике проблеме. Да ли ће бити сезонског појављивања коронавируса, то предстоји да видимо. Очекујем да ћемо можда као за грип имати сезонске вакцине - каже докторка Јовановић.
Да ли смо ли близу колективног имунитета?
Када је реч о колективном имунитету, Јовановићева је рекла да ће моћи да се каже да га полако стичемо кад се будемо приближили половини вакцинисане популације.
- Вирус тражи особе које нису вакцинисане и нису прележале болест да би могао успешно да се размножава. Што је мање таквих људи, мање је и вируса у циркулацији и моћи ћемо да се изборимо са епидемијом - нагласила је вирусолог.
Истиче да "сви жељно ишчекујемо да видимо леђа епидемији".
- Ако се држимо мера и наставимо имунизацију, већ у летњем периоду ћемо имати много више слободе, да се слободно крећемо, да путујемо, да се вратимо свакодневним активностима - напоменула је Јовановићева.