ШТА ЋЕ БИТИ СА ПТИЋИМА БЕЛОГЛАВИХ СУПОВА НА УВЦУ? Огласио се Завод!
Заштита белоглавих супова од ниских летова може постићи само забраном летова хеликоптера
Завод за заштиту природе Србије демантовао је јуче наводе да је установа издала услове за ниско летење хеликоптера у Специјалном резервату природе Увац, а што је изазвало узнемиравање и уништавање младих јединки ретке и заштићене врсте белоглавих супова у том крају.
ДАНАС СЛАВИМО СВЕТУ ВЕЛИКОМУЧЕНИЦУ ХРИСТИНУ: Због вере су јој одсекли језик и груди
Византијско утврђење на планини Јелици: На Градину је стизало благо Проклете Јерине које се закључавало са два кључа (ФОТО)
"Другари, Софија вас поздравља и свима вам маше, СПРЕМНИ ЗА ПОЛАЗАК" После четири месеца нова шанса за живот (ВИДЕО)
У саопштењу Завода наводи се да је Фонд за заштиту птица грабљивица на друштвеним мрежама пласирао нетачну информацију да су за прелет хеликоптера изнад ''Увца'' издати услови Завода за заштиту природе Србије и наглашава да та установа није добила ниједан захтев у вези са ваздухопловним активностима на заштићеном подручју СРП "Увац", али ни на једном другом природном добру.
стиче се да је Завод категоричког става да хеликоптерима није дозвољено да ниско лете око колонија белоглавих супова, те да ће поводом овог случаја изаћи на терен по достављеним пријавама заједно са републичком инспекцијом Сектора за предострожност и надзор Министарства заштите животне средине у циљу утврђивања чињеница и даљег поступања у овој ситуацији.
Како се наводи, услед непоштовања прописа обавезног прибављања услова заштите природе пре реализације било које активности у заштићеним подрчјима, а које издаје Завод, дошло је до узнемиравања и уништавања младих јединки белоглавих супова, чиме је, како се наводи, учињена велика штета за природну баштину наше земље.
Напомиње се да се заштита белоглавих супова од ниских летова може постићи само забраном летова хеликоптера, осим у посебним случајевима (пожара, елементарних непогода и удеса, у циљу заштите јавног здравља и јавне безбедности...).
Подсећа се да је забрана оваквих прелета утемељена у Закону о заштити природе и Правилнику о проглашењу и заштити строго заштићених и заштићених дивљих врста биљака, животиња и гљива.
Такође, заштита белоглавих супова на територији Увца регулисана је и Уредбом о заштити Специјалног резервата природе Увац према којој је, између осталог, забрањено узнемиравање и уништавање птица, посебно белоглавог супа и осталих врста птица грабљивица и лешинара, као и кретање без пратње чувара или одобрења овлашћеног лица и боравак на обележеним местима на којима се белоглави суп и друге посебно значајне врсте птица гнезде и хране.
Директорат цивилног ваздухопловства се, за потребе информисања учесника у ваздушном саобраћају о кретању и стаништима птица и областима са осетљивом фауном, први пут обратио Заводу 2010. године, а последњих пет година захтевима о достављању података и информација у вези са миграцијама и стаништима птица на територији Србије, посебно у односу на подручја великих и значајних концентрација птица у Србији.
Како се наводи, Директорат цивилног ваздухопловства поседује податке Завода у вези са миграцијом птица на територији Србије, индикативну карту кретања и концентрације птица током миграције и картографски приказ значајних подручја за птице у Србији где је јасно назначено да је део југозападне Србије подручје са значајном концентрацијом ''осетљиве фауне'' (СРП ''Увац, СРП ''Клисура реке Милешевке'' и СРП ''Клисура реке Трешњице'').
Фонд за заштиту птица грабљивица објавио је раније да је хеликоптер летео око гнезда у колонији белоглавих супова у периоду када су се младунци припремали за полетање са гнезда и да су преплашени од хеликоптера превремено искакали из гнезда и падали у језеро.
СТИХОВИ МЛАДОГ СРПСКОГ ПЕСНИКА БУДЕ ГОРЧИНУ "ОЛУЈЕ": Миливој преживео етничко чишћење Срба пре 25 година (ВИДЕО)
"Мама је спремила приганице, има за све, послужите се... " Олуја у срцу НИКАД НЕ МИРУЈЕ
СТАРО ВИЗАНТИЈСКО УТВРЂЕЊЕ НА ПЛАНИНИ ЈЕЛИЦИ: На Градину је некада стизало и благо Проклете Јерине (ФОТО)
ДА ЛИ НАС ПОНОВО ОЧЕКУЈУ ПОПЛАВЕ: Водостај се прати из минута у минут, све службе у приправности
Душан чува једну ружу дуже од три деценије: Ова биљка је преживела многе хладне ужичке зиме, али и даље цвета