СРБИЈУ МОЖЕ ДА ПОГОДИ ЗЕМЉОТРЕС ОД ШЕСТ СТЕПЕНИ РИХТЕРА: Драматично упозорење сеизмолога
Серија земљотреса погодила је Србију претходних дана.
У Младеновцу је у суботу измерено подрхтавање тла јачине 3,7 степени Рихтерове скале, а околину Крагујевца је јуче 20 минута после поноћи, потресао земљотрес јачине 3,9 степени!
Стручњаци кажу да се на подручју Шумадије у наредних 10 година може очекивати и врло јак земљотрес јачине до шест степени Рихтера, који би могао да доведе до урушавање великог броја старих кућа и зграда у том подручју. У Београду би, како упозоравају грађевински стручњаци, услед таквог потреса могло да буде урушено и до 50.000 објеката, а то, нажалост, значи и - огроман број људских жртава!
КАКО СЕ ЗАШТИТИТИ ОД ЗЕМЉОТРЕСА? Сеизмолог тврди да се у наредном периоду може очекивати ЈАК УДАР у Шумадији
СЛАВИМО ЧУДОТВОРЦА - СЛЕПИМА ВРАЋАО ВИД, ЛЕЧИО СВЕ БОЛЕСТИ: Данас ваља умесити посебан хлеб за здравље и срећу
ДАНАС ЗАСЕДА КРИЗНИ ШТАБ: Колико је ситуација са короном тешка и да ли ће бити нових мера?
КАКО СЕ ЗАШТИТИТИ ОД ЗЕМЉОТРЕСА? Сеизмолог тврди да се у наредном периоду може очекивати ЈАК УДАР у Шумадији
Интезитет земљотреса, који се догодио у среду увече, а чији је епицентар био 10 километара јужно од Крагујевца, процењен је на В-ВИ степени Меркалијеве скале. Овај земљотрес се осетио чак у Београду, а на друштвеним мрежама се појавио и видео снимак на ком је наводно приказана и материјална штета у једном стану у виду велике пукотине на зиду. Након овог, само неколико сати касније, у 5.18 сати, уследио је још један удар у овом подручју, јачине 1,9 степени по Рихтеру, а око осам сати земљотрес јачине 1,7 јединица Рихтера регистрован је у региону Тополе.
Занимљиво је, и забрињавајуће, да се на исти дан пре 11 година догодио и страшни земљотрес у Краљеву када су две особе изгубиле живот, а око 100 их је повређено.
Сеизмолог Славица Радовановић каже да је подручје Шумадије увек било сеизмички активно. Велики земљотрес је био 1922. код Лазаревца, 1927. на Руднику, а непосредно уз границу Шумадије били су и велики земљотреси 1893. код Свилајнца, као и у Краљеву 2010:
- Краљево на југу, Свилајнац на истоку, Лазаревац на северу, Мионица на западу и Рудник на југозападу представља зону која је сеизмички активна и где се очекују наши најјачи земљотреси. С обзиром на мање земљотресе претходних година и на чињеницу да се сеизмичност обнавља, вероватно је да ћемо у нередних десетак година имати неки јачи земљотрес у тој зони. Његова јачина би могла бити до магнитуде шест, али, наравно могу бити и слабији.
Горан Родић из Грађевинске коморе Србије каже да би земљотрес такве јачине највећу штету нанео рураланим подручјима и мањим градовима, где се још има пуно објекта старе градње који нису урађени по сеизмичким прописима.
- Тако је било и приликом земљотреса у Краљеву, Ваљеву, Мионици... Зграде и објекти у великим градовима, као што су Београд, Нови Сад и Суботица би требало да буду безбедни уколико су приликом градње поштовани сеизмички прописи и правилиа струке. Међутим, дивље градње има много код нас. Имамо насеља као што је Вељко Влаховић, насеље иза Браће Јерковић, Калуђерица, делове Железника, па и центра града где има доста објеката који су дивљи грађени.
У Београду је велики проблем и са густином насељености и непоштовањем размака између објеката, те би евентуално урушавање неке вишеспратница могло да доведе да рушења и друге зграде на коју би пала. Статистика каже да би се у случају земљотреса јачине шест степени, пет до 10 одсто објеката урушило, а ако у Београду имате 500.000 објеката, то значи да би до 50.000 њих могло да се уруши. А то уопште није мало. Такође, јачи земљотрес рушилачке снаге би могао да доведе до великог броја жртава.
Чињенице - Ефекти земљотреса
- 1. степен - Неосетан. Региструју га само сеизмографи
- 2. степен - Слаб. Реагују само осетљиве особе
- 3. степен - Слаб. Осећају га људи у унутрашњости зграда
- 4. степен - Умерен. Прозори звецкају, буђење из сна
- 5. степен - Јак. Предмети се њишу
- 6. степен - Врло јак. На слабије грађеним објектима настају оштећења
- 7. степен - Силан. Долази до рушења зидова и кровова
- 8. степен - Штетан. Јављају се пукотине у тлу
- 9. степен - Разоран. Долази до рушења објеката до 75 одсто
- 10. степен - Пустошан. Стварање великих клизишта у тлу
- 11. степен - Рушење зграда, долази до великих одрона
- 12. степен - Ниједан објекат не може опстати. Рељеф мења облик