Србијо, СПАШАВАЈ СЕ: 12 људи дневно умре од ОВЕ тешке болести, а смртност можемо смањити НА ЈЕДАН НАЧИН
20 људи дневно добије ову страшну дијагнозу
Карцином плућа се у Србији дневно дијагностикује код 20 особа, а чак 12 њих изгуби битку са овом тешком болешћу. По учесталости рака плућа Србија заузима друго место у Европи. Међутим, забрињавајуће је што број оболелих расте, а међу њима је 90 одсто пушача, упозоравају стручњаци поводом Светског дана борбе против дуванског дима, који је обележен 31. маја.
Прочитајте и:
Проф. др Виолета Вучинић Михаиловић, директорка Клинике за пулмологију Клиничког центра Србије, каже да је рак плућа у почетној фази излечив хируршким захватом, али се највећи број пацијената јавља лекару у поодмаклом стадијуму, када их на то упути искашљавање крви:
- Превенција рака плућа значи најпре престанак пушења, а други битан корак је рендгенски снимак - каже професорка Вучинић Михаиловић. - Многи избегавају и једно и друго, што због зависности, што збох страха од зрачења. Зато у нашој клиници постоји амбуланта која индивидуално ради са пацијентима у остављању цигарета, а што се тиче штетности од рендгенског зрачења, она је свакако минорна у односу на значај раног откривања болести.
Проф. Вучинић Михајловић објашњава да се симптоми који указују на појаву карцинома плућа најчешће слични симптомима пушачког бронхитиса и понављаних инфекција дисајних путева. Такође, врло често су присутни кашаљ који може да буде сув или са искашљавањем секрета, отежано дисање, осећај недостатка ваздуха, бол у грудном кошу, промуклост и необјашњив умор.
- Тумор плућа је подмукла болест, јер годинама може да буде без иједног симптома, па се дешава да се карцином открије случајно када пацијент сними плућа због пријема на заказану хируршку интервенцију.
ЛАЗАНСКИ ПОКАЗАО ДОКУМЕНТА ИЗ ПЕНТАГОНА: Ово је доказ да нас је НАТО тровао! (ВИДЕО)
Доктор Спасоје Попевић, интервентни пулмолог, каже да се дијагностика карцинома плућа углавном заснива на бронхоскопији.
- То је минимално инвазивна и безбедна како дијагностичка тако и терапијска метода којом се сагледава унутрашњост дисајних путева и узима узорак ткива на преглед - каже др Попевић.
Подаци указују на то да се код свега од 15 до, евентуално, 25 одсто оболелих рак плућа открије у почетној фази. Код њих је у највећем проценту довољна само једна хируршка интервенција до потпуног излечења.
- Појава персонализоване молекуларно-биолошке терапије и најновије имунолошке терапије омогућава боље исходе лечења код пацијената у поодмаклој фази болести - каже др Наталија Самарџић, начелница Дневне болнице Клинике за пулмологију Клиничког центра Србије.
- Са овим типовима терапије бележе се дуготрајна, делимична или потпуна повлачења метастатских тумора - каже она.
Иако имунотерапија код оних који могу да је приме даје одличне резултате, она је доступна малом броју пацијената јер још није одобрена на терет здравственог осигурања. Тренутно је из донација и у оквиру клиничких студија прима 50 оболелих, а потребна је за њих 350.