СРБИЈА НА КОРАК ДО "ОПОРАВКА" Имунизација је почела: Ево ко све обавезно мора да се пријави за вакцину
До сада је вакцину примило 16.887 особа, а за њу се пријавило више од 150.000 грађана.
За вакцинацију путем портала еУправе или позивањем броја 0800-222-334 треба да се пријаве и сви они који су обухваћени Оперативним планом за имунизацију против ковид 19 у току ове године. Такође, вакцину могу да приме и они који су прележали овај вирус и то најраније месец дана након клиничког излечења, односно најраније месец дана након позитивног резултата ПЦР теста ако су били асимптоматски.
ТУЖНА СЛИКА СРБИЈЕ: Под тежином снега урушио се кров на штали, угушиле се три краве (ФОТО)
МНОГИ ОВО НИСУ ПРИМЕТИЛИ! Српски метеоролог открио шта ће доћи у Србију и најавио ДЕБЕЛИ МИНУС
То значи да пријаву треба да обаве електронски или телефонски и сви здравствени радници, запослени у социјалним установама, запослени у просвети, Министарству унутрашњих послова...
Оперативни план имунизације предвиђа да се она одвија у три фазе. У току прве фазе, која је у току се вакцинишу здравствени радници, запослени и корисници у социјалним установама.
Направљено 7 приоритетних група запослених у здравственим установама и то следећим распоредом:
- Запослени у јединицама интензивног лечења у ковид болницима, запослени у ковид амбулантама домова здравља и пријемно-тријажним центрима болница, затим запослени у ковид болницама у директном контакту са оболелима на одељењима, онда запослени у лабораторијама за директну дијагностику COVID-19, запослени на интензивном лечењу и хируршким одељењима у не-ковид болницама, запослени на осталим одељењима у не-ковид болницама и запослени у домовима здравља - наводи се у плану имунизације.
У другој фази је план да се вакцинише 11 до 20 одсто становништва, тачније минимум 736.500 од 1.395.923 колико је у плану у овој фази. У овој фази постоји 9 група и то:
1. Особе у старосној групи 65–74 године у општој популацији које нису обухваћене у претходној фази
2. Особе млађе од 65 година са коморбидитетима или здравственим стањем које представља висок ризик од настанка тешког облика болести или смрти
3. Запослени у службама/установама од виталног значаја
4. Запослени у државној управи и локалној самоуправи који су посебно изложени инфекцији (непосредни рад са странкама, рад на терену и сл) или који су посебно угрожени од настанка тешких облика болести и смртног исхода
5. Запослени у комуналним и јавним предузећима
6. Запослени у Министарству унутрашњих послова и правосуђу
7. Запослени у предузећима и установама од посебног значаја за функционисање друштва које одреди Влада Србије или орган управе коме Влада Србије повери израду такве листе приоритета
8. Запослени у образовању, у установама са већим ризиком од трансмисије вируса (факултети и средње школе)
9. Запослени у предшколским установама
У трећој фази биће вакцинисани:
1. Запослени у образовним установама са мањим ризиком од трансмисије вируса (основне школе);
2. Есенцијално особље ван медицинског и образовног сектора које није обухваћено у другој фази;
3. Запослени на производњи вакцина и у лабораторијама на местима са високим ризиком за инфекцију;
4. Особе које су услед свог социјалног статуса у повећаном ризику од инфекције, јер не могу да обезбеде физичку удаљеност - мигранти и тражиоци азила у колективном смештају, особе које живе у нехигијенским насељима, бескућници и особе које живе у екстремном сиромаштву, особе старије од 50 година на издржавању кривичних санкција.
Прошао је тачно 21 дан како је у Србији почела вакцинација против корона вируса. До сада је вакцину примило 16.887 особа, речено је у Институту за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут".
Највише су до сада вакцинисани здравствени радници.
- Имајући у виду да су приоритет за вакцинацију у овом моменту запослени у здравственим установама и запослени и корисници социјалне заштите, већину вакцинисаних чине запослени у здравственим установама - кажу у Институту "Батут".
Вакцинација против корона вируса у Србији почела је 24. децембра 2020. године америчко-немачком вакцином Фајзер- Бионтек, а поред ње доступна је и руска вакцина Спутњик В.
Свако ко жели да се вакцинише од понедељка може да се пријави путем овог портала, а од данас ради и контакт центар где грађани могу да се пријаве телефоном позивом на број 0800-222-334.
До сада се за вакцину пријаву више од 150.000 грађана.
Вакцина је бесплатна за све грађане Србије. Могу је примити сви узраста од 16 година па навише, а прима се у две дозе. Друга доза се прима после 21 дан, а имунитет се стиче после 7 дана од ревакцине.
- Протокол имунизације, односно да размак између две дозе вакцине против ковид 19 обољења, треба да буде у складу са упутством произвођача. Уколико из различитих медицинских, или немедицинских разлога, особа не може да прими другу дозу вакцине у предвиђеном временском периоду, другу дозу треба дати тако да одлагање буде што је могуће краће - наводи се у плану имунизације који је постављен на сајту Института "Батут".
У њему се објашњава и када вакцину могу да приме они који су прележали корона вирус:
- Вакцинација особа које су прележале ковид 19 обољење, може се спровести најраније месец дана након клиничког излечења, односно позитивног резултата ПЦР теста код асимптомаских особа.
Иначе, све који се пријаве за вакцину, позиваће лекари из домова здравља.
Да ли ће деца моћи да приме вакцину против короне?
Како сада ствари стоје, вакцина против короне није намењена за децу млађу од 16 година.
Др Срђа Јанковић, имунолог, недавно је објаснио ко не сме да прими постојеће вакцине против вируса корона и зашто су међу њима и деца.
- С обзиром на то да је ово нова болест и да су нове вакцине, није било времена да се оне испитају у популацији деце, где су врло строге етичке и методолошке норме испитивања и за сада неће бити вакцинације деце, поготово што она ређе оболевају. Штитићемо их, као и до сада, превентивним мерама. Када буде колективни имунитет почео да се ствара, на тај начин ће и деца бити заштићена - рекао је др Јанковић.
Његов колега имунолог проф. др Борислав Каменов каже да у овом тренутку, док немамо резултате испитивања вакцине на деци, она не би требало да се вакцинишу.
- Било би неозбиљно вакцинисати децу пре него што се спроведу испитивања вакцине на дечјем узрасту. Ипак, претпостављам да када вакцина буде испитана над децом, да неће бити никаквих проблема и да ће бити дозвољена и за њих, али свакако да треба да се сачекају резултати испитивања - напомиње проф. др Каменов.