Шта највише брине грађане у време пандемије, а није корона?
Самоизолација различито утиче на људе.
Док неке мучи анксиозност и напетост, највећи број њих ипак брине за своје здравље. Посебна категорија становништва су труднице које су у новонасталој ситуацији забринуте за своје и бебино здравље
Ово су најчешће постављена питања која брину грађане ових дана, али и будуће маме, а од стручњака смо добили одговоре на њих.
СПИСАК ЗАРАЖЕНИХ ПО ГРАДОВИМА: Ова места у Србији имају највише оболелих од корона вируса
Др Кон: Подаци указују на смиривање епидемиолошке ситуације, али, вирус и даље преживљава у овим срединама
ДА ЛИ ЋЕ БИТИ УБЛАЖЕНЕ МЕРЕ ЗА ПРВИ МАЈ? Др Кон је ЈАСНО РЕКАО, никако не смемо да "ЗАБРЉАМО"
Иако је на снази ванредно стање, труднице не треба да брину.
Др Милица Илић, специјалиста гинекологије и акушерства, специјалне гинеколошке болнице са породилиштем Јевремова МедиГроуп објашњава да пацијенткиње и у току пандемије могу нормално обављати гинеколошке прегледе.
- Битно је само да се поштују све мере које су прописане у циљу спречавања ширења вируса Covid-19. И лекари и пацијенти морају бити упућени на који начин ће заштитити и себе друге. Саветујемо да пацијенткиње које имају тегобе, потраже савет лекара, а не да се саме лече - додаје докторка Илић.
- Трудницама се саветује да без изузетка носе маску у присуству других особа и да избегавају контакте. Здравље мајке и бебе мора бити увек на првом месту - објашњава даље докторка.
Када је реч о психичком здрављу, у изолацији људи највише траже одговоре који се тичу напада панике, анксиозности и страхова.
Нападе панике савладајте одређеном техником дисања
Као прва помоћ код напада панике која се може манифестовати на различите начине, докторка Наташа Јанковић, психолог и породични психотерапеут препоручује примењивање одређене технике дисања.
- Вежба се изводи у седећем или лежећем положају. Без претходног узимања или избацивања ваздуха из плућа потребно је зауставити дах на 10 секунди. Након задржавања даха наставља се са дисањем али тако што удах и издах трају по три секунде. После једног минута поново се заустави дах на 10 секунди и наставља се са вежбом дисања. Овај једноминутни циклус се понавља пет пута - објашњава докторка Јанковић.
Вежбањем, слушањем музике, читање књиге, играње са кућним љубимцем одвраћајте пажњу са негативних мисли
- Негативне мисли могу појачати симптоме анксиозности. Постоји више начина за одвраћање пажње са негативних мисли, а свака особа треба да одабере најбољу стратегију за себе која је у складу са њеним интересовањима - истиче др Јанковић.
Уколико ови савети не буду довољни, током овог периода помоћ се може потражити од стручњака који пружају бесплатну психолошку и психијатријску подршку преко интернета и телефонских линија
Губитак блиске особе је трауматичан догађај за који никада нисмо спремни – КАКО СЕ НОСИТИ СА ТИМ?
- У тим ситуацијама свако реагује на свој начин: од ћутања и гледања у "празно", преко тихог плача и неких физичких тегоба, па до хистеричног плача и конфузије у глави и у понашању, објашњава докторка Милица Петровић, психолог.
- Сви начини реаговања су нормални начини реаговања за ситуације које нису уобичајене ни пожељне. Не треба се стидети својих реакција и емоција. Не треба их потискивати. Пожељно је суочити се са својим емоцијама (од шока, преко туге до беса), признати их себи и блиским особама, како би се лакше прошло кроз трауматичну ситуацију. Ако вам је тада потребна подршка неке особе - потражите је. Ако бисте ћутали и да вас нико ништа не пита - кажите. Ако бисте да о трауматичном догађају причате са неким - причајте. Ако бисте да плачете - плачите. Патња је нормално стање - додаје докторка Петровић
Када завлада епидемија свако се запита како спречити инфекцију и како ојачати имунитет.
Нутриционисткиња Драгана Миљковић Андонов сматра да велики утицај на имунитет има исхрана, која треба да буде умерена, разноврсна како би унели све потребне хранљиве састојке. Ево и осталих савета:
- Пре свега треба повећати унос воћа и поврћа,а избегавати унос шећера, лоших масти и адитива јер лоше утичу на имунитет. Конкретно за јачање имунитета је потребно кроз исхрану и суплементе да уносимо : Зинк, витамин Д3, Витамин Ц, витамин А, селен, пробиотике и пребиотике, Намирнице које се препоручују како би унели све набројане витамине и минерале су: интегрални хлеб, кефир или пробиотски јогурт, риба, пилетина и ћуретина, свеже воће, салате, чорбе и супе домаће, купус кисео из зимнице, шаргарепа, језграсто воће, семенке, црни лук, бели лук и биљни зачини. - објашњава Драгана.
Студенти особођени плаћања станарине, а ево за шта још неће морати да издвоје новац
ДОКТОРКА ГРУЈИЧИЋ ШОКИРАЛА ИЗЈАВОМ: Не желим да будем теоретичар завере, али КОРОНА ВИРУС НЕ МОЖЕ БИТИ ПРИРОДНА СТВАР
КОНФЕРЕНЦИЈА КРИЗНОГ ШТАБА: Имамо разлога да се РАДУЈЕМО, ношење маски у затвореном мора бити ОБАВЕЗНО, смањити контакте до даљњег (ВИДЕО)
ЛЕПА ВЕСТ ЗА СТУДЕНТЕ: Ослобођени су ПЛАЋАЊА СТАНАРИНЕ, ево за шта још неће морати да издвоје новац
СРБИЈА СПРЕМНА ЗА ОДБРАНУ ОД ГРАДА: Ракета има напретек, али постоји ДРУГИ ПРОБЛЕМ