СРПСКИ ИМУНОЛОГ ОДГОВОРИО НА ГОРУЋЕ ПИТАЊЕ: Разјаснио да ли деца треба да се вакцинишу и којим цепивом
Имунолог и молекуларни биолог Никола Сматлик појаснио све у вези са имунизацијом деце против корона вируса.
Вакцинација против корона вируса у Србији је почела крајем децембра, а за сада су у нашој земљи доступне три вакцине – руска Спутњик В, Фајзерово цепиво и кинески Синофарм, а најављено је да би ускоро могла да стигне и Астра Зенека.
НИСИ САМА: Компанија Меридиан овим видеом послала НАЈВАЖНИЈУ ПОРУКУ! (ВИДЕО)
ДОКТОРКА ГРУЈИЧИЋ О МИКИ АЛЕКСИЋУ: Овај случај није усамљен, има још много манипуланата!
ОГЛАСИО СЕ ДОКТОР ШЕКЛЕР О ВАКЦИНАЦИЈИ У СРБИЈИ: Открио које цепиво је најбезбедније, а које најефикасније
За све ове вакцине за сада је заједничко да се не препоручују за имунизацију млађих од 16 година, а наш научник који живи и ради у Немачкој, имунолог и молекуларни биолог Никола Сматлик, разјаснио је све у вези са вакцинацијом деце.
- Вакцинација деце је једно болећиво питање и није још у потпуности доказано у науци када су у питању ове нове вакцине. Фајзер и Бионтек су радили нека истраживања на око 5.000-6.000 испитаника млађих од 16 година и последњи подаци показују да ће они завршити истраживања да ли је вакцина безбедна код деце тек у августу - рекао је Сматлик.
- Слична ситуација је и са Астра Зенекином вакцином, моје неко генерално мишљење као имунолога, показало се да деца нису толико угрожена овим вирусом, тако да мислим да би требало сачекати са вакцинацијом деце док сви тестови не буду готови и званично објављени. До тада, деца нису угрожена и самим тим ако се имунизују сви њихови старији укућани са којима дете живи, нема никакве опасности да дете онда може да буде преносилац - објаснио је он.
Сви се питају која вакцина је најбоља и коју изабрати, а Сматлик каже да не треба ни размишљати о томе.
- Све вакцине које су прошле све фазе тестирања као и одобрења, просто су добре за коришћење, једноставно је ствар приступа у прављењу тих вакцина и афинитета, ко шта жели. Генерално, све вакцине које су сада прошле су ОК за примену, све су прошле тестове - навео је Сматлик.
Имунолог и молекуларни биолог одговорио је и на питање када ћемо моћи да скинемо маске.
- Оно што је познато у имунологији већ дуго, неопходно је 70-80 одсто становништва једне земље или регије да буде вакцинисано, да би дошло до тога да не морамо да носимо маске, да ограничавамо контакте и онда оних других 20 одсто није више угрожено јер вирус више не може да циркулише у популацији. Уколико имамо око 80 одсто имунизованих, то је отприлике довољно да не морамо више да носимо маске - рекао је он, додајући да сматра да ћемо, ако имунизација буде текла по плану, маске моћи да скинемо на пролеће - "април, мај, можда јун".