СРБИН ОДЛУЧИО ДА СЕ ВРАТИ ИЗ АМЕРИКЕ: Прекипело му је, спаковао је кофере, а сада га мучи само једна ствар, "МОЈА СУПРУГА ЈЕ СА ТАЈЛАНДА..."
Како странци могу да добију српски пасош?
Све више Срба се, како говоре статистике, последњих година враћа из иностранства где су у неком периоду отишли у потрази за бољим животом! Међутим, неки од њих, из страних земаља доводе и своје нове супруге.
СУТРА ТОПЛО, А ОНДА ПРЕОКРЕТ! Ове пределе Србије следеће недеље очекују ОБИЛНЕ ПАДАВИНЕ!
НИСТЕ НИ СВЕСНИ КОЛИКО СУ ОПАСНЕ! Ево које све ВРСТЕ богиња постоје и какве КОМПЛИКАЦИЈЕ могу да изазову!
РХМЗ ПОПАЛИО АЛАРМЕ, СПРЕМА СЕ ХАОС! Стиже вратоломни временски обрт, ови делови Србије први на снажном удару
Такву ситуацију има и наш мушкарац који се оженио Тајлађанком, а он је на друштвеним мрежама затражио савет како да она што лакше добије држављанство и тако постане "српска снајка".
- Планирам да се са женом (нисмо правно венчани) и децом, која су рођена овде у Америци, вратим за Србију за две-три године како бих се спојио после много година са породицом. Жена је страни дрзављанин, са Тајланда је, и нема овде папире, а ја сам у процесу који предуго траје. Питање је како најбрже доћи до нашег држављанства за њу, шта можемо да урадимо док смо још овде што се тиче папирологије? - упитао је он на друштвеним мрежама и додао:
- Ето, има и нас којима је доста Америке, а свима осталима предлажем да покушају, ако имају прилике. Сјајно животно искуство засигурно - додао је он.
Ово његово питање је подстакло "жив" разговор међу корисницима друштвених мрежа, и поново отворило питање како се постаје српски држављанин.
А држављанство се, иначе, како се наводи на званичном сајту министарства спољних послова, стиче на четири начина.
Стицање држављанства пореклом
Држављанство Републике Србије пореклом, под различитим условима, стичу деца чија су оба родитеља или један од родитеља држављани Републике Србије у тренутку рођења детета;
- Водите рачуна да на време у дипломатско-конзуларном представништву Републике Србије пријавите дете ради уписа у евиденцију држављана. Ако су вам родитељи у тренутку рођења били држављани Србије, пунолетни сте, нисте старији од 23. године, а као дете нисте пријављени, подносите захтев у дипломатско-конзуларном представништву Републике Србије - наводи се на сајту МСП.
Стицање држављанства пријемом
1. Ако сте странац и имате стално настањење у Републици Србији, можете добити држављанство под следећим условима:
- да сте навршили 18. година живота и да вам није одузета пословна способност;
- да имате отпуст из страног држављанства или да поднесете доказ да ћете отпуст добити ако будете примљени у држављанство Републике Србије;
- да сте до подношења захтева најмање три године непрекидно имали пријављено пребивалиште на територији Републике Србије;
- да поднесете писмену изјаву да Републику Србију сматрате својом државом.
2. Ако сте странац који је најмање три године у брачној заједници са држављанином Републике Србије и коме је одобрено стално настањење у Републици Србији можете бити примљени у држављанство Републике Србије ако поднесете писмену изјаву да Републику Србију сматрате својом државом.
3. Ако сте исељеник из Републике Србије или његов потомак можете бити примљени у држављанство Републике Србије ако сте навршили 18 година живота и није вам одузета пословна способност и ако поднесете писмену изјаву да Републику Србију сматрате својом државом. За пријем исељеника у држављанство Републике Србије исељеника није потребан отпуст из страног држављанства, што значи да може имати двојно држављанство (не морате живети у Републици Србији и није вам потребно одобрење о сталном настањењу).
4. Уколико сте припадник српског народа и немате пребивалиште на територији Републике Србије, имате право да у складу са цланом 23. Закона будете примљени у држављанство Републике Србије без отпуста из страног држављанства. Потребно је да сте навршили 18 година живота, да вам није одузета пословна способност и поднесете писмену изјаву да Републику Србију сматрате својом државом.
Извор: Србија Данас/Курир/М.А.