ШТА СРБИ МИСЛЕ О КОРОНИ? Анкета показала запањујуће резултате!
Скоро 70 одсто испитаних носи маске, а преко 40 одсто није забринуто због могуће заразе корона вирусом
Анкета спроведена у септембру показала је да 41,5 одсто испитаника у Београду није забринуто да може да се зарази ковидом, 13,1 одсто њих је рекло да сматра да "ситуација није тако озбиљна као што се представља", а 68,6 одсто рекло је да носи маске и поштује растојање од два метра.
ДР ТИОДОРОВИЋ ИЗНЕО ТРИ НОВЕ МОГУЋЕ МЕРЕ: Једна је посебно важна за Београд, Крагујевац, Нови Сад и Ниш!
ВОЈВОДИНА У ОБРУЧУ КОРОНЕ: У последња 24 сата још један црни рекорд
ДР СРЂА ОТКРИО КАДА ОЧЕКУЈЕМО КРАЈ ПАНДЕМИЈЕ: О вакцинама, ригорозним мерама, оболелима...
Анкета је део студије коју је урадила Америчка привредна комора (AmCham) у сарадњи са Економским Институтом из Београда и Институтом за епидемиологију Медицинског факултета у Београду.
За потребе овог истраживања у септембру ове године, у популацији у Београду, спроведена је студија са циљем испитивања ставова и понашања у вези са заштитом и перцепцијом ризика од COVID 19 инфекције, на 804 испитаника.
Др Татјана Пекмезовић са Медицинског факултета (Инстититут за епидемиологију) рекла је да је анализа показала да је таква врста истраживања неопходна као део комуникационе стратегије која је уједно основни принцип управљања у кризним ситуацијама.
Циљ ове мини студије каже било је испитивање перцепије ризика, испитивања ставова и понашања у вези са заштитом и перцепцијом ризика од COVID-19 инфекције, рекла је др Пекмезовић.
У тренутку испитивања (804 испитаника), 41 одсто испитаника није било забринуто да може да се зарази, а 13,1 одсто је сматрало да ситуација није тако озбиљна као што се представља, рекла је Пекмезовић.
Додала је да упркос апелима да је ношење маске кључна превентивна мера, свега 68,6 одсто испитаника навело је да поштује ту меру, као и да држи дистанцу од два метра.
Навела је да перцепција ризика мора да се испутује како би се видело како популација размишља и како се понаша, те да се у складу са тим предузимају даљи кораци.
Основи успешне комуникационе стратегије подразумевају транспарентност разлога за увођење мера уз објашњавање ограничења науке и доносилаца одлука, конзистентност мера са епидемиолошком ситуацијом, координацију у смислу избегавања давања контрадикторних порука од стране експерата, званичника и здравствених радника као и предвидивост која подразумева усвајање објективних епидемиолошких критеријума за увођење рестрикција.
У односу на дистрибуцију према узрасту, највеће разлике у одговорима су регистроване између две граничне старосне групе, најмлађих и најстаријих.
Актуелна ситуација у вези COVID-19 трансмисије представља озбиљну јавно-здравствену претњу због значајног повећање броја инфицираних, посебно међу млађом популацијом, речено је данас на представљању студије.
Наредни зимски период претпоставља додатне ризике и захтева интензивнију борбу против ширења заразе, упозоравају стручњаци.
Осим обезбеђења адекватних капацитета за тестирање, идентификација осетљивих локација и популација представља следећи важан корак у припреми јавно-здравственог одговора на нови епидемијски талас.
На основу постојећих трендова посебна пажња се мора усмерити на три групе - одрасла деца и особе млађе од 50 година, здравствено рањиве групе, здравствени радници.
Даљи кораци у наредном периоду требало би да иду у правцу повећања капацитета за тестирање, оснаживања епидемиолошког надзора и јачања капацитета здравственог система, речено је на online конференцији.