СТАЛНО ЗАПОСЛЕЊЕ НЕГОВАТЕЉИЦАМА У СРБИЈИ: Одобрен пријем радника у више установа социјалне заштите
После повећања зарада, у социјалним установама одобрен пријем 582 радника на неодређено време. У синдикату тврде да је ово помак у решавању проблема, али да још мањка кадрова.
Због високе професионалности и посвећености у неговању и лечењу пацијената током пандемије вируса корона, Влада је одлучила да на неодређено време запосли 455 неговатељица и 127 здравствених радника у установама социјалне заштите широм Србије. Они су претходних месеци били ангажовани на привремено-повременим пословима, а сада ће добити уговор за стално.
СРБИЈА БРИНЕ ЗА ЗДРАВСТВЕНЕ РАДНИКЕ: Влада дала сагласност, посао за СКОРО 600 ЉУДИ
ЗАРАДА И ДО 1.000 ЕВРА МЕСЕЧНО, А НЕМА КО ДА РАДИ: За овај посао у Србији нико се није ШКОЛОВАО ДВЕ ДЕЦЕНИЈЕ
СТИЖЕ ПОМОЋ ЕУ: Западном Балкану ПОЛА МИЛИЈАРДЕ за отклањање економских последица пандемије
Зоран Ђорђевић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, каже, да је препозната важност њиховог рада, па је, поред повећања плате од 10 одсто, дошло и до непосредног пријема нових људи.
- То је најмање што смо могли да урадимо - каже министар. - Ово је нови почетак у социјалној заштити, која своју реформу базира на бољим условима, транспарентности, праведности, а све у циљу бољег живота грађана.
Мирјана Вељовић, председница Синдиката запослених у социјалној заштити, каже да је ово добар помак за решавање дугогодишњих проблема у ресору социјале, али додаје то никако није довољан број радника који ће попунити све празнине у систему.
- Према проценама синдиката, недостаје више од 1.000 људи, и то не само неговатељице и медицински радници, већ и стручни радници као што су социјални радници, психолози, правници... - каже она - Највише кадра фали у центрима за социјални рад, а у установама би требало запослити још сервирки.
Она наглашава да је у овом тренутку акценат стављен на установе социјалне заштите које су поднеле највећи терет за време пандемије вируса корона, док су центри стављени у други план.
- У појединим домовима за старе је због увођења потпуног карантина све време радила једна група радника, јер није било довољно запослених да их замене - истиче Вељовићева. - То је велики притисак на раднике. Претходних месеци ангажован је кадар у установама које су биле у проблему, и то на привремено-повременим пословима, и сада је дошло време да добију сталан посао.
Према ранијим проценама, у систему социјалне заштите недостају кадрови с високом стручном спремом, али и особље са средњошколском дипломом. Они све чешће одлазе у земље Европске уније, где су много боље плаћени. Пре одлуке о забрани запошљавања у јавном сектору, у социјалној заштити радило је око 11.000 људи, а сада их је око 9.500. У претходном периоду нису се попуњавала чак ни она радна места с којих људи одлазе у пензију, напуштају посао или су добили премештај у други сектор.
Иду у печалбу
Сваког месеца пре пандемије од 10 до 15 медицинских радника узимало је неплаћено одсуство или је потпуно напуштало посао. Њихова плата је овде око 300 евра, оних са факултетском дипломом око 500, док су у иностранству зараде бар дупло више.