СРБИЈА ОКРУЖЕНА ЖАРИШТИМА: Свуда око нас гори од короне, странцима и даље отворене наше границе
Вирус корона шири се као цунами. Све земље пријављују пораст броја оболелих, изузев Кине, а многе обарају рекорде у броју заражених.
Расте страх да би тако нешто могло да се догоди и у Србији, поготово због јучерашњег скора од 245 позитивних на 6.428 тестираних, и избијања тзв. Коновог коефицијента на 3,8 одсто.
Свуда око нас су жаришта, али и поред тога у Србију из већине земаља може да се уђе без посебних услова, а ми без ПЦР теста у окружењу можемо у пет држава - Словенију, БиХ, Северну Македонију, Албанију и Бугарску.
АЛАРМАНТНО СТАЊЕ: У Србији рак плућа годишње однесе 4.600 живота, многи не знају да имају подмуклу болест
ШТА СЕ СВЕ У СРБИЈИ КОРИСТИ ЗА ЛЕЧЕЊЕ КОРОНЕ: Ова четири лека су кључна за борбу против вируса
ЈОШ ЈЕДНА ВАКЦИНА ИГРА ВАЖНУ УЛОГУ: Није ни против грипа, ни короне, а може да помогне да се изборимо с њима
Нема најава да ли ће Србија проширивати списак земаља чијим држављанима ће на нашим границама тражити ПЦР тест или обавезну самоизолацију. Засад је ПЦР потребан само онима који долазе из Хрватске, Северне Македоније, Бугарске и Румуније.
Док држава очигледно још вага да ли ће се и пооштравањем услова за улазак у Србију штитити од короне, министар здравља Златибор Лончар поново позива грађане на поштовање свих прописаних мера.
- Потврдили смо да мере дају ефекат. Ако смо до сада могли да имамо добар резултат, будимо и даље дисциплиновани и јединствени, да не бисмо поново дошли у ситуацију да, као што раде многе земље, уводимо обавезно ношење маски на отвореном, затварамо ресторане, уводимо полицијски час. Има процена да би на пролеће или почетком лета следеће године могла да се оконча епидемија - рекао је Лончар.
Београд прате Крагујевац и Ваљево
Рекорд по броју заражених још држи Београд са 84 нова случаја. Следе Крагујевац и Ваљево са по 23, У Нишу је потврђено девет, у Врању седам, Новом Саду и Крушевцу по шест. Од последица ковида у последња 24 сата преминула је још једна особа, што је 768. жртва од почетка епидемије. У болницама је 351 пацијент, од којих 22 на респираторима.
Иако бележимо пораст оболевања пре него што се очекивало, далеко смо, срећом, од досадашњих рекорда: 426 оболелих 22. јула и 18 умрлих 10. јула. У окружењу, али и у целој Европи, ситуација је драматично другачија.
У БиХ је са 476 оболелих и 11 умрлих за дан оборен досадашњи рекорд. И Хрватска бележи рекордних 748 оболелих у дану, а четири особе су преминуле. Словенији међу 4.902 тестирана има 707 нових случајева инфекције. У Аустрији број новозаражених непрестано расте, у протекла 24 сата регистровано је 1.346 нових случајева, што је највише у дану од почетка епидемије.
Рекорд је оборен и у Словачкој са нових 1.410 заражених, као и у Чешкој где је вирус у дану потврђен код чак 8.325 становника. У овој земљи, са 10,7 милиона становника забележен је петоструки пораст броја заражених од септембра.
Румунија је дан раније имала 3.109 заражених, а по најновијем пресеку за 24 сата - 4.016 новоинфицираних и чак 68 преминулих. Број новозаражених у претходна 24 часа у Пољској достигао је рекордних 6.526, док је преминуло још 116 људи. И у Бугарској нови рекорд - 785 заражених, готово 200 више него претходног дана. У Мађарској је у претходна 24 сата преминуло 27 особа од ковида, а заражено још 920.
У Италији број заражених у једном дану порастао је за готово 1.500 нових случајева, па их за 24 сата био 5.901 нови и 41 преминули.
Код нас број инфицираних већ другу недељу расте, али не драстично. Пофесор др Марија Здравковић, директор КБЦ "Бежанијска коса", каже да је у овој установи тренутно 90 пацијената са ковидом, од којих троје на респиратору.
- Последњих 20 дана примећено је затишје, али је почетак ове недеље донео већи број пацијената - наводи проф. Здравковић и додаје да то јесте повећање у односу на пре седам или 10 дана, али је још мање него у прва два наврата короне.
- Тренутно имамо три пацијента који су животно угрожени - каже он.
Најмлађи пацијент са ковидом у "Бежанијској коси" има 19, а најстарији 93 године.
Шенген нам и даље затворен
Шенгенски простор и даље остаје затворен за грађане Србије! Иако је епидемилошка ситуација у нашој земљи далеко боља него широм ЕУ, промена у односу на досадашњи режим уласка засада неће бити, сазнају "Новости" у Бриселу. Европска администрација је летос најавила да ће два пута месечно да процењује ситуацију. Нова одлука се, тако, очекивала данас, али су у Европском савету решили да је одложе бар за недељу дана. Разлог за то је, како сазнајемо, "техничке природе". Овакве одлуке, наиме, доносе амбасадори земаља чланица, али се они ове седмице неће састајати, јер су се у Луксембургу већ, на самиту, окупили шефови дипломатија. Претходно је, почетком недеље, одржан састанак на експертском нивоу, када је одлучено да се засад ништа не мења. Србија је одавно испунила све постављене услове, али нашим грађанима улаз у шенгенски простор још није поново одобрен.