СРПСКИ ДОКТОР ХАУС: Друга страна доктора Горана Стевановића коју многи не знају - ОТКРИО ЗАШТО НЕ ВОЛИ НАДИМАК КОЈИ СУ МУ ДАЛИ МЕДИЈИ
Један од најинтригантнијих чланова кризног штаба Горан Стевановић говори о успесима и грешкама у борби против короне, другом таласу, Новаку Ђоковићу, породици, нападима на мрежама и зашто га нервира надимак Доктор Хаус.
Нажалост, непријатељ се најбоље упознаје личним искуством. Када је регистрован први случај код нас, имали смо само информације из литературе и од колега које су се са овом болешћу среле пре нас. Сада имамо седам недеља напорне битке иза нас.
- Добро смо се упознали, али то и даље не значи да знамо све и да треба да будемо превише самоуверени. Опрез је кључ победе у оваквим ситуацијама, каже у интервјуу за Курир доц. др Горан Стевановић, директор Клинике за инфективне и тропске болести Клиничког центра Србије и члан владиног кризног штаба за борбу против корона вируса.
Шта још у вези с короном може да нас изненади?
Др Јанковић објаснио шта су антитела и како функционишу: "Крвна плазма НИЈЕ ЛЕК"
КОРОНА И У СРПСКИМ ЗАТВОРИМА: У Забели 22 особе позитивне на вирус
ДР СРЂА ЈАНКОВИЋ: Почињу испитивања ГЕНОМА COVID-19 вируса, деца НЕ СМЕЈУ да буду у контакту са старијима
- Много тога нас може изненадити, јер још не знамо све о овом вирусу. Ипак, највише штете могу да донесу претерано опуштање и уверење да смо епидемију завршили пре него што се она заиста и заврши, а ту је кључна процена епидемиолога.
Све чешће се помиње други талас. Шта нам, према вашој процени, доноси јесен? Можемо ли мирно да је чекамо?
- У овом тренутку је изузетно далеко причати о јесени. Ако се будемо понашали одговорно, као и до сада, и адекватно припремали, не треба да нас плаши, али је неопходан опрез.
Број новозаражених и излечених од ковида-19 указује на то да је најгоре прошло, држава ублажава мере. Није ли то за Србе ипак прерано, будући да поједини грађани нису били дисциплиновани ни кад је све било драматичније? Ко ће их сад све похватати и контролисати на разним окупљањима, у редовима...
- Мислим да је највећи број наших грађана схватио опасност и да се понаша одговорно. Наравно, увек има и биће у сваком друштву, па и међу нама, неодговорних, а њих треба сви заједно да усмеримо у правцу поштовања мера. Резултати нам дају могућност ублажавања мера, оне ће се ублажавати постепено и уз процену и праћења кретања епидемије.
Општи је утисак да је наш здравствени систем добро одговорио на изазов. Али где је требало боље, шта је главни пропуст, јер идеалног нигде нема?
- Чињеница је да је систем, као и сви појединци који су досад укључени у контролу овог изазова, уложио максималне напоре да се кроз епидемију прође најбезболније могуће. Шта смо сви заједно урадили добро, а где смо грешили - видећемо тек када све прође и када се ураде детаљне анализе. А за то треба време. Анализе ће нам помоћи да исправимо грешке и унапредимо систем да још боље одговори на будуће изазове.
Очекујемо врло брзо укидање ванредног стања, али не и крај епидемије. Многим грађанима није јасна разлика. Шта остаје од мера, шта ћемо смети, а шта не? До када ћемо званично имати епидемију?
- Пандемију ћемо имати док Светска здравствена организација не прогласи да се она завршила. Крај епидемије проглашавају водеће епидемиолошке институције сваке појединачне земље. Код нас је то у надлежности Института за заштиту јавног здравља „Др Милан Јовановић Батут“. Када се стекну епидемиолошки критеријуми, прогласиће се крај епидемије. До тада здравствени систем остаје у приправности да збрине све инфициране и оболеле, а на снази остају мере које прописују епидемиолози да се смањи и ограничи ширење болести.
Каква је слика коју гледате на Инфективној, а која би сваком од нас требало да каже: "Дозови се, поштуј мере"?
- Немогуће је укратко објаснити све разноликости појављивања ове болести. Оне иду од минималних симптома па до тешких, брзо напредујућих слика које могу да сруше организам за неколико дана. Мислим да је озбиљном народу, а наш народ сматрам озбиљним, довољан показатељ колико је људи у свету оболело и колико је, нажалост, умрло. Наши показатељи епидемије, као и њен досадашњи ток, говоре да већина људи овоме приступа одговорно.
Велика је ствар што се све више оболелих скида с респиратора и самостално дише. Али шта плућа ваших пацијената на Инфективној показују после респиратора? Има ли ту поправног?
- Као и код свих тешких болести плућа, код неких се промене током лечења скоро потпуно повуку, а код неких остану промене које се виде и по отпусту из болнице. Да ли ће бити трајних последица и, ако их буде, какве ће оне бити, за већину болести је могуће рећи тек након шест месеци до годину дана по завршетку лечења.
Колико је младих и здравих који се боре или су се борили за живот на Инфективној? Где су погрешили? Јесу ли дуго игнорисали симптоме? Или та неман има ненадане ударце?
- Више од половине оболелих који су лечени у клиници су, условно речено, млади. Ипак, број младих и наизглед здравих (тј. без знаних других болести) који су били непосредно угрожени је знатно мањи. Чињеница је да су неки од њих сачекали више дана пре јављања лекару, али је било и оних који од првог дана имају тешку клиничку слику. Ми још не познајемо довољно ову болест да бисмо могли са сигурношћу да претпоставимо све исходе. Зато је потребан сталан опрез.
Колико се данас чека на резултате теста?
- Брзина пристизања резултата зависи од много фактора. Урадило се много на повећању капацитета за тестирање, бољој расподели тестова, информатичкој повезаности свих који су у ово укључени и то је разлог зашто се на резултате тестирања не чека у највећем броју случајева дуже од 48 сати. У појединим случајевима је неопходно понављање тестирања у лабораторији, било једног узорка или целих серија, или чак и узорковања, а све у циљу добијања поузданих резултата, зато се понекад чека и дуже. Најзначајније је да резултат који се добије буде тачан и поуздан.
Шта, поред хлорокина, користите у терапији оболелих од ковида? Шта се показало као најефикасније?
- Више пута сам наглашавао да су терапијски протоколи ствар стручњака који имају искуства у лечењу инфективних болести и да о њима нећу давати коментаре у медијима. Користимо у лечењу све оно што се користи и у свету, прилагођено нашим пацијентима и нашим условима.
Колико се донора пријавило до сада у националној кампањи за донирање крвне плазме? Да ли сте применили терапије плазмом? Има ли у свету довољно података о њиховој делотворности?
- Сваки грађанин који је успешно излечен од ковид инфекције може постати потенцијални донор, потребно је само да се пријави. Када се ураде све потребне провере, они који испуњавају критеријуме биће позвани да донирају плазму. Светска искуства у лечењу плазмом особа које су преболеле ковид су још врло ограничена. Прве публикације које су објављене указују да, када се да правовремено оболелима који испуњавају индикације, има известан повољан ефекат. Ипак, за процену успешности овог терапијског приступа, као и свих других за ковид, биће потребне шире научне анализе.
Ни ви, као ни остали чланови кризног штаба, нисте избегли критике и увреде на друштвеним мрежама. Шта прво помислите кад то видите, чујете?
- Ово је слободна земља. Свако има право на своје мишљење. Ми се само трудимо да посао за који нас је ова земља школовала и обучавала, сада када смо јој потребни, урадимо на најбољи могући начин. А има ко ће на крају судити о поступцима свих.
Шта ћете прво да урадите кад све ово прође?
- Прво ћемо се сви заједно изборити да епидемија прође, а онда ћемо размишљати даље.
Спремате ли се за море ове године? Или је и вама, као и др Кону, Србија сигурнија опција имајући у виду коронавирус?
- Као што сам рекао, сада је то далека будућност. У сваком случају, не бих волео да се нађем са својом породицом у страној земљи у ситуацији која се не може назвати стабилном.
Отац сте троје деце. Како она у овој ситуацији схватају ваш посао и одсуство? Шта је то у чему виде да је отац онај исти, да се ништа не мења, само што сада не може да буде више ту?
- Они су деца лекара. Као и деца десетина хиљада здравствених и немедицинских радника у здравству, полицајаца, војника и радника који одржавају кључне системе у овој ситуацији трпе, али то је наш посао и наш живот.
Постали сте препознатљиви јавности, многи грађани вас сад сматрају својим лекаром. Али ко је Горан Стевановић приватно? Шта воли да чита, слуша, шта га опушта, шта сања, а који сан му се остварио?
- Доктор Горан Стевановић приватно је онај Горан кога његови најближи знају и познају.
Кад се сада погледате у огледало, шта видите, шта кажете себи? Је ли Горан Стевановић данас исти човек као пре скоро два месеца кад је борба с короном почела?
- Сваки крупан догађај у животу мења човека, а ово је глобални догађај. Наравно да је оставио и оставиће трагове на свима нама.
Горан Стевановић је рођен 1972. године у Београду. Медицински факултет Београду завршио 1996. са просечном оценом 9,42, докторирао 2012, ментор му је био проф. др Мијомир Пелемиш, а у звање доцента на катедри за инфективне болести Медицинског факултета изабран 2013.
Верник сте, прославили сте Васкрс, а шта вам представља Први мај?
- У овој ситуацији, као и Васкрс, само још један дан борбе у бици која не сме да се изгуби, као уосталом и свима који свих ових недеља не престају да се боре. Част ми је да сам у прилици да се у овој ситуацији борим с њима.
Новак Ђоковић се јавно изјаснио као противник вакцинације против коронавируса, а знамо да га прате милиони широм света. Шта ви кажете Ђоковићу на то?
- Нисам упознат с тачним садржајем изјаве коју наводите, али верујем да господин Ђоковић, као и већина популације, није спреман да испроба вакцине чији је развој тек на почетку. Када будемо имали на располагању проверене и одобрене вакцине, мислим да њихова примена неће бити проблем.
Не волите надимак Доктор Хаус, а ваши сарадници су нам открили да вас зову и Доктор Гугл јер, кажу, имате одговор на свако питање. Зашто вас то нервира ако грађанима улива додатну сигурност?
- Такви лекари постоје само у медијима. Нико нема одговоре на сва питања, то једноставно није могуће.
ЈОШ ЈЕДАН СМРТНИ СЛУЧАЈ У НЕГОТИНУ: Преминула још једна корисница неготинског Дома за старе "Радост"
КОНФЕРЕНЦИЈА КРИЗНОГ ШТАБА: За викенд полицијски час од 18 часова, има заражених у Забели
ПРВО ПОТВРДА, ПА ОНДА У ВРТИЋ: Родитељи и деца ће бити враћени кућама ако не буду испунили ОВЕ услове
Најновији подаци о оболелима: Позитивно још 285, за 24 сата умрло 6 особа
Лоше вести стижу из Горњег Милановца! Заражени дете (3) и беба, мајка у болници, отац позитиван на корону