СРПСКИ ЛЕКАРИ ИЗВЕЛИ НЕВЕРОВАТАН ЗАХВАТ: Први пут у Србији у борби против Паркинсонове борбе коришћене електроде
Раније су на ту интервенцију наши грађани упућивани у иностранство где је коштала око 50.000 евра
Први пут у Србији урађени су комплексни захвати код двоје пацијената оболелих од Паркинсонове болести!
На Клиници за неурохирургију Универзитетског клиничког центра Србије методом електро-дубоке мождане стимулације код пацијената који су оперисани електроде ће болест држати под контролом. Раније су на ту интервенцију наши грађани упућивани у иностранство где је коштала око 50.000 евра.
Travelland за вас ради и у недељу! Грчки хотели: 7 ноћи већ од 525€
АКО КРЕЋЕТЕ НА ПУТ, ПРИПРЕМИТЕ ЈАКЕ ЖИВЦЕ: Гужве на граничним прелазима, на једном се чека 1000 МИНУТА! (ФОТО)
ХАОС У ВАЉЕВУ! Невреме почупало дрвеће и прекинуло струју - избило и неколико пожара
Да први пут ураде интервенцију код двоје пацијената тим неурохирурга, неуролога, радиолога, психијатара, анестезиолога и других стручњака, уз подршку колега из Прага, био је у сали око 15 сати. Пацијенти су све време у будном стању. Операције су прошле добро, а прави ефекат процедуре видеће се за месец дана.
- Пацијенти који имају Паркинсонову болест су пре свега први кандидати, мада и други са невољним покретима, у питању су најтежи пацијенти, код којих су се јавиле многобројне компликације дуготрајног лечења. То није дефинитвно излечење. Ја увек кажем пацијентима, то није операција код које се нешто одстрани и после сте добро, али купујете време и некако враћате сат четири до пет година уназад - наводи др Марина Светел, неуролог на Клиники за неурологију УКЦС-а.
Професор др Милош Јоковић, директор Клинике за неурохирургију УКЦС, наводи да током операције треба доћи до једра у дубоким структурама мозга те да се зато ова интервенција назива дубока мождана стимулација.
- Значи, треба да дођемо до једра, које је врло мало, прецизним претходним мерењем, циљано уђемо електродом, а потом ту електроду повежемо са генератором струје који се налази најчешће на грудном кошу и после рецимо четири недеље пуштамо струју да стимулише то једро. Обострано се ради и лева и десна мождана хемисфера - објашњава Јоковић.
Докторка Светел објашњава да се активацијом једара успоставља боља контрола укочености, успорености и дрхтања.
- Не могу да се повуку сви симптоми и не могу да се контролишу поремећаји говора, стабилности и поремећаји хода. Такво стање које му обезбеди његова идеална терапија, у моменту кад најбоље делује, то је стање које ћемо обезбедити уз хируршку интервенцију - додаје Светелева.
Професор Јоковић објашњава да ће пацијенти имати свој стимулатор и да ће бити едуковани за његову употребу, али да ће ипак на почетку лекари на неурологији вршити стимулацију, одређивање и висину дозе.
У Србији се тренутно од Паркинсонове болести лечи око 20.000 особа. Око 1,5 одсто њих су кандидати за интервенцију.
- Ово је заиста помак и за саме пацијенте који су обично морали да иду у пратњи неке особе јер је таква болест. Са друге стране интервенција је скоро три пута скупља у иностраном центру него код нас, а на квалитету заиста неће изгубити. Уз подршку Министарства здравља и КЦС, који нису оспорили нашу идеју, ми смо успели ово и да реализујемо - додаје Јоковић.
Припреме за тај комплексни захват у Србији трајале су две године, а за њу се обучавају и наши млади неуролози и неурохирурзи. Жеља је да месечно, макар код једног пацијента, кад медицински критеријуми то дозволе, ураде процедуру.