Старо лице, нова функција: Мирослав Лајчак је од данас изасланик за дијалог Београда и Приштине
Има рок од годину дана да постигне нови споразум.
Претходни период је најављивано, а сада ће бити и реализовано - ЕУ ће по први пут имати свог специјалног изасланика за дијалог Београда и Приштине, словачког дипломату Мирослава Лајчака, који ће данас и формално бити именован на ту функцију.
ПЕТОРО ЉУДИ ИЗЛЕЧЕНО ОД КОРОНА ВИРУСА: Тренутно је на подручју Косова и Метохије заражено 112 особа
ЗИМСКО ВРЕМЕ УСРЕД ПРОЛЕЋА: Данас температура до пет степени, очекује нас наоблачење
Након што амбасадори Уније дају зелено светло, Лајчак већ од сутра почиње да обавља свој посао на новој функцији, на којој ће се поред дијалога бавити и читавим Западним Балканом.
Његов мандат би требало да потраје годину дана, а као његов први задатак наведено је постизање свеобухватне нормализације односа Србије и Косова, као и да то треба да буде постигнуто закључењем правно обавезујућег споразума који решава сва отворена питања између две стране, у складу с међународним правом, и који доприноси регионалној стабилности.
Тако ће ЕУ и формално, и после САД, именовати особу која ће се само и искључиво бавити овим питањем, за разлику од раније праксе где је разговорима између две стране, по многима неуспешним, руководио онај ко је био шеф европске дипломатије, Федерика Могерини, а пре ње Кетрин Ештон.
Лајчак је дуже време словио за особу која би могла да преузме преговоре, а све у циљу већег укључивања ЕУ у читав процес који, бар до сада, није довео до конкретнијег помака.
Балкан му је "у опису посла"
Ипак, ствари би можда могле да се промене када Мирослав Лајчак преузме функцију, тим пре што ће радити на просторима који му нису никаква непознаница. Заправо, део његове дипломатске каријере се и везује за Западни Балкан, где је службовао у неколико наврата.
Тачније, он се са регионом упознао пре две деценије, када 2001. године у српску престоницу стиже као словачки амбасадор за СРЈ, Албанију и Македонију. Након неколико година, у регион се враћа, али у Босну и Херцеговину, где је био високи представник Уједињених нација.
Опет је прошло неко време, а Лајчак је поново био на Балкану, тачније у Црној Гори, где је био задужен да надзире референдум о независности, где је заправо био лични представник некадашњег шефа европске дипломатије Хавијера Солане. Његова улога је била посредничка, у спору између тамошње власти и опозиције, и његов предлог био је да је потребно да отцепљење подржи 55 одсто изашлих бирача, како би се прогласила независност Црне Горе.
Тачи: "Мисија осуђена на пропаст"
Да приштинске власти не гледају благонаклоно на Лајчаков избор није непознаница, имајући у виду да долази из европске земље, једне од пет чланица ЕУ, које нису признале косовску независност.
Колико се са његовим избором не слаже ни раније, а нарочито не ових дана, није могао да сакрије косовски председник Хашим Тачи.
Он му је најпре спочитавао то што се залаже за укидање такси, и што не говори благонаклоно о формирању косовске војске, затим је јасно поручио да су главни играчи Доналд Трамп и Ричард Гренел, а онда је пре неколико дана Лајчаку поручио да је његова мисија, као специјалног изасланика, унапред осуђена на неуспех, јер Словачка није признала косовску независност.
Критике на рачун Београда
Када је реч о Србији, многи ће рећи да је Лајчак добра вест али, да ли је баш све тако?
Оно што јесте чињеница је да Словачка не признаје Косово, али Лајчак на новој функцији заступа интересе ЕУ. Није непознаница да се он залаже за укидање такси на српску и босанску робу, али и да није благонаклон када је реч о идејама о размени терирорија као потенцијалном решењу, па ни понашањем Србије у неким другим областима.
Наиме, Лајчак је био врло гласан у критикама на рачун Београда када је потписала споразум са Евроазијском економском унијом, а тежи чланству ка ЕУ.
- Ако сте озбиљни у својој европској орјентацији, онда пратите политичке изборе који вас томе приближавају. Овај корак није један од тих - рекао је тада Лајчак.
Његов могући избор за изасланика ЕУ пре извесног времена прокоментарисао је и председник Србије Александар Вучић почетком фебруара. Он тада није могао да потврди да ли ће то са сигурношћу бити Лајчак, али је рекао и да не би искључио ту могућност, уз опаску да ће та особа свакако бити под снажним утицајем Берлина.
- Мислим да сам тиме све рекао - рекао је Вучић тада.
Од Москве до УН-а
То и није изненађење пошто за Лајчака важи за прозападно орјентисаног политичара, иако је својевремено студирао у Москви, где је једно време, на почетку каријере, и службовао, најпре као представник Чехословачке, а по њеном распаду, и Словачке.
Осим тога, био је и амбасадор у Јапану, шеф словачке дипломатије у два наврата, председник Генералне скупштине УН, председавајући ОЕБС-а.
Такође, 2016. године био је један од кандидата за генералног секретара УН, али није изабран.
За њега кажу да је добро припремљен политичар, темељан, склон дијалогу, али и да је у исто време одлучан и особа склона такозваној "дипломатији притиска", наравно иза кулиса. Осим словачког, говори и руски, немачки, али и српски језик.
Лајчак је, иначе, осим студија у Москви, дипломирао и право на Коменскијевом универзитету у Братислави. Студирао је у европском центру за студије безбедности "Џорџ Маршал" у Гармиш Партенкирхену у Немачкој.
Борељ: Одличан представник за дијалог
Акруелни шеф европске дипломатије Жозеп Борељ пре неколико дана навео да је је уверен је да ће Мирослав Лајчак одрадити одличан посао као специјални представник ЕУ за дијалог Београда и Приштине.
За њега је рекао да је поштован политичар и искусан дипломата, који ужива поверење ЕУ. Борељ је Лајчака предложио за изасланика 13. марта, са мандатом до 1. марта 2021. године.
СКАНДАЛ У ЦРНОЈ ГОРИ: Власт прикрива број оболелих од корона вируса
СТАЊЕ СЕ ПОГОРШАВА: У Црној Гори број оболелих од корона вируса скочио на 109
ПЕТИ ПУТ ИЗБЕГАО СИГУРНУ СМРТ: Хапшењем у Црној Гори спречена ликвидација познатог криминалца!
Хрвати КИПТЕ ОД БЕСА због хитне помоћи: Избегавају да возе пацијенте са симптомима корона вируса?
Додик захвалан Србији: Показали сте да бринете о Републици Српској