СРБИЈОМ ХАРА СМРДЉИВА ГРЕТА: И она нам, поред смрдибубе улази у станове и уништава све пред собом
Након што су хрватски медији пренели вест о смрдљивој грети, инсекту који улази улази у станове и уништава плодове у вртовима, проверили смо да ли ова врста бубе постоји и у Србији.
Како објашњава др Иван Алексић, биолог из Завода за биоциде и медицинску екологију, реч је о инвазивној врсти, коју ми зовемо мраморна смрдљива буба.
Mozzart стипендира, ти тренираш са Жељком Ребрачом!
Изашла са другарицом и није се вратила: Млада Српкиња нестала у Паризу, очајна мајка моли за помоћ
Огласио се доктор Кон оштрим речима након кршења мера: Само ДВЕ ДЕЛАТНОСТИ смеју да раде после 23!
- Ова која се појављује код нас је инвазивна врста из југоисточне Азије и шири се Европом последњих десетак година. Претпостављам да је то иста врста, само ми немамо одомаћен назив, док је Хрвати зову смрдљива Грета - каже он на почетку разговора.
Како је рекао, код нас назив за зелене смрдибубе јесте смрдљиви Мартин, како их зову и у Хрватској.
- Смрдљиви мартин је ова домаћа, зелена смрдибуба која одавно обитава код нас, а ова друга инвазивна врста се последњих десетак година шири Европом - објашњава Алексић.
Смрдљива грета или мраморна смрдљива буба, како је зовемо у Србији, пољопривредна је штеточина и, како каже наш саговорник, са те стране је интересантна за пољопривреднике, шумаре и друге.
Како је рекао, храни се са преко 100 биљака, али је безопасна по људе, не преноси никакве заразне болести, па са здравствене стране није интересантна.
Др Алексић је објаснио и по чему се ова врста разликује од "домаће" смрдибубе.
- Разликује се по томе што има беле пеге са стране и на антенама, мало је већа од ових наших и нема баш превише природних непријатеља - објашњава наш саговорник.
Смрдљивој Грети одговара ово поднебље и зато се и раширила по Европи и по Србији.
И смрдљивом Мартину и смрдљивој Грети одговара топло време, а у ово доба кад се температуре спуштају крећу у потрагу за топлим местом где би се склониле и лакше презимиле, због чега улећу у станове.
Према речима стручњака, оно што је карактеристично за њих јесте да у случају када се осећају нападнуто, уколико сте их мало јаче стиснули и згњечили, испуштају карактеристичан и врло непријатан мирис.