СРПСКА ДОКТОРКА ОТКРИВА: По овом моделу смо спасавали животе ОБОЛЕЛИХ ОД КОРОНЕ
Према свим показатељима, Србија спада међу земље са нижом стопом смртности од корона вируса у односу на број становника.
Медицинске стручњаке посебно збуњују подаци из Немачке, која је од почетка пандемије имала 9.187 умрлих у односу на 82 милиона становника. То је чак 20 пута мање преминулих него у Италији и Шпанији, где су ковид пацијенти често, према мишљењу медицинара, пребрзо стављани на респиратор.
Како објашњава стручњак за плућне болести примаријус др Татјана Радосављевић, Немци од почетка пандемије поштују строги протокол који се примењује приликом стављања на респиратор пацијената са најтежом клиничком сликом. Исти протокол примењује се у Србији.
ЦРНИ БИЛАНС У СРПСКОМ ЖАРИШТУ КОРОНЕ: Од почетка епидемије у Општој болници од ковида 19 преминуло 100 особа
ТЕШКА СИТУАЦИЈА У ДОМОВИМА ЗА СТАРЕ ШИРОМ СРБИЈЕ: Скоро 200 заражених у свим установама социјалне заштите
СНАЖНО НЕВРЕМЕ У СРБИЈИ: Ивањицу погодио град величине јајета, ветар носио пластенике и оштетио црепове (ВИДЕО)
- Недостатак кисеоника јесте један од главних симптома који се могу јавити код тешких облика упале плућа код ковид-19. Протокол налаже да, у зависности од његовог стања, пацијент прво преко сонде добије велике концентрације кисеоника уз проток од 10 до 15 литара - објаснила је др Радосављевић.
Уколико се стање не поправи, прелази се на респираторну потпору неиванзивном методом.
- Пацијент добија маску која је прикључена на машину и која делимично дише уместо њега, а пацијент је будан и може да сарађује. Уколико ни то не помогне или дође пак до тога да пацијент јако брзо дише што доводи до опасности да исцрпи респираторне мишиће. Онда се доноси одлука о стављању на респиратор, што је последњи корак - додаје наш чувени стручњак.
Она додаје да се у таквим ситуацијама пацијент успављује. У грло му се ставља тубус, односно цев за дисање, респиратор преузима улогу плућа.
- Ово су јако тешки, комплексни пацијенти које морају да лече тимови стручњака. Респиратор је ту само да помогне да се плућа болесника опораве, а он почне самостално да дише. Што је краће на вештачким плућима то је већа шанса да се избегне смртни исход, а пацијент преживи. Међутим, ако плућа не могу да се опораве због тежине болести ни респиратор не може да помогне - закључује др Радосављевић.
Респиратори су последња опција
Према досадашњим светским статистикама, од почетка пандемије пет одсто пацијената са тешким компликацијама од корона вируса буду кандидати за вештачака плућа.
- Респиратор је последња опција за најтеже пациенте, а да ли ће завршити на вештачким плућима зависи искључиво од тока болести. Сви који се рано скину са респиратора после пет, шест, седам дана имају већу могућност преживљавања јер то значи да су им се плућа опоравила - каже Радосављевићева.
Она напомиње да је пре короне смртност пацијената који заврше на респиратору била 50 одсто.
Исповест Игора (43), ПРВОГ ПАЦИЈЕНТА у Србији зараженог корона вирусом: "И ПОСЛЕ ПЕТ МЕСЕЦИ ЈОШ ТЕШКО ДИШЕМ"
КОРОНА НЕ МИРУЈЕ: У још једној општини у Србији проглашена ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА, лекари десетковани
ПРЕСЕК СТАЊА У НОВОМ ПАЗАРУ: Хоспитализовано 138 пацијената, једна особа преминула
КАДА СЕ МОЖЕ ОЧЕКИВАТИ ТРОПСКИ ТАЛАС? Српски метеоролог: Након невремена следе НЕПОДНОШЉИВЕ ТЕМПЕРАТУРЕ
ОБЈАВЉЕНИ НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ: Још 411 новооболелих од корона вируса, преминуло осморо људи