СРБИЈА УВОДИ ПЦР ТЕСТ ПРИ УЛАСКУ У ЗЕМЉУ? Чувени епидемиолог открио како ћемо се борити против короне
Имаћемо проблем са нашим људима који живе у Хрватској, Босни и Херцеговини, Црној Гори, Македонији, али не можемо увести за неке меру, а за друге не
Професор доктор Бранислав Тиодоровић причао је о трећем таласу пандемије корона вируса који тренутно тресе Европу, а нарочито Западни Балкан. Србија је, тренутно, изузетак у региону, код нас корона не букти, али свима је јасно да то брзо може да се промени. На пример, уз повећан број улазака људи из окружења у Србију, ризик заражавања ковидом-19 се вишеструко увећава.
Ево зашто овог викенда нико неће морати да апелује на људе да остану код куће
СРБИЈА У ОПАСНОЈ ЗОНИ: Данас мање заражених него јуче, али једна бројка забрињава
МОРАМО ИЗБЕЋИ ХРВАТСКИ СЦЕНАРИО: Добили смо ковид редаре, а ова ствар више неће бити иста
- Све зависи од нас самих, како се будемо као појединци, али и као заједница понашали, тако ћемо и проћу у овом трећем таласу - каже др Тиодоровић, епидемиолог и члан Кризног штаба за сузбијање инфекције ковид-19.
Корона букти у региону, како се ми држимо?
- Добар део становништва поштује мере и њих би требало похвалити јер захваљујући дисциплинованом и одговорним људима, ми смо најбољи у Европи. С друге стране, онај мањи проценат који не поштује мере, ти људи би требало да се замисле. То се односи на поједине оргнаизаотре музичких манифестација, скупова, места где се људи окупљају без поштовања мера. Да се разумемо, ја се и даље залажем за одржавање културних манифестација, рецимо - зашто затворити позориште? Ниш ћу навести као пример, када нама благи пораст новозаражених долази из фабрике Јура. На тај начин и у том смеру треба размишљати и деловати, дакле, тамо где је проблем - тамо и реаговати. Око нас се дешава доста озбиљна ситуација. Разлог зашто негде букти корона, па рецимо, Хрватска али и Словенија, они су у току летњих месеци имали велики туристички прилив из земаља Европе, имали су попуштање мера у значајнијем обиму, и те мере које су попуштане се сада враћају са цехом.
Какве ћемо мере уводити на границама, да ли се о томе размишља?
- Размишља се о томе да се уведе ПЦР тест за све који улазе у земљу или тест који доказује присуство антитела, односно да је особа која улази у нашу земљу прележала корону. Јесте да ћемо имати проблем са нашим људима који живе у Хрватској, Босни и Херцеговини, Црној Гори, Македонији, али не можемо увести за неке меру, а за друге не. Зашто је важно да мере важе за све, илустроваћу на примеру Врања, они сада имају благи пораст новозаражених, али како су ка Маденојији скинуте све препреке, они одлазе тамо, тргују, иду туристички, и онда се повећава број након повратка у земљу. Сматрам да у том смеру треба размишљати и деловати директно на проблем, јер свако може установити зашто нешто настаје, зато је неопходно да уведемо јачу контролу.
Шта нас очекује у наредних месец дана када је епидемиолошка ситуација у питању?
- Долази нам новембар и децембар, то су хладни месеци, а већа влаћност вирусу одговара и сигурно да ћемо имати пораст броја заражених. Сада је врло важно да искористимо овај период да задржимо тренд са мањим бројем заражених. У наредних месец дана имамо два сценарија. Први је уколико будемо поштовали мере можемо очекивати да нам тај број буде двоцифрен, па добро чак и када пређе у троцифрен као сада, то није драстично толико, само је важно држати ситуацију под контролом, а то се може само поштовањем мера. Ми сада међу новозараженима имамо млађе и отпорније људе, мали број њих одлази у болницу јер већина добро подноси вирус и није за хоспитализацију. То је добро. Ипак, млађи могу старијима да пренесу вирус иако имају благу или асимптоматску клиничку слику. Даље, ми ћемо свакако имати пораст у новембру, јер ће људи боравити у затовреном простору, али то би свакако било контролисано стање, да контролишемо криву, да буде што нижа да нема пикова. Други сценарио био би неповољан, а то је да не успемо да обезбедимо да се поштују мере, да имамо скок, а за њега свакако постоје услови јер све око нас букти, а транзиција се одвија и у самој земљи. Тако да ако се опустимо, онда заиста не знам шта можемо да очекујемо. Ништа није тешко ни компликовано, само поштујте мере које понављамо месецима, носите маске у затвореном обавезно, држите дистанцу од једном и по метра, одржавајте хигијену, и оно најважније, у овом периоду борбе са вирусом заборавите на салвља, прославе, окупљања.
Дозвољено је до 30 људи у затвореном. Шта је то што је допуштено, а шта није?
- Немојте да то буду музичке манифестације, конгреси, симпозијуми, знам све је то потребно, али није неопходно у овом тренутку. Избегавајте све што можете да избегнете. Нека то буде радни састанак, нешто што је неопходно, али уз поштовање мера. Морамо мислити о свом здрављу, о здрављу наших најближих. Одговорност и дисциплина је ншто што нам је у наредним месецима неопходно, а верујем да сваки човек има ћељу да својим понашањем допринесе да наша земља изађе као победник у овој борби - закљчио је професор доктор Бранислав Тиодоровић.