СРПСКИ СТРУЧЊАЦИ ДАЛИ ЈАСНЕ ОДГОВОРЕ: Разјашњене све недоумице у вези са примањем цепива
Стручњаци разрешавају неке од дилема везаних за имунизацију становништва исаветују шта урадити у појединим ситуацијама
Србија је једна од водећих земаља у свету по броју вакцинисаних против ковида-19, али грађани и даље имају бројна питања у вези са имунизацијом.
Одговоре на нека од њих читаоцима дају стручњаци.
БРОЈ ВАКЦИНИСАНИХ У ПОРАСТУ, АЛИ ПОВЕЋАН И БРОЈ ЗАРАЖЕНИХ: За већи број новооболелих у Србији кључна ЧЕТИРИ ФАКТОРА
СРБИЈА ЧВРСТО НА ДРУГОЈ ПОЗИЦИЈИ ПО ВАКЦИНАЦИЈИ У ЕВРОПИ: У нашој земљи цепљено више од 520.000 људи!
ХОЋЕ ЛИ НАМ КОРОНА ОДУЗЕТИ И ОВО ЛЕТО? Вирус мутира, вакцинација траје... Српски вирусолог открива шта нас чека
1. Шта ако сте примили прву дозу, а након тога вам се, невезано за вакцину, погорша нека хронична болест? Да ли примити другу дозу?
Проф. др Бранислав Тиодоровић, епидемиолог - Стање хроничних болесника мора да буде потпуно стабилизовано, а његов изабрани лекар мора дати мишљење да је способан да прими вакцину. Уколико му се стање у међувремену погорша, он мора да прими другу дозу, али ће је померити до оног тренутка када је прездравио и када ће његов ординирајући доктор на основу лабораторијских анализа проценити да може да е прими.
2. Шта ако сте у тренутку примања прве дозе били позитивни на ковид? Када треба примити другу дозу?
Проф. др Бранислав Тиодоровић, епидемиолог - Они за које се установи да су заражени коронавирусом треба да се јаве у ковид центар, тамо се евидентирају, а термин за другу дозу се помера, ако је потребно. Можда ће се у периоду од тог 21 дана од прве дозе потпуно опоравити, али је препоручено да ипак прође месец дана од ковид инфекције.
3. Када најкасније примити другу дозу да би вакцина стварно штитила?
Проф. др Жарко Ранковић, инфектолог - У доступним упутствима сви произвођачи инсистирају на томе да вакцина буде примљена након три недеље. Произвођачи најбоље знају шта је најефикасније, јер су они и спровели истраживања. Не би било трагично примити другу дозу недељу дана након прописаног рока. Сигурно је и да ће давање друге дозе, рецимо, 14 дана након оног што је у упутству утицати на подизање нивоа антитела. У Британији због недостатка вакцина другу дозу дају после 12 недеља, тако да вероватно има смисла вакцину примити и тада.
4. Шта ако преко Е-управе закажете термин за вакцинацију, а испостави се да из неког разлога тај дан не можете доћи?
Др Драгана Милошевић, координатор пункта на Сајму - Они који су имали термин, а нису дошли, ако су старији од 75 или имају неки инвалидитет, биће примљени и следећег дана без заказивања. Гледамо да изађемо у сусрет старијим особама, јер смо лекари пре свега. Имали смо такве случајеве, али није било много њих. Углавном сви поштују термине. Покушавамо да решимо ситуацију у оквирима прописа.
5. Шта ако се након вакцинације испостави да није постигнута довољна заштита?
Проф. др Драган Делић, инфектолог - То се можда може десити једино код особа које имају слаб имунолошки одговор. Ни од једне вакцине немате сто одсто заштите, али се сматра да свако ко је вакцинисан има неки ниво заштите и да ће, ако добије болест, она бити блажег тока. Вакцина не даје апсолутну заштиту од болести, али штити од компликација и смртног исхода.