Српски тим пети пут на јубиларној Међународној олимпијади у роботици
Већ искусан српски тим увелико ради на свим задацима, и то упоредо са школским обавезама, и како кажу, сви су веома узбуђени око краја сезоне 2021. који је планиран за 28. септембар
На предлог Међународног ФИРСТ комитета (ФИРСТ Глобал), тим који предводе ученице Гимназије Креативно перо, заједно са својим менторима, Вуком Вујовићем, Горицом Недељковић Богдановић и Александром Недељковић, представљаће нашу земљу на Међународној олимпијади у роботици. Иако су околности у којима се цео свет налази спречиле овогодишње окупљање младих роботичара/ки из преко 200 земаља света на једном месту, нису спречиле њихово дружење и такмичење “на даљину”.
Као и претходне године, организатори/ке такмичења били/е су успешни/е у осмишљавању новог начина одржавања ФИРСТ Глобал Challenge-a и тако омогућили/е ученицима/ама широм света да и током пандемије развијају своју љубав и вештине у СТЕМ области (Сциенце, Technology, Енгинееринг, Mathematics).
Главни део овогодишњег такмичења јесте тзв. Солутионс Challenge и судије ће на основу њега изабрати победнике/ице ФИРСТ Глобал Challenge-a 2021. Тимови самостално бирају једну од четири понуђене категорије (Здавље, Животна средина, Економија и Образовање) којом ће се бавити ове године. Циљ је изабрати проблем у одабраној категорији и за њега осмислити што оригиналније СТЕМ решење. Тим Србије изабрао је област Здравље и у првој фази пројекта осмислио иновативно решење, апликацију која пружа прву помоћ људима током напада панике и анксиозности. У другој фази, тимови из целог света контактирали су једни друге на основу компатибилности пројеката и оформили алијансе од по два тима. Идеја наше репрезентације привукла је пажњу репрезентацији из НР Кине, а након онлајн састанка на релацији Београд - Пекинг, два тима договорила су сарадњу до краја овогодишње такмичарске сезоне.
Поред тога, испуњавањем комбинације изазова у осмишљавању креативних и едукативних садржаја за друштвене мреже, техничких изазова чији је циљ конструкција мањих роботских система, онлајн интервјуа са најистакнутијим СТЕМ експертима и предавањима о најновијим роботичарским техникама, тимови сакупљају поене за пласман на ранг листи такмичења, а они најбоље пласирани добиће додатне награде. У оквиру техничких изазова, и ове године сви тимови добијају исте делове за робота, као и исти задатак, а најкреативнија и најефикаснија решења на крају ће донети највећи број поена и одредити победнике овог дела такмичења.
Већ искусан српски тим увелико ради на свим задацима, и то упоредо са школским обавезама, и како кажу, сви су веома узбуђени око краја сезоне 2021. који је планиран за 28. септембар.