У ИНАТ ОНИМА КОЈИ ЖЕЛЕ ДА УЗДРМАЈУ СРПСКИ ИДЕНТИТЕТ: Литургијом и молебаном у Храму дочекана српска Нова година
У поноћ, уз Нову годину, почињу и два велика празника - Мали Божић и дан светог Василија Великог
Поноћном литургијом у оквиру које је служен молебан односно празнично бдење у Храму Светог Саве дочекана је српска Нова година по јулијанском календару. И ове године традиционално је служена литургија са молебаном којој је присуствовао велики број грађана свих
генерација, као и родитељи са малом децом.
САМО НЕК ЈЕ БАХАТО, ДОК ОБИЧАН НАРОД СКЛАПА КРАЈ С КРАЈЕМ! На сплаву група људи искеширала 2.106.420 динара ЗА ВЕЧЕ!
ДА ЛИ ЗНАТЕ КАД ТРЕБА РАСКИТИТИ ЈЕЛКУ? Овај датум је кључан, уколико је не уклоните - остајете у прошлости
СРЕЋНА ВАМ СРПСКА НОВА 2023. ГОДИНА! Желимо да ове године у вашим животима владају мир, хармонија и пре свега да будете здрави!
Српска Нова година је и испред Храма Светог Саве дочекана у празничном расположењу и доброј атмосфери, уз кувано вино. У поноћ је уприличен ватромет и ласерске пројекције са Куле Београд који су означили долазак српске Нове године, док су грађани на тргу Републике Нову годину дочекали уз концерт Горана Бреговића, уз кога је наступио специјални гост Младен Војичић Тифа.
Јулијанска Нова година, позната још као Стара или Православна, код нас најпознатија као Српска Нова година, слави се 13. на 14. јануар по грегоријанском календару, или 1. јануара по јулијанском.
Иако није званична Нова година, радо се празнује у балканским земљама попут Србије, Босне и Херцеговине, Црне Горе, Македоније, православним деловима Хрватске, али и у источним земљама Русији, Белорусији, Украјини, Јерменији, Молдавији и Грузији.
Занимљиво је да традиција прославе јулијанске Нове године постоји и у неким немачким кантонима у Швајцарској, као и у неким деловима
Шкотске. Већина људи сматра да се ова Нова година слави као старокалендарска, према времену које је установио Јулије Цезар.
Иако се најчешће назива Православном јер је славе углавном православни народи, па чак и део православне заједнице у Јапану, код нас она има посебан значај јер је настала као знак отпора према онима који су покушавали да уздрмају српски идентитет.
У поноћ, уз Нову годину, почињу и два велика празника - Мали Божић и дан светог Василија Великог.