Србија на прагу ЕПИДЕМИЈЕ! Оболели се мере у ХИЉАДАМА, а ево који су СИМПТОМИ и колико траје ВИРУС који влада
Вирус грипа из дана у дан се шири нашом земљом, а према речима просветних радника одељења у школама и вртићима су десеткована, па остаје бојазан да ће ускоро доћи до епидемије на нивоу целе Србије.
Институт за јавно здравље "Милан Јовановић Батут" још увек није изашао са последњим извештајем о стању оболелих на нивоу целе земље, он ће стићи у петак, али постоје неки прелиминарни резултати.
- Постоји растући тренд када је вирус грипа у питању. До сад је оболело нешто више од 6.000 особа на територији наше земље од чега је код 50 особа потврђено да имају грип - објашњава епидемиолог Института за јавно здравље "Милан Јовановић Батут" Дарија Кисић Тепавчевић.
Она додаје да је највише оболелих у узрасту од 0 до 4 године, а након тога у узрасту од 5 до 9 година. Разлог за то је што родитељи већином доводе своју децу на прегледе код лекара па су они евидентирани, док се одрасли већином сами лече код куће па их нема на списку болесних.
ОВАЈ ЛЕК НЕ СМЕТЕ ДАВАТИ ДЕЦИ када имају високу температуру! Др Несторовић о вирусу који влада у Србији!
"СРБИН МИ ЈЕ КУПИО НАЈВЕЋИ КОЊАК" Бојси су поново у Београду, разлог ОДУШЕВЉАВА! (ФОТО)
Кућни љубимци, колица, торбе, бицикли... ШТА СВЕ СМЕМО, а шта не да уносимо у ГРАДСКИ ПРЕВОЗ?
- Још нема епидемије и налазимо се у ниском обухвату броја оболелих. У прилог причи да до епидемије неће доћи говори и то да ће деца ускоро на распуст. Ових дана много особа је изостајало са посла и из школа и вртића због сличних симптома. Међутим, већина њих није оболела од грипа, већ од неког другог респираторног обољења - наводи докторка и додаје да то ипак није занемарљиво, будући да се сродне болести исто испољавају и преносе.
Поједине болнице су забраниле посете како се вирус не би ширио, а оно што већину људи интересује је колико вирус грипа заправо траје?
- Код особа које не болују од неких хроничних болести, до комплетног опоравка долази након седам дана. Сам вирус је у телу код одраслих од два до три дана, док је код деце то нешто дуже - каже Кисић Тепавчевић.
Она напомиње да је то значајан податак, јер су деца та која најчешће шире вирус даље, пошто се он код њих најдуже задржава, али још је важније да грип код њих најчешће не доводи до озбиљних компликација. На нивоу града Београда и у последњем извештају Градског завода за јавно здравље наводи се да је у односу на претходну недељу број оболелих порастао за 7,5 одсто, што није занемарљиво, али се епидемиолози надају да неће доћи до озбиљнијег ширења.
Ако би дошло до тога, министар просвете Младен Шарчевић рекао је раније да ће се око 12. фебруара разматрати да ли је потребно да се распуст у том случају продужи. Прошле суботе од компликација изазваних сезонским грипом, у Нишу је преминуо 82-годишњи мушкарац, потврдили су из Института за јавно здравље.
Прехлада наступа неколико дана након што особа "покупи" вирус, а симптоми се појављују постепено. С друге стране, грип "ломи" брзо, симптоми наступају већ после неколико сати, а одликује га изнемоглост.
- Разлика између прехладе и грипа је у томе што је код појаве грипа виша температура, која упорно траје и тешко се обара. Присутна је јака главобоља и малаксалост, са болом у мишићима, као и општа слабост. Пацијент је везан за постељу, губи апетит и одликује га лоше опште стање - каже педијатар Дејан Јонев из ДЗ "Симо Милошевић" са Чукарице.
Прехлада је по правилу безопасна и најчешће се повлачи без последица. Тешко ју је разликовати од грипа, јер их изазивају исти вируси и имају заједничке симптоме. Прве назнаке су обично свраб и осећај жарења у грлу, који се постепено погоршавају. Најчешће су захваћени синуси и грло, а може се спустити и на бронхије.
- Вирозе се далеко лакше подносе. Температура је нижа, долази до појаве кашља, али нема малаксалости, главобоље, бола у мишићима и пацијент може знатно боље да функционише - додаје доктор Јонев.
Велике разлике у лечењу ова два вирусна обољења нема, али је битно обратити се лекару и не отписати симптоме у старту као прехладу, јер је могуће да вам се "прикрада" неко озбиљније вирусно обољење.
- Разлике у лечењу нема. У питању је терапија која се даје на основу симптома - лекови за скидање температуре, препарати за кашаљ, за нос, појачање имунитета. Препоручује се и лежање и уношење што више течности у организам - закључује доктор Јонев.
КИНЕЗИ ИЗ ВУХАНА БИЛИ У БЕОГРАДУ Група од 29 туриста јуче и данас боравила у нашем главном граду
Ако сте мислили да је сајт Министарства здравља ХАКОВАН - НИЈЕ! ОВО је важна порука, ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ!
Србин са КОРОНАВИРУСОМ може заразити до 14 ОСОБА! Све ово подсећа на случај УЧИТЕЉА ИЗ НОВОГ ПАЗАРА
"Жао ми је што се опраштамо на овај начин" Драган из Крагујевца оставио ЈЕЗИВУ ПОРУКУ и НЕСТАО (ФОТО)
Старија возила неће моћи да прођу ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД због издувних гасова? Возаче чека НЕПРИЈАТНО ИЗНЕНАЂЕЊЕ