ГРАЂАНИ, ОПРЕЗ - ВЕЛИКА ПРЕВАРА КРУЖИ СРБИЈОМ! Ако добијате овакве поруке, никако их не отварајте (ФОТО)
У ери нових информационих технологија, преваранти изналазе се све лакши начини извлачења новца.
Последњих дана једна од главних тема у српској јавности јесу лажне СМС поруке иза којих се крију малверзације с циљем извлачења новца грађана.
ГРАЂАНИ ЧУВАЈТЕ СЕ ПРЕВАРЕ! Србијом кружи СМС порука која вас може папрено коштати - Један клик и остајете без новца
НОВА СМС ПРЕВАРА! Пошаљу вам поруку да сте дужни 5 евра, а онда могу да вам скину све са картице
КАКО ДА СЕ ЗАШТИТИТЕ ОД ПРЕВАРАНАТА? Нова врста обмане хара Србијом - Нишлијка на бизаран начин узела преко 10.000 евра
Тим поводом, редакцији Србије Данас јавила се забринута читатељка којој непрестано стижу поруке са непознатог броја телефона са позивним знаком 33, који представља међународни позивни број Француске.
У поменутим порукама од ње се тражило да преузме непостојеће пакете преко службе ДХЛ и Поште Србије и плати трошкове доставе и царине. Такође, иако нема налог на Netfix-u, од ње се тражило да ажурира информације о плаћању, како би, наводно, наставила да ужива у услугама ове америчке продуцентске куће.
- Најпре сам помислила да је нека случајна грешка, али како су поруке наставиле да пристижу, веома сам се забринула. Немам никога у иностранству ко би могао да ми шаље пакете, па се бојим да ми не дође на наплату неки рачун са којим немам никакве везе. Плашим се и да моја мала ћерка која често игра игрице на мом телефону може случајно кликнути на неки од послатих линкова и тако ми направити велики трошак - испричала нам је читатељка, која нам је доставила принтскринове поменутих порука.
Зато, ако и вама стижу овакве СМС поруке, најбоље је да их игноришете и сместа избришете и никако да НЕ кликнете на послате линкове, јер вам на наплату може доћи велика свота новца. Очигледно је да је у питању велика превара и да треба бити на опрезу, јер у ери нових информационих технологија изналазе се све лакши начини извлачења новца.
Професор Петар Кочовић, стручњак за информационе технологије, изјавио је за РТС, да је најбоља заштита од оваквих порука да не остављамо приватну e-mail адресу и бројеве телефона на друштвеним мрежама. Кочовић саветује и да на рачунима у колони "остале услуге" сваког месеца проверамо износ, јер се ту крије скривена наплата.
- Код многих порука пише да ако не желите да их примате, пошаљете на четвороцифрен број поруку СТОП. Обавезно то треба да урадите - објашњава Кочовић, додајући да такве поруке на Вајберу можемо да блокирамо.
Професор Кочовић, објашњавајући да је и сам био жртва преваре 2014. године када му је због поруке наплаћено преко 200 евра, саветује да поскидамо све приватне податке на интернету. Такође, он упозорава и да родитељи обрате пажњу када деца играју видео-игрице преко интернета, јер и тада може да дође до наплате без претходног обавештења.