ШТА ЈЕ ЛИТУРГИЈА ПОМИРЕЊА? Порфирије помиритељ као некада патријарх Павле - "престанак раскола и сукоба"
У Храму Светог Саве на београдском Врачару данас у девет сати биће служена "литургија помирења" Српске православне цркве и цркве у Северној Македонији.
Литургија у црквеном речнику означава чин евхаристијске службе или чин тајне причешћа.
У почетку појам је имао много обухватнији смисао и односио се на богослужење које је Црква вршила заједнички, јавно, у молитвеним местима, кроз одређени скуп обреда, речи, симбола и ритуалних покрета. У том општем смислу литургијски култ се изједначава са јавном молитвом, скупно организованом под надзором Цркве, а разликује се од приватног служења или личне молитве.
ЛИТУРГИЈА ПОМИРЕЊА СПЦ И МПЦ: Патријарх Порфирије и архиепископ Стефан данас у Београду
ВУЧИЋ ДАНАС НА ВАЖНОМ САСТАНКУ: Председник ће разговарати са патријархом и епископима СПЦ
ВУЧИЋ СУТРА СА ПАТРИЈАРХОМ ПОРФИРИЈЕМ И ЕПИСКОПИМА СПЦ: Ово је разлог састанка
Литургија помирења
У протеклим данима писало се да ће се служити "литургија помирења" између СПЦ и Охридске архиепископије, али главно питање је шта тај појам означава.
"Литургија помирења" је богослужење на ком се успоставља целовитост и заједница између две Цркве. Након раскола шездесетих година двадесетог века између две СПЦ и МПЦ ( Македонске православне Цркве) дошло је до прекида заједничких богослужења, сарадње и заједнице између "православне браће".
У православном свету често се дешавало да Цркве прекидају "општење и заједницу" - што би значило да прекидају сваки контакт, једноставније речено. То можемо тренутно да видимо рецимо између Руске Православне Цркве и Васељенске патријаршије и комплетног прекида сарадње те две цркве.
По чему се "литургија помирења" разликује од обичне литургије?
Патријарх помесне цркве (нпр. СПЦ) током свете литургије спомиње све представник осталих Цркава које су у јединству и нису у расколу.
На "литургији помирење" црквени поглавари спомињу један другог први пут током обреда означавајући престанак раскола и сукоба признавајући канонског јединство две заједнице.
Уједно, то је и показатељ да је, бар у овом делу, заживела скорашња одлука Светог архијерејског сабора, који је у понедељак саопштио да је на заседању највишег црквеног тела донета одлука о успостављању пуног канонског и литургијског јединства са "Македонском православном црквом – Охридском архиепископијом".
Заједничко богослужење даје наду да ће и наставак дијалога Београда и Скопља ићи у добром правцу и да се већ сад може рећи да је патријарх Порфирије на почетку друге године свог управљања бродом српске цркве залечио тешку рану „македонског раскола”, као што је и блаженопочивши патријарх Павле, такође у другој години свог патријарашког управљања, залечио вишедеценијски "амерички раскол".