Шта урадити са СЛАВСКОМ СВЕЋОМ на крају дана? Неко је догорева вином, али ово је НАЈИСПРАВНИЈИ потез
Верски аналитичар је објаснио шта би према религијским прописима, домаћини требало да ураде са славском свећом
У току је сезона слава, а домаћини се често налазе у дилеми да ли су направили неке грешке приликом припремања трпезе, а потом и прослављања породичног свеца. Једна од недоумица тиче се и славске свеће, као незаобилазног дела празновања. Драшко Ђеновић, верски аналитичар, одговара, шта би, према учењу Српске православне цркве, домаћини требало да ураде са славском свећом.
КОД ОВЕ ГРУПЕ ЉУДИ СЕ НЕ РАЗВИЈАЈУ АНТИТЕЛА НАКОН ВАКЦИНЕ: Докторка све објаснила - без обзира на то су ЗАШТИЋЕНИ!
ВАЖНО УПОЗОРЕЊЕ ДИРЕКТОРА ИНФЕКТИВНЕ КЛИНИКЕ! Стевановић: Пада број прегледа, али се не смањује прилив ТЕШКИХ БОЛЕСНИКА
ТРИ ЈЕДНОСТАВНА ТРИКА ДО ШТО БОЉЕ ИМУНИЗАЦИЈЕ: Пре него што одете да примите вакцину обавезно урадите ово
Наиме, прослављање славе и свеца као заштитника породице представља јединствени религијски обичај Срба, утемељен у периоду напуштања паганства и створен избором светитеља за заштитника домаћинства. Слава, као јединствена тековина нашег народа, нашла је међу првима и своје место на Унесковој листи нематеријалног културног наслеђа.
Иако већина породица у Србији прославља крсну славу, у нашем народу су честе дилеме о томе шта би све током тог дана требало урадити, на који начин, а такве недоумице нас често воде и до размишљања да ли смо, према верским обичајима, несвесно починили грех.
Добро је познато да се за славу купује свећа, искључиво од правог воска, а њена димензије веће су од уобичајених величина свећа које палимо у цркви. Она се пали раном зором, када сви укућани устану, а потом се сече и славски колач. Домаћин куће се обавезно прекрсти, помене у молитви Бога, као и име своје крсне славе, целива свећу и пали је шибицом. Ипак, људи се често налазе у полемици – шта урадити са свећом на крају дана?
Драшко Ђеновић, верски аналитичар, у томе не види строго правило, ипак, према његовом мишљењу, славску свећу би требало пустити да природно сагори.
– То шта ћемо урадити са славском свећом зависи искјучиво од места до места, односно од једног до другог краја наше земље. Као што је реч и са многим обичајима, тако је и са овим – у различитим деловима Србије они су могу у потпуности разликовати – говори Ђеновић.
Ево како на то гледа црква.
– Ми немамо неки јасан и стриктан црквени пропис, па да је нешто строго одређено, нешто забрањено. Ипак, према мом мишљењу, једноставно свећу треба оставити да у потпуности сагори – закључује Ђеновић.
Како се, као што је Ђеновић истакао, славски обичаји често разликују широм наше земље, можемо се тумачити да остаје на вољи домаћину да уради оно што сматра најпрописнијим. Неко би свећу догорео вином, неко би је пустио да природно сагори, а неко је угасио на уобичајен начин.