ШТА РАДИТИ КАД КОРОНА УЂЕ У ПОРОДИЦУ: Прво сам се разболео ја, па моја жена и двоје мале деце
У становима у којима је неко од чланова породице заражен, кваке, тушеви, славине и други предмети који се често додирују треба што чешће дезинфиковати
За овај талас епидемије карактеристично је то да оболевају целе породице. Један члан добије симптоме, утврди се да је позитиван на корона вирус, па онда и остали морају у карантин. Али, да ли је могуће изоловати се у стану?
СРПСКА ДОКТОРКА ОТКРИЛА НОВУ ПОСЛЕДИЦА КОРОНА ВИРУСА: Све више људи преплашено због овог сазнања
АЛАРМ ИЗ КЛИНИЧКОГ ЦЕНТРА СРБИЈЕ: Вирус је мутирао, ово нисмо видели ни пролетос
НОВО ИСТРАЖИВАЊЕ У СРБИЈИ УЛИВА НАДУ: Имунитет на корону стекло више од 20 одсто страновништва, једна група предњачи
Када је после првих симптома, отишао на тестирање и сазнао да је позитиван на ковид-19, Дамир Окановић из Комитета за безбедност саобраћаја одмах се изоловао. Међутим, врло брзо и деца и супруга су се заразили.
- Први сам ја добио симптоме, онда су били позитивни жена и деца. Незгодно је када сте истовремено, а два мала детета, а не можете ни себе да услужујете - прича Дамир Окановић.
У "Батуту" кажу - када је један члан домаћинства позитиван, остали морају у кућни карантин од 14 дана. Не тестирају се ако немају симптоме, али већ са првим назнакама обољења и они морају у ковид амбуланте.
- Они се по завршетку кућног карантина не тестирају, већ се враћају својим активностима. Ни особе које су доказано позитивне, а по истеку немају симптоме, не тестирају се, на основу свог изабраног лекара враћа се активностима, јер ако три дана нема активности, сматра се да је излечен - указује епидемиолог Института "Батут" Виолета Ракић.
Како се "јуре" контакти?
Особа која је позитивна свом изабраном лекару даје контакте и он их прослеђује надлежним епидемиолозима.
- Код контакта се подразумева особа с којом смо били два дана пре појаве симптома, без маске, на растојању мањем од један и по метар и трајању дужем од 15 минута. То су блиски контакти који се достављају, на основу чега санитарна инспекција пише решења да су у надзору да би се оправдао посао - указује докторка са "Батута".
Ракићева каже да у становима у којима је неко од чланова породице заражен, кваке, тушеви, славине и други предмети који се често додирују треба што чешће дезинфиковати.
У оваквим ситуацијама, када је и само једна члан болестан, маске треба сви у стану да носе.