СРПСКО ЗДРАВСТВО НА 18. МЕСТУ У ЕВРОПИ Најбоље смо пласирани у региону, а ово су ГЛАВНИ РАЗЛОЗИ
У току 2018. године 160 најбољих дипломаца медицинских факултета добило је посао у здравственим установама. Сви они имају просек већи од девет, омогућене су им специјализације и докторати.
Краће листе чекања, инвестирање у опрему, нарочито за зрачну терапију, те увођење електронског рецепта главни су разлози због којих је здравство Србије стигло до 18. места у Европи према ранг-листи Европског здравственог система за 2018.
Здравство Србије налази се на 18. месту од 35 земаља. Иако многима звучи невероватно да смо тако високо рангирани, ова организација оцењивала је здравствене системе држава на основу 48 параметара.
"Имаш да слушаш шта ти он говори" Љубинка и Манојло су дочекали ГВОЗДЕНУ СВАДБУ, а ово је њихова ТАЈНА
Србија је на овој листи напредовала два места у односу на претходну и пласирана је испред 14 земаља ЕУ, као што су Португалија, Италија, Шпанија, а прва је међу земљама бивше Југославије.
Ова листа прави се на основу 48 показатеља, међу којима су доступност здравствене заштите, превенција, исходи лечења, обим и подручје услуга, али и коришћење фармацеутских производа.
Као највећи помаци оцењени су боља доступност здравствене заштите, скраћење листа чекања, коришћење е-рецепта, смањење употребе антибиотика. Такође, померању на ранг-листи претходила су улагања у опрему, лекарски кадар те изградњу нових болница.
Пролећне температуре од ПЛУС 20 су само УВОД у нешто што вам се НЕЋЕ ДОПАСТИ: Сачекајте крај недеље!
- И 2018. година била је година наставка спровођења политике Министарства здравља дефинисане кроз запошљавање младих здравствених радника, задржавање најбољих стручњака у земљи, омогућавање њиховог усавршавања и специјализација, али и још једна година наставка великих материјалних улагања усмерених у изградњу и реконструкцију здравствених установа широм земље и њихово опремање најсавременијом дијагностичком опремом - каже за "Блиц" министар здравља Златибор Лончар.
Циљ Министарства, појашњава он, јесте успостављање бржег, ефикаснијег и квалитетнијег здравственог система.
- За претходне четири године постигли смо доста, грађани препознају уложени труд, велика улагања и значајан напредак српског здравства, а наши резултати су признати и у међународним оквирима - истакао је Лончар.
Лончар додаје да је за изградњу и опремање здравствених установа широм Србије у 2018. уложено 2,55 милијарди динара, што је био један од разлога за скок српског здравства на листи. Поред тога, ово су такође неки од узрока због којих смо боље пласирани.
ЈУЧЕ ЈЕ СТАФОРД ГАЗДАРИЦИ ОТКИНУО ГРКЉАН! Ево како да спречите трагедију и ОДБРАНИТЕ се од пса: Ово су ЗЛАТНА ПРАВИЛА!
100 санитетских возила
У 2018. години настављено је са набављањем најсавременијих амбулантних возила за здравствене установе широм Србије. Од 2015. године, за здравствене установе Србије набављено је више од 100 санитетских возила.
Превентивни прегледи
У 2018. посебна пажња посвећена је превенцији. Организоно је 12 акција бесплатних превентивних прегледа у здравственим установама, сваког месеца по један дан. Током акције прегледано је више од 235.000 грађана Србије.
Трансплантације
Трансплантацијом органа у Србији су протекле године спасена 64 живота. У пет трансплантационих центара урађено је 38 трансплантација бубрега, 16 јетре и 10 срца.
Средином 2018. донет је и нови Закон о трансплантацијама, који ће ову област у нашој земљи још више унапредити.
Електронски рецепти
У првих годину дана од увођења прописано је више од 63 милиона еРецепта. Грађани Србије више не морају сваког месеца да одлазе свом изабраном лекару како би добили рецепте већ то раде од шест до само два пута годишње.
Увођењем еРецепта од 20 до 60 одсто је смањен број пацијената који долазе у домове здравља само због рецепата, а процена је да ће државни буџет остварити уштеде од два милиона евра годишње.
Више новца за лечење ретких болести
Током минуле године уложено је рекордних више од две милијарде динара у лечење ретких болести.
"Ретке болести су у буџету биле препознате тек 2012, када је за ту намену издвојено 130 милиона динара. Данас, држава издваја скоро 20 пута више новца", кажу у Министарству.
Центар за икс-нож у КЦС
Икс-нож, најсавременији апарат који се користи у лечењу малигних болести, од октобра је доступан у Центру за икс-нож при Клиничком центру Србије, специјално направљеном због овог моћног апарата. У изградњу Центра и набавку опреме уложено је 800 милиона динара.
До сада су пацијенти на третман икс-ножем морали да иду у иностранство, што их је коштало најмање 20.000 евра. Изграђена је и комплетно опремљена нова зграда Онкологије 2, али и набављено шест нових линеарних акцелератора...
Реконструкција и проширење КЦС
У првој фази радова, која је у току, биће изграђено нових 86.000 квадрата простора, а Клинички центар Србије добиће нов Ургентни центар и дијагностику, уз више од 20 нових операционих сала и 500 нових болесничких соба као и нови нуклеарни центар... У оквиру друге фазе планирана је изградња нове куле од 25.000 квадрата, као и рехабилитација давно изграђеног подијума од 60.000 квадрата. Вредност инвестиције је готово 69 милиона евра.
Лечење деце у иностранству
У 2018. години уложено је близу 300 милиона динара у оквиру Буџетског фонда, за лечење наших грађана у иностранству.
"Од оснивања Фонда пре четири и по године до данас је укупно одобрено 138 захтева за лечење у страним здравственим установама, а за то је потрошено око 6.300.000 евра. За претходне четири и по године Србија је средствима РФЗО и Буџетског фонда на лечење у иностранство упутила више од 2.000 деце и за то платила више од 23 милиона евра", кажу у Министарству.
Обнова КБЦ "Др Драгиша Мишовић"
Готово половина КБЦ "Драгиша Мишовић" уништена је у пожару 2010. године. "Склопљен је уговор о извођењу радова вредности четири милиона евра, а канцеларија за јавна улагања је такође расписала тендер за набавку медицинске опреме у вредности од 10.356.000 евра", кажу у Министарству здравља.
Запошљавање
У току 2018. године 160 најбољих дипломаца медицинских факултета добило је посао у здравственим установама. Сви они имају просек већи од девет, омогућене су им специјализације и докторати.