СРБИЈУ ЗАСУО ПЕСАК ИЗ САХАРЕ: Падала ПРЉАВА КИША, ево да ли је ОПАСНА ПО ЗДРАВЉЕ
Сваке две до три недеље над Балканом се појављују облаци пуни честица који стижу из најпознатије пустиње.
Протеклих неколико дана подручје Србије је под утицајем песка, пристиглог из Сахаре, који на терасама и аутомобилима оставља видљив прљави талог, потврдио је проф. др Југослав Николић, директор Републичког хидрометеоролошког завода.
НОВО УПОЗОРЕЊЕ РХМЗ: Олујни талас ИЗНАД СРБИЈЕ, ево када ће престати ПРОВАЛА ОБЛАКА
ИСПАЉЕНО 300 РАКЕТА, АЛИ УЗАЛУД: Невреме у Србији оставило велики хаос иза себе, АТМОСФЕРНА ЕКСПЛОЗИЈА каква се не памти
СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ РМХЗ-а! Прљаве честице се појављују изнад СРПСКОГ НЕБА
- Честице песка, суспендоване у атмосфери, спирала је киша изнад наше земље. Облак који је из северних делова Сахаре подигнут у атмосферу, југозападним ваздушним струјањем стигао је у временском интервалу од дан-два. Будући да је реч о малим концентрацијама, песак, осим што запрља прозоре, кола или терасе, практично нема утицаја на здравље људи. Прогностичка карта транспорта песка, израђена у РХМЗ, потврђује да ће наше подручје бити под утицајем овог природног аеросола и у среду 20. маја - објашњава Николић.
Просечно, између марта и октобра, сваке две до три недеље, на наше подручје стиже одређена количина песка из различитих делова најпознатије светске пустиње.
ПРОГНОЗЕ ПО НАШЕМ МОДЕЛУ
У Климатском центру РХМЗ-а дневно се израђују прогнозе појаве песка засноване на моделу ДРЕАМ и прослеђују Светској метеоролошкој организацији. Модел ДРЕАМ је развио сарадник РХМЗ-а др Сободан Ничковић, и користи се у више од 20 организација у свету за потребе прогнозе и истраживања.
У питању је природни процес, подстакнут, како каже проф. Николић, јаким приземним ветром у пустињским крајевима, који подиже ситне пешчане честице са површине. Атмосферска струјања могу да пренесу ове честице више од хиљаду километара далеко од извора.
- Истраживања су показала да пешчани аеросол има значајан утицај не само на пустињска подручја, већ и генерално, на климу и животну средину ван пустињских области. Овај минерални аеросол најбољи је природни агенс за формирање облачности на температурама нижим од нуле. РХМЗ развија методологију побољшања прогнозе времена укључивањем ефеката песка на облачност и падавине, у оквиру ЦОСТ ЕУ пројекта - каже директор Завода.
У СЈЕНИЦИ СЕВНУЛО 2.000 МУЊА, ОВАКВО НЕВРЕМЕ НИЈЕ ВИЂЕНО 90 ГОДИНА: Слике и снимци говоре све (ФОТО/ВИДЕО)
МЕШТАНИ СЈЕНИЦЕ НЕ ПАМТЕ ОВАКВО НЕВРЕМЕ: "Нема куће да је кров остао читав" (ФОТО)
АЛАРМАНТНО! СТРАВИЧАН СНИМАК ИЗ КРУШЕВЦА: Незапамћено невреме се шири Србијом (ФОТО/ВИДЕО)
ОЛУЈА СЕ ШИРИ ПО СРБИЈИ: Страшно невреме праћено градом захватило Врњачку Бању (ВИДЕО)
ШОКАНТНИ СНИМЦИ НЕВРЕМЕНА У СЈЕНИЦИ: Лило као из кабла, град лупао црепове и аутомобиле (ФОТО/ВИДЕО)