ШТА САДА? Србија је прешла цифру од 1.000 новозаражених - ОВЕ МЕРЕ су стручњаци разматрали у случају да бројка буде оваква
Затварање клубова, скраћено време рада угоститељских објеката, забрана окупљања... Које мере могу да буду промењене?
Број заражених вирусом корона у последња 24 сата прешао је критичну бројку од 1.000 заражених, која се спомиње када је у питању пооштравање противепидемијских мера. Стручњаци су раније најављивали, које су то мере са којима потенцијално можемо да се суочимо, након преласка те бројке.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/08/12/shutterstock_1072358855.jpg?itok=Tsl7ppXT)
Шта је ПУТНИЧКА ДИЈАРЕЈА и како да је избегнете? Докторка објашњава шта морате да урадите, посебно ако ПУТУЈЕТЕ СА ДЕЦОМ!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/08/13/petak13.jpg?itok=8PdcJ6ng)
ПЛАШИТЕ СЕ ПЕТКА ТРИНАЕСТОГ? Сматра се ако научите да изговорите правилно име ове "болести" СТРАХ ЋЕ ПРЕСТАТИ
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/23/203204781_983572502476400_6001402467673963470_n.jpg?itok=TaEnizKs)
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ! Још 1.072 новооболела, преминуло шест лица: Расте број заражених - стручњаци упозоравају!
Епидемиолог Бранислав Тиодоровић изјавио је раније да ће, ако се у Србији пређе број од 1.000 заражених короном дневно, уследити ограничавање радног времена угоститељских објеката и потпуни престанак рада ноћних клубова.
- Нико не помишља на поновно увођење полицијског часа, али ће нам, по свему судећи, следовати ограничено седење у локалима и поновно гашење ноћног живота - рекао је Тиодоровић
Тиодоровић је напоменуо и да све указује на то да имамо доминантан делта сој вируса корона и да ће он да јача, те да треба размишљати о новим мерама и уколико се пређе 500 новооболелих, а да ће се, када пређемо 1.000, ограничавати окупљања.
Државни секретар Министарства здравља Мирсад Ђерлек истакао је јуче да се нови талас ковида полако захуктава, те да је у болницама све више људи са тешком клиничком сликом. Он је рекао да је евидентно да се у протекле две до три недеље епидемиолошка ситуација у Србији погоршала. Додао је и да су оболели углавном повратници са летовања или они који су ишли на весеља, у изласке.
Државни секретар у Министартву здравља рекао је да ако се настави тренд раста броја заражених, не можемо да останемо на постојећим мерама.
- Пратићемо ситуацију, ако буде овако брзи тренд мораће се смањити број људи који се окупљају на свадбама и манифестацијама - рекао је за РТС Мирсад Ђерлек.
Епидемиолог и члан Кризног штаба др Предраг Кон истакао је да је скок заражених природан ток, али да је "дошло до јачег убрзања, које је последица нашег понашања".
- Не поштују се мере и то је нешто што је опште познато. Нема воље да се спроводе те мере. У оквиру тога је дискутабилно шта је могуће урадити - рекао је Кон и додао да нема утисак да ће Кризни штаб да донесе неку "драматичну" промену.