ШТА НАС ОЧЕКУЈЕ У ДРУГОМ ТАЛАСУ КОРОНА ВИРУСА? Сви причају да ће бити можда најјачи до сада, ово је ПЕТ КРИТИЧНИХ места у Србији
Слично ће бити и у другим већим градовима у Србији.
Увелико теку припреме за јесен и зиму, али не оне које се односе на спремање зимнице и друге чаролије на које смо навикли, већ за други - трећи талас или следећи налет короне.
Солидарност као приоритет - Меридианбет хуманитарним акцијама обезбедио донације за болнице широм Србије
ЧУВА ОРГАНИЗАМ! НЕСТОРОВА ПИРАМИДА ШТИТИ ОД КОРОНЕ: Познато колико ће коштати (ФОТО)
ХЕРОЈИ СА ПРВЕ ЛИНИЈЕ ФРОНТА ПОД ТЕШКИМ УДАРОМ ДЕПРЕСИЈЕ: Развијају анксиозност због страха од ВИШЕ СТВАРИ
Како год да назовемо оно што нам следи, једно је сигурно, а то је да опасност од вируса и даље постоји посебно јер се доласком јесени враћају неке обавезне животне активности, пре свега полазак у школу и на факултет.
Све то представља потенцијалну опасност за поновно нагло ширење вируса.
1. Почетак нове школске године
Једна од главних тема о којој се доста говори протеклих дана је и повратак ђака у школске клупе. Неколико варијанти је у оптицају, настава од куће и враћање у школске учионице, а коначна одлука о плану и програму биће донета сутра.
- Школа је темељ друштва и мора да се схвати да је најважније да одредимо како ћемо са школом, социјализација мале деце је нешто што је неопходно. Они су први приоритет, да се обезбеде услови да буду сигурни. Подела у две групе, максимално по 15 ђака, сваки ђак у својој клупи, маске и сви ће бити задовољни. Теоретски део, све је већ договорено. Оно што је битно јесте да су родитељи сарадници па и у оваквој ситуаицји. Битно је да само здраво дете дође у школу - истакао је раније епидемиолог др Предаг Кон.
Према првим најавама, часови ће бити скраћени и биће предузете све потребне епидемиолошке мере како би ученици били безбедни. Из Кризног штаба такође поручују да полазак у школу представља најважније питање и да одлука мора да буде задовољавајућа са стране свих аспеката.
Истина је да полазак у школу представља потенцијални ризик од поновног повећања броја новооболелих, пре свега због велике циркулације људи, али уз поштовање епидемиолошких мера и правила све то може да протекне потпуно безбедно.
2. Већи број деце у вртићима
Епидемија корона вируса је у претходном периоду поприлично испразнила вртиће. Ипак од јесени се очекује већи број малишана, а само у Београду би око 12.000 нове деце требало да крене у вртић од септембра.
Случајева заражавања корона вирусом било је, али како кажу надлежни "само спорадичних", како код деце тако и код васпитачица. Сада је долазност око 18 одсто, али када сва деца буду кренула у обданишта мора се такође доста пажње посветити епидемиолошким мерама као што је случај са школарцима, како не би дошло до ширења вируса.
Оно што се и сада примењује јесте да се малишанима и особљу на улазу мери температура бесконтактним топломерима и дезинфикују им се руке. Такође, деци се често перу руке, а играчке и површине се детаљно третирају дезинфицијенсима. Одржава се и прописана дистанца током оброка и спавања.
3. Више људи у градском превозу
Маске у градском превозу су обавезне, већина путника то поштује, а мораће да се носе до даљег. Како је сада сезона годишњих одмора, доста људи је ван Београда и већих гужви у градском превозу нема, па није толики проблем и одржавање дистанце.
Ипак, без обзира што ће од 1. септембра на улицама бити већи број возила, велико је питање како ће се држати дистанца када сви почну да се враћају својим обавезама. Школарци, студенти, радници, а и пензионери, велики број људи у превозу у сваком тренутку представља потенцијално ново жариште и извор ширења вируса.
Слично ће бити и у другим већим градовима у Србији.
4. Повратак студената у домове
Септембар је за студенте у знаку испитних рокова, док већ почетком октобра, креће нова школска година, па се управо тај период сматра још једним од потенцијалних ризика за ново ширење вируса. Десетине хиљада студената доћи ће само у Београд из целе Србије, а ту су и студенти и из Републике Српске, као и из Црне Горе.
Нагли пораст броја новооболелих у протеклом периоду везивао се управо за студенте, а да је то истина потврдио је и др Кон.
- Пораст броја новооболелих је кренуо од студената, не у домовима, него на разним прославама. Сваки други који је добио оболење је давао изјаву о неком дружењу масовнијем и није одмах реаговано тако да се то проширило - рекао је др Кон.
Како је тешко контролисати свако окупљање омладине, која увек нађе начин за дружење, и провод јасно је да можда управо "највећа опасност" прети од ове групе када говоримо о ширењу вируса.
5. Селидба у затворене кафиће
На снази је и даље забрана окупљања која подразумева највише 10 људи на једном месту, угоститељи раде до 21 сат, а уколико локали имају и баште радно време је до 23 сата. Поред тога у обавези су поштују и остале епидемиолошке мере, а да посла имају свакодневно сведоче пуне баште и не баш прописано поштовање дистанце.
Јасно је да доласком јесени и хладнијег времена баште морају да се затворе, а то онда значи само једно - више људи у затвореном простору, што за собом повлачи и лакше преношење вируса.
Како ће све бити регулисано и да ли можемо да очекујемо неке промене када је реч епидемиолошким мерама за сада није познато.
Оно што је једино сигурно јесте да опасност од вируса и даље постоји, а све што можемо да урадимо како до тога не би дошло је управо поштовање свих епидемиолошких мера и савета јер је то једини начин да се изборимо са епидемијом.
УПОЗОРЕЊЕ ДОКТОРА КОНА: "Ми смо показали како се понашамо када се опусте мере, то НЕ СМЕ ДА СЕ ПОНОВИ"
"КОРОНА РАЗАРА БУБРЕГЕ": Специјалиста интерне медицине објаснио шта све корона ради људском телу
ЗВОНЕ ЗВОНА СВАДБЕНА: У прокупачком селу Власово прво венчање после пола века
ИНСПЕКЦИЈА ЗАТВОРИЛА КАФИЋЕ У ИВАЊИЦИ ЗБОГ НЕПОШТОВАЊА МЕРА: Корона хара, у селима се организују прославе
СТАБИЛИЗУЈЕ СЕ СТАЊЕ У ПИРОТУ! Данас само ЈЕДАН позитиван на корона вирус