СРПСКО СЕЛО У СРЕДЊЕМ ВЕКУ ИМАЛО ВИШЕ СТАНОВНИКА ОД ЛОНДОНА: Славни Борач се налазио и на тадашњој МАПИ СВЕТА (ФОТО)
Због географског положаја дуго важио за неосвојиву тврђаву
Из равне Груже диже се величанствени крш на ком се налазе остаци старог града у који су се Срби склањали од непријатеља. Поједини историчари кажу да је тада Борач имао више становника него Лондон, а током векова у њему су живели цареви, краљеви и властелини. Према појединим археолошким истраживањима град је стар око две хиљаде година, а Срби су га подигли на римским темељима.
Одлучи ко ће бити нови премијер и министри у Влади
Ово сигурно није очекивала: Љиљана је отворила поштанско сандуче после дужег времена и угледала НАЈЛЕПШИ ПРИЗОР (ФОТО)
Она је бака херој и бије најважнију битку: Милисавка остала без сина и снахе, сама са две унуке (ФОТО)
- Изградњи овог града и његовој слави највише је допринео Стефан Лазаревић који је овде са Дубровчанима потписао споразум о слободној трговини. Град је био подељен на три дела: горњи за властелу, средњи за тадашње чиновнике и војску и доњи за становништво. Легенда каже да је било толико кућа да је мачка могла прескакати са крова на кров од крша па све до доње Груже докле се и простирао - рекао је вероучитељ и добар познавалац историје села Борач Младен Новаковић.
Око овог славног српског града отимале су се тадашње велике силе. Био је војно-стратешко упориште, а због географског положаја дуго је важио за неосвојиву тврђаву. Колико је био значајан говори и чињеница да га је један млетачки картограф уцртао и у мапу света.
- Са својом надморском висином већом од 500 метара био је доминатна тачка у целом овом крају. Према предању и име је добио према изузетном борбеном духу локалног становништва. Не само да је био војни, већ и духовни и трговински центар. Овде се производило жито, вуна, трговало се стоком, али су се писале и црквене књиге. У самом Борчу тада су постојала два манастира и девет цркава. У центру села и дан данас је очувана она најстарија из 1359. године, која је препознатљива према свом аутентичном иконопису, јер су кроз средину осликани Свети ратници који представљају симбол овдашњих мештана - каже Младен.
Јединствено гробље на Балкану
Испред цркве, на стази која води до врха Борачког крша, налази се гробље које је према обилику и броју споменика јединствено на Балкану. То је још један доказ да је Борач некада био пун људи.
- Гробље обухвата простор око пола хектара, а на њему се уздиже неколико стотина споменика, стећци звани "капачари" због свог јединственог врха. Камен је набављан у мајданима Борачког крша, а градили су их вешти локални мајстори. Иако је време однело свој данак, јасно се може видети да су сви ти споменици некада давно првобитно били направљени у јаким бојама, што је вероватно била фасцинантна слика. На споменицима се могу видети и одређена обележја, ако је сахрањен дрвосеча онда секира, ако је војник онда шајкача - рекао је вероучитељ из овог шумадијског села.
Иако је дуго одолевао непријатељу, Борач је пао под Турцима 1438. године, а иако су га освојили, град нису користили. Данас су на том месту остале само рушевине које говоре о славној прошлости и великим борбама које су вођене на овом подручју. Борачки крш проглашен је за споменик природе и под заштитом је државе.
Годишње га обиђе на хиљаде људи који су фасцинирани специфичним стенама вулканског порекла, али и богатом историјом овог краја.
МОЈА БАКА, МОЈ ЛАЈФ КОУЧ: Седам животних лекција које је Ненад научио на селу, а којих нема на курсевима
Стижу нам ЛЕТЊЕ ТЕМПЕРАТУРЕ: Данас 29 степени, а НАРЕДНА НЕДЕЉА биће права ВРЕМЕНСКА КЛАЦКАЛИЦА
ЛЕПЕ ВЕСТИ: У Северној Митровици током ванредног стања РОЂЕНО 70 БЕБА (ФОТО)
ОВО СУ 10 ГРАДОВА У СРБИЈИ СА НАЈВИШЕ И НАЈМАЊЕ ОБОЛЕЛИХ: Неки од њих су челичном дисциплином ПОБЕДИЛИ КОРОНУ
НИКОЛИЈА (3) ЈЕ ПРАВА ИНСТАГРАМ ЗВЕЗДА: Све је кренуло од ОВОГ СНИМКА, а сада о њој бруји читава Србија (ФОТО/ВИДЕО)