СРПСКИ ЕПИДЕМИОЛОГ УМИРУЈЕ ЈАВНОСТ: "Кинески вирус" нема епидемиолошки потенцијал
Епидемиолог је истакао да се у налету разних информација стиче утисак да се овај вирус нагло шири, но, за једну Кину бројка од 400 заражених је бесмислено мала.
Нови коронавирус, који се крајем прошле године појавио у Кини, а последњих дана расте број особа код којих је изазвао обољење, не преноси се тако лако и нема епидемиолошки потенцијал као обичан грип, али се свакако треба пратити стање и бити опрезан, нарочито када је реч о особама које су боравиле у погођеном поднебљу, каже специјалиста епидемиолог и имунолог Предраг Кон из београдског Завода за јавно здравље.
ХИТ ЦЕНЕ И ЛАСТ МИНУТЕ ПОНУДЕ ЗА ЕГЗОТИЧНА ПУТОВАЊА, ЕВРОПСКЕ ГРАДОВЕ И ЗИМОВАЊЕ!
Како се Србија штити од новог вируса: Министар Лончар рекао да су на аеродром постављене најмодерније ТЕРМОВИЗИЈСКЕ КАМЕРЕ
ИЗДАТО ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ ГРАЂАНИМА СРБИЈЕ ЗБОГ СМРТОНОСНЕ БОЛЕСТИ: Придржавајте се ових правила!
Он је коментарисао појаву новог вируса који је до сада, колико је познато, однео најмање девет живота, док је више од 400 оболелих. Већином је реч о особама из Кине, али су потврђени случајеви обољења у Јужној Кореји, Сједињеним Америчким Државама, Тајланду…
Кон је изјавио да се коронавирус није сматрао опасним вирусом све до 2002. године и представљао је једну породицу респираторних вируса који изазивају углавном благо оболење. Међутим, ситуација се изменила од 2002. године са појавом САРС-а, односно тешке акутне респираторне инфекције изазване овим вирусом.
- После тога се појавио и МЕРС који је из исте фамилије и који је доминирао на Средњем и Блиском Истоку.
Упитан да ли је проблем што овакве болести доста личе на обичан грип, Кон је одговорио да вирусне инфекције горњих респираторних путева првенствено могу да личе на грип који се разликује само по томе што креће изузетно нагло у односу на остале респираторне вирусе, додавши да ово оболење може да иде поступно, а да је основна ствар да ли захвата доње или горње дисајне путеве.
- Иначе се ова болест не преноси тако лако и нема такав епидемиолошки потенцијал као што то има грип који је опште познат, па и неки други вируси који имају јачи потенцијал преношења - нагласио је Кон.
Епидемиолог је истакао да се у налету разних информација стиче утисак да се овај вирус нагло шири, но, за једну Кину бројка од 400 заражених је бесмислено мала.
- Јасно је да је то у једном граду и случајеви у Јапану, Филипинима и САД-у су углавном случајеви који су експортовани из те провинције.
На крају, Кон је рекао да нема посебног разлога за велику бригу, али да је, ипак, опрезност потребна.
- Систем иначе функционише тако да, ако долазе особе из тропских земаља, а имају високу температуру, упућују се одмах на инфективну клинику. Тако ће бити и сада, али искрено у најскоријој будућности не очекујем да ће то бити велики проблем.
Цео интервју са доктором Предрагом Коном можете прочитати ОВДЕ
Игор Јурић шокирао: ИМАМО ДОКАЗЕ, објавићемо КО ОД МОЋНИКА ЗЛОСТАВЉА ДЕЦУ, а ако ми се нешто деси...
ДА ЛИ постоји могућност да ВИРУС ИЗ КИНЕ стигне код нас? ОВО су мере које треба предузети!
СТРУЧЊАЦИ УПОЗОРАВАЈУ, ПАЗИТЕ ШТА КУПУЈЕТЕ! Ово сваки дан користите, а у њима су ОТРОВИ који изазивају КАНЦЕР!
Сазнајемо шта Кина ради како би спречила да ЗАРАЗА стигне и до нас! Смртоносни вирус се шири са особе на особу све брже!
ПОЈАЧАНА КОНТРОЛА НА ГРАНИЧНИМ ПРЕЛАЗИМА: Лончар препоручио грађанима да не иду у Кину