Србија се гуши у диму, а карцином ХАРА: Имамо 2,5 МИЛИОНА ПУШАЧА, а могу ли више цене цигарета смањити број?!
Дуван је одговоран за једну трећину свих случајева карцинома!
За пушаче почетак године није био пријатан јер је донео поскупљење цигарета. Повећање државног захватања на дуванске производе донео је и нове цене. Раст акциза од 1,5 динара повећава трошак за седам динара, што се на киосцима заокружило на десет динара.
"Измузли су ми 1.300 евра": Исповест Србина који је ЖРТВА СУРОВЕ ИНТЕРНЕТ ПРЕВАРЕ!
Према акцизном календару, од 2017. до 2020. године, сваког јуна и јануара специфична акциза за цигарета расте за 1,5 динара. Са овим повећањем, државни део сваке паклице уместо досадашњих 68,5 динара износиће 70 динара. Уз ову, на цену цигарета зарачунава се и пропорционална акциза од 33 одсто цене, а на све то ваља додати и ПДВ.
Како ће ово утицати на пушаче и да ли ће их поскупљење натерати да одустану од свог порока, као и да ли ће овај начин спречити да деца крену истим путем, за наш сајт говори неуропсихијатар, начелник службе болничког лечења Специјалне болнице за болести зависности и председник Секције за болести зависности мр сц др Снежана Алчаз.
У Србији тренутно пуши око 37,9 одсто мушкараца и 31,6 одсто жена, односно, око 2,5 милиона становника.
- Ако би се порези и таксе на дуванске производе повећали са садашњих 61 на 75 одсто могло би се очекивати да се заступљеност пушења смањи за 10 одсто током следећих пет година, а за 16 одсто током следећих 15 година. Мере повећања цена су нарочито ефикасне код младих - рекла је Алчаз.
Како каже, доказано је да је мера повећања цена цигарета и најбоља мера у борби против пушења. Следеће по ефикасности су: екстензивнија забрана пушења и боље поштовање закона који штите становништво од изложености дуванском диму, потом интензивне медијске кампање, свеобухватне мере рекламирања, промоције и спонзорства од стране дуванске индустрије, потом примена сликовних упозорења на паковањима дуванских производа и на крају промовисање и доступност програма за одвикавање од пушења.
- Уколико би се све ове мере примениле у Србији, број пушача би могао да се смањи за 30 одсто током следећих пет година - каже Алчаз.
Дуван је одговоран за једну трећину свих случајева карцинома.
- Стопе смртности од карцинома су два пута веће код пушача него код непушача, чак су код оних који пуше "изнад просека" четири пута веће. Пушење цигарета је одговорно за око 90 % случајева карцинома плућа, најчешћег карцинома код оба пола. Повезано је са карциномом уста, фаринкса, ларинкса, езофагуса, желуца, панкреаса, цервикса, бубрега, уретера и бешике - упозорава докторка.
Проузрокује и друге болести дисајних органа као што је хронична опструктивна болест. Једна петина смрти од срчаних болести је проузрокована пушењем.
- Пушење може изазвати превремену појаву менопаузе, бора и остеопорозе код жена као и сексуалну дисфункцију код мушкараца. Утиче на појаву очних болести као што су макуларна дегенерација и катаракта - каже Алчаз.
Труднице које пуше ризикују рађање беба са мањом телесном тежином. Пасивно пушење код деце повећава учесталост изненадне смрти, бронхитиса и запаљења уха.
Наредни пут када запалите цирагету, добро размислите шта радите себи и другима.