ШТА СЕ СВЕ У СРБИЈИ КОРИСТИ ЗА ЛЕЧЕЊЕ КОРОНЕ: Ова четири лека су кључна за борбу против вируса
Ремедесивир, фавипиравир, тоцилизумаб и дексаметазон су велики напредак у основи антиковид терапије, а дексаметазон у мањим дозама смањује смртност за трећину, каже проф. др Срђан Пешић, клинички фармаколог.
"Ремдесивир", "фавипиравир", "тоцилизумаб" и "дексаметазон" или "метилпреднизолон" кључни су лекови којима се у Србији лече пацијенти оболели од короне, а клинички фармаколог и проф. др Срђан Пешић открива коме се даје, за шта служи и на који начин помаже сваки од ових лекова.
Највеће интересовање јавности изазва "ремдесивир", којим се од овог понедељка лече пацијенти и у Србији.
ЈОШ ЈЕДНА ВАКЦИНА ИГРА ВАЖНУ УЛОГУ: Није ни против грипа, ни короне, а може да помогне да се изборимо с њима
БРОЈ ЗАРАЖЕНИХ У СРБИЈИ РАСТЕ: Озбиљно се разматрају строже мере, да ли нам поново прети ПОЛИЦИЈСКИ ЧАС?
СВЕ СЕ ЗАТВАРА У 21 САТ! Корона дивља по Србији и пише НОВА ПРАВИЛА, наша земља није изолована од вируса
Ебола и сарс
- Још од марта испитивано је дејство лека "ремдесивир", који је раније тестиран у лечењу еболе и САРС, и показало се да даје добре резултате и у лечењу короне, скраћује ток болести и ублажава симптоме.Овај лек се даје искључиво интравенски у болничким условима, и то код најтежих пацијената, који су на кисеоничној потпори, респиратору или имају јаку упалу плућа. Лек је изузетно скуп, али може да спречи, рецимо, стављање на респиратор или даље компликације болести. "Ремдесивир" заправо спречава размножавање короне у организму тако што блокира један од ензима који су одговорни за мултиплицирање овог вируса - каже проф. Пешић.
Он додаје и да лек "фавипиравир" такође спада у групу антивирусних лекова и има слично дејство као "ремедесивир":
О лековима
- "Ремдесивир" - антивирусни лек, даје се интравенски најтежим пацијентима, спречава вирус да се размножава у организму
- "Фавипиравир" - антивирусни лек, даје се у таблетама људима са блажим обликом ковида, спречава могуће компликације
- "Тоцилизумаб" - повећава имунолошки одговор организма и спречава цитокинску олују
- "Дексаметазон" или "метилпреднизолон" - кортикостероиди, дају се код најтежих пацијената и смањују смртност
- То је лек који се раније у Јапану, Кини и Русији користио за лечење сезонског грипа, а показао се ефикасним и код короне. Већ неколико месеци га имамо у болницама. Он се даје у таблетама и пацијентима са блажим облицима ковида 19, а зауставља прелазак из лаке у тежу форму болести.
Цикотинкса олуја
"Тоцилизумаб" спада у групу имуномодулаторних лекова, односно повећава имунолошки одговор и одбрамбену снагу организма у борби с болешћу.
- Код тешких пацијената може доћи и до такозване цитокинске олује, која је заправо претерана реакција нашег имуносистема на болест, а која оштећују сопствене органе и резултира тешким упалним променама. Код тог болесног имуног одговора ствара се протеин интерлукин-6, а "тоцилизумаб" блокира тај протеин и спречава цитокинску олују - објашњава Пешић и додаје да се показало и да код тешких пацијената који су на кисеонику или респиратору помаже и давање "дексаметазона" или "метилпреднизолона", али у малим дозама, јер спадају у групу кортикостероида који се иначе не дају код вирусних инфекција.
- Међутим, многобројне студије показале се да у мањим дозама ови лекови смањују смртност од короне за трећину, а код пацијената на респиратору за 20 одсто. Однедавно смо и у Србији почели да га дајемо најтежим пацијентима. Сви ови лекови представљају велики напредак у основи антиковид терапије у Србији. И даље немамо чаробни штапић којим ће у потпуности излечити ковид 19, али сада имамо могућност да спречимо његове тешке облике и смањимо смртност - закључује Пешић.