СРЧАНИ ПАЦИЈЕНТИ - БУДИТЕ ЈАКО ОПРЕЗНИ, ПОВЕЋАН РИЗИК ОД ИНФАРКТА: Никако не конзумирајте алкохол по овој врућини
Ово је период, како каже, када сви, а нарочито срчани пацијенти, треба да буду јако опрезни
Екстремно високе температуре многе суграђане су натерале да спас потраже на базену, језеру или реци. Међутим, нагли улазак у воду, када су спољне температуре близу 40 степени, а температуре воде око 20, може проузроковати инфаркт, па чак и довести до смртног исхода, упозорава чувени српски кардиохирург проф. др Миљко Ристић!
НЕ УЛАЗИТЕ У БАЗЕН НАГЛО! Екстремне ВРУЋИНЕ вам могу НАШКОДИТИ уколико не будете опрезни, ево ШТА УРАДИТИ пре уласка у воду
МОГЛО ЈЕ БИТИ КОБНО ПО БИЛО КОГА У БЛИЗИНИ: Део терасе отпао са шестог спрата у Новом Саду, станари у шоку
ЉУДИ САМО ЈЕДНУ ЗЕМЉУ ИМАМО, ДАЈ ДА О ЊОЈ ВОДИМО РАЧУНА! Смеће око контејнера, реком плутају мртве свиње
Ово је период, како каже, када сви, а нарочито срчани пацијенти, треба да буду јако опрезни.
- За организам никада није добро да се праве нагли прелази - нити из претерано хладног у топло, нити из претерано топлог у хладно. Друга варијанта је чак много опаснија. Код уласка у хладну воду, када је спољна температура висока, организам се брани сужавањем крвних судова како се у хладној средини не би губила топлота - рекао је Ристић.
- То сужење крвних судова код особа које болују од атеросклерозе и које већ имају сужене крвне судове се може завршити инфарктом или фатално - каже проф. др Ристић, који подсећа да су, иако у мањој мери, од овог угрожени и млади.
Додатни ризик, како каже, представља и конзумирање алкохолних пића на врућини, јер алкохол такође шири крвне судове.
- Препоручује се избегавање масне хране која оптерећује варење. Исхрану треба свести на, мање-више, вегетаријанску - воће и салате, а, наравно, препоручује се редовна хидратација - конзумирање воде, и освежавајућих пића, као што су лимунаде и оранжаде - рекао је Ристић.