ШТА ЈЕ ВИШАК СМРТНОСТИ И КАКО СЕ ДО ЊЕГА ДОЛАЗИ? Стручњаци открили из ког разлога имамо непоклапања бројева
У Србији је у августу преминуло 855 људи више него што је просечно умирало у 5 година пре короном погођене 2020, показују званични подаци Републичког завода за статистику.
Ако се има у виду да је званично од короне у августу у Србији преминуло 140 особа, поставља се оправдано питање: од чега је умрло осталих 715?
Као што се већ писало, овај феномен, такозвани "вишак смртности", изазива контроверзе широм света и неповерење према званичним бројкама о броју преминулих од ковида 19.
УСПОРИЛИ СМО ЕПИДЕМИЈУ! Охрабрујуће вести: Најновија прогноза др Кона ће обрадовати наше грађане
АЛАРМАНТНО У ЧЕТИРИ ГРАДА У СРБИЈИ: Број заражених короном је у једном месту ЕКСПЛОДИРАО
ЦЕЛА ПОРОДИЦА ИЗ ВРАЊА ЗАРАЖЕНА КОРОНОМ: Отац је преминуо, страхује се да је и снаја у 9. месецу трудноће оболела
Тако је за шест корона-месеци ове године у 32 земље света умрло чак 593.000 људи више него у истом периоду у претходним, обичним годинама, пре пандемије. Од тога је од ковида-19 званично преминуло 413.000 особа. Али, шта је са осталих 180.000 изгубљених живота "вишка"?
Феномен вишка смртности је у Србији први пут примећен са значајним бројкама у јулу. Док би се у претходним месецима вишак смртности и могао објаснити случајним "искакањима" у односу на уобичајене статистичке податке, у јулу су умрле чак 1.662 особе више него што би се дало објаснити пандемијом корона вируса.
Сада видимо да се тренд наставља и у августу.
Стручњаци широм света су објаснили зашто се вишак смртности јавља током пандемија:
1) Непоуздани статистички подаци услед хаоса изазваног короном
У првом таласу короне, када су тешко оболели буквално лежали по ходницима болница и у најразвијенијим земљама света, колико се заиста водило рачуна о статистици?
2) Проблем дефинисања "умрлог од короне"
Да ли је то само особа која је де факто умрла од короне, или су то и пацијенти који су били заражени, али су имали и нека хронична или тешка здравствена стања која су била примаран узрок смрти?
3) Нерегистровање свих смртних случајева од короне
Попут, на пример, смрти у старачким домовима или у сеоским домаћинствима, или у било ком другом случају у којем тесирање на корону није било урађено пре смрти.
4) Преоптерећеност здравствених система
Који можда нису могли да се баве другим хроничним или тешким болесницима, па је услед тога евентуално била повећана смртност од тих обољења.
5) Страх пацијената од одласка код лекара у време короне
То доводи до прекидања редовног лечења или терапије, а услед тога и до могућности повећане смртности од болести које су наизглед без икакве повезаности са короном.
Мораћемо поново да пребројимо жртве короне
Кроз мини серијал који је недавно направио везано за тему вишка смртности, а са питањем да ли ће свет, па и Србија, морати поново да броје мртве од короне, Епидемиолог др Предраг Кон, и члан кризног штаба за борбу против ковида, на питање да ли ће свет и Србија морати поново да броје мртве је рекао: "Несумњиво, да".
- Ја се надам и мислим да је то потребно. Оваква пандемија то заслужује - одговорио је др Кон тада на питање.
"Непоклапање бројева није изненађење"
И шеф канцеларије Светске здравствене организације у Србији, др Маријан Ивануша изјавио је да до непоклапања броја пријављених преминулих од Covid-19 и броја умрлих током епидемије долази и у другим државама чланицама СЗО и да то није изненађење.
Говорећи о пометњи која је настала због вишка смртности на нивоу Београда, он је гостујући на Радио-телевизији Војводина рекао да нема конкретан одговор на питање шта је довело до вишка смртности у Србији, али је навео да СЗО има привремене извештаје који показују да се јесте појачала смртност од кардиоваскуларних болести из више разлога.
Неки од њих се односе на то да људи нису успели да стигну на време код лекара, нису успели да на време добију помоћ лекара, болнице и лекари су били презаузети оболелима од короне или пацијенти уопште нису отишли код лекара јер су се плашили да ће се тамо заразити.
- Ако здрава особа оболи од ковида, а умре ипак од неких компликација, она се рачуна као да је умрла од ковида, ако неко има 85 година, у лошем је здравственом стању, он може умрети у било ком тренутку због шлога, инфаркта, и онда још додатно добије и Covid-19, то је такозвана сива зона где је теже одредити да ли је особа умрла од ковида или неке друге основне болести - рекао је др Ивануша.
Шта је вишак смртности и како се рачуна
Укратко, то је однос броја смрти које су биле очекиване у одређеном периоду и броја смрти које су се у том истом периоду заправо и догодиле.
Овако се рачуна вишак смртности:
- регистрован број смрти у некој држави у месецима 2020. године у којима влада пандемија корона вируса
- минус
- просечан број смрти који је у истим тим месецима у истој тој држави забележен у, на пример, 5 година пре корона вируса
- минус
- званичан број умрлих од короне у истој тој држави у 2020.
- једнако је
- "вишак смртности" у тој држави у 2020. години.
Да би израчунали вишак смртности за август рачуница је следећа:
Укупан регистрован број умрлих у августу 2020. године је 8.730.
Просечан број смрти у истим месецима у претходних пет година је 7.875 (2015. – 7.436, 2016. – 8064, 2017. – 8167, 2018. – 8108, 2019. – 7620)
Званичан број преминулих од короне у августу у Србији је 140
Дакле, 8.730 – 7.875 – 140 = вишак смртности од 715.