СРБИЈА РАМЕ УЗ РАМЕ СА НАЈРАЗВИЈЕНИЈИМ ЗЕМЉАМА! Имамо најбоље лекове против короне - ово добијају наши пацијенти
Све што имају најразвијеније земље имамо и ми, а неке медикаменте добили смо први у Европи.
Вакцине су најјаче оружје у бици против корона вируса, али упоредо с цепивима, у Србију стижу и лекови, чак и они најскупљи, који коштају 5.000 долара по дози. Наши пацијенти лече се од вируса ковид-19 на исти начин (или боље и ефикасније) као и грађани најразвијенијих држава.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/392847/groblje.jpg?itok=piMV94aV)
КОРОНА КОСИ ПО СРБИЈИ, ОНИ ТО НАЈБОЉЕ ЗНАЈУ: Сахране и недељом, некад и на пола сата
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/01/18/vrs4.jpg?itok=VFsAK4gC)
НИ ОВАЈ ВИРУС НЕ НАПУШТА СРБИЈУ: Број оболелих исти као претходне недеље
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/04/kovid_pasos.jpg?itok=wupZQOHW)
КАКО ПРЕПОЗНАТИ ЛАЖНИ КОВИД СЕРТИФИКАТ: Забележена два случаја фалсификовања у Србији, на ово треба обратити пажњу
Како је објаснио директор Агенције за лекове и медицинска средства (АЛИМС) др Саша Јаћовић, Србија не заостаје за светом када су у питању лекови, чак и предњачи у односу на остале европске земље.
- Очекујем да ћемо за десетак дана, други у свету и први у Европи, добити и амерички лек молнупиравир, који је показао додатну ефикасност у лечењу ковид пацијената - рекао је Јаћовић.
УГРОЖЕНО ЗДРАВЉЕ
Подсетимо, министар здравља Златибор Лончар најавио је пре неки дан да у Србију ускоро стиже паксловид, лек који је развила америчка компанија "Фајзер". Према клиничким испитивањима, овај лек смањује ризик од хоспитализације и смрти код пацијената чије је здравље већ угрожено 89 одсто. Паксловид блокира ензим који је потребан вирусу да би се умножавао. У зависности од тежине клиничке слике пацијента, као и пропратних болести, терапију одређује лекар.
Од почетка пандемије до данас у Србији се користило десетак лекова из различитих фармакотерапијских група. Према актуленој 11. верзији терапијског протокола у лечењу ковид пацијената, код нас се тренутно највише користе фавипиравир, ремдесивир, метилпреднизолон, тоцилизумаб, барицитиниб и сарилумаб. Као ефикасан, показао се и дексаметазон, који је спасао животе најтежих пацијената који болују од короне и смањио смртност пацијената који су прикључени на респиратор. Терапију оболелом од ковида одређује искључиво лекар и грађанима се не препоручује да на своју руку користе било који лек.
ВАКЦИНА, ВАКЦИНА...
Како је више пута истицао инфектолог Драган Делић, лекови не могу да буду замена за вакцинацију.
- За мене је тежиште на вакцинацији, то је примарно, да не дођемо у ситуацију да користимо скупе лекове који улазе у употребу када се инфекција већ деси. Њихов циљ је да смање тешке клиничке форме и смртност заражених - рекао је за медије Делић.
Лекови које добијају наши пацијенти
ФАВИПИРАВИР
Спада у антивирусне медикаменте, користи се у раној фази болести у облику таблета. Раније је коришћен за грип у Русији, Кини и Јапану.
РЕМДЕСИВИР
Антивирусни лек првенствено намењен лечењу хепатитиса Ц и респираторног синцицијског вируса. Утиче на способност вируса да се развије унутар тела, даје се кроз инфузију једном дневно од пет до десет дана. Користио га је и Доналд Трамп.
МЕТИЛПРЕДНИЗОЛОН
Спада у групу кортикостероида. Користи се за јачање имуног система и умањење инфламације, прима се кроз вену
ТОЦИЛИЗУМАБ
Користи се за лечење тешког, активног и прогресивног реуматоидног артритиса, али се показао као одличан избор и за лечењу ковид пацијената. Даје се кроз инфузију.
БАРИЦИТИНИБ
Намењен пацијентима у почетној фази болести, пре свега, ризичним групама болесника и старијима од 65 година који имају придружене болести.
САРИЛУМАБ
Још један од лекова који су примарно намењени за лечење умереног и тешког реуматоидног артритиса, а показао се као врло користан и код пацијената заражених корона вирусом.
ДЕКСАМЕТАЗОН
Спречава упале и смањује смртност пацијената прикључених на респиратор. Истраживања су показала да смањује ризик од смрти код трећине пацијената на респираторима и код петине оних који су на кисеонику.
МОЛНУПИРАВИР
Антивирусни лек који зауставља умножавање вируса у организму. Користи се код благих и умерених случајева заразе који могу да прерасту у тешке облике болести. У Србију стиже за десетак дана.
Не очекујте чуда од суплемената
Многи су током пандемије на сопствену руку узимали разне витамине, суплементе, чак и стероиде. Посебно су популарни витамин Д, цинк и разни други суплементи за јачање имунитета. Међутим, како је истакао професор Медицинског факултета у Београду проф. др Радан Стојановић, од суплемената никако не треба очекивати чуда.