СРБИЈА ЈЕ НА УДАРУ! Стиже топлотни талас који ће ПОТРАЈАТИ, стручњаци АПЕЛУЈУ на грађане "Ово је КОБНО за организам"
Топлотни талас у Србији трајаће, најмање, наредних пет дана, а наша земља наћиће се на удару други пут овог лета.
Аларми су увелико упаљени, а грађани упозорени и саветовани на опрез, поготово хронични болесници на које овакве временске осцилације могу негативно да утичу.
Температуре ће сваког дана само расти, а пик топлотног таласа очекује се у петак и суботу када ће жива на термометру ићи и до 40. подеока. Како бисте избегли колабирање или топлотни удар током овог периода стручњаци откивају којих пет ствари са собом од данас, па у наредних неколико дана морате имати код себе.
У последње време смењује се више различитих климатских фактора који не утичу само на наше расположење, већ и читав организам. Лети на пример, високе температуре највише сметају хроничним болесницима и метеропатама, међутим ни млади нису без последица. Умор, малаксалост, разни болови, раздражљивост... симптоми се само могу низати, а узрок је само један - времнске (не)прилике.
- Промене времена утичу углавном на све нас. Највише погађају хроничаре, старије, али и младе особе, зато што код њих постоји дизбаланс хормона. Осим тога, наравно, највише погађа скупину људи које називамо метеропатама, а која је све већа. То су људи који су преосетљиви на нагле промене времена - прича докторка Бисерка Обрадовић.
Права пометња у организму настаје када дође до нагле промене температуре, а како објашњава докторка, поготово за време трајања топлотних таласа. Због врућине шире се крвни судови, крвни притисак пада, презнојавамо се, губимо доста течности и самим тим мање је крви у циркулацији, а том приликом може доћи и до озбиљних последица.
- У тим случајевима може доћи до лако долази до прављења тромба, односно, до емболије, инфаркта срца и мозга.Ово време је идеално и за топлотни удар зато што ујутру када се кренемо на посао буде мало свежије и хладније и људи се обуку, а када се враћају ваздух је презасићен воденом паром, а организам не може да исправа јер нас мрзи да скинемо вишак одеће. Некако смо троми, тешко нам је да носимо гардеробу у руци па мислимо да нам је лакше да наш сако буде на нама него преко руке. Тада се организам мучи да ода вишак топлоте и ту долази до презњавања и пада крвног притиска, вртоглавивце и на кају може доћи до колапса што се врло често дегађа по нашим аутобусима - истиче докторка Обрадовић.
Она је додала и да уколико неко колабира не треба му лупати шамаре и заливати га водом већ га треба поставити да легне и да му се подигну екстремитети да крв из ногу дође до мозга.
- Онда ће он доћи свести, а тада му треба дати нешто слано да поједе и да попије воде - закључила је она.
Докторка Обрадовић напомиње и да је ових 5 ствари неопходно да увек имамо при руци уколико напуштамо домове за време трајања топлотног таласа.
- Уколико морате да напустите своје домове, расхлађене просторије, поред себе увек морате имати воде, нешто слатко и слано, шешир и крему са заштитним фактором, јер је ових дана појачано УВ зрачење - казала је.
Докторка Бисерка Обрадовић отркива да постоје и начини како превентивно можемо помоћи нашем организму да се избори од последица наглих промене времена. Тајна је, како каже, у промени исхране, избацивању токсина (кафа, газирано, цигарете), умереној физичкој активности прилагођеној нама, али и здравом сну.
Заштита од сунца
За време топлотног таласа, када ће многи похрлити на купалишта и базене, веома је важно и правилно се заштити од сунца. Како проф.др Светлана Попадић, дерматовенеролог из УКЦС истиче, крему са фактором треба носити увек, не само када знамо да ћемо се сунчати, јер кожа памти сваки минут проведен на сунцу.
- Сунце показује кумулативне ефекте, односно, ја волим да кажем да кожа памти сваки минут проведен на сунцу и комплетну експозицију почињемо да видимо тамо негде после тридесетих година, што у форми фотостарења коже, дакле кожа брже стари уколико је више изложена сунцу а и нагомилавају се ти неки проблеми, па особе које су пуно времена провеле на сунцу а посебно особе које су гореле на сунцу имају већу шансу да развију неки већи проблем на кожи", изјавила је др Попадић.
Извор: Србија Данас/Телеграф/Аутор: Јелена Перановић