"САРАЂУЈЕМО СА ПОЛИЦИЈОМ ШПАНИЈЕ И ФБИ" Огласило се ВЈТ поводом случаја нестале Ане Кнежевић
Више јавно тужилаштво (ВЈТ) у Београду сарађује са Националном полицијом Шпаније и америчким Федералним истражним бироом (ФБИ) у случају америчке држављанке Ане Кнежевић, за коју се верује да је најпре отета, а потом убијена, рекао је данас главни јавни тужилац ВЈТ-а Ненад Стефановић
Он је за Блиц рекао да то тужилаштво поступа по замолницама Владе САД и Краљевине Шпаније које воде истраге о убиству Ане Кнежевић, против њеног супруга.
Стефановић је објаснио да ВЈТ у Београду заједно са припадницима МУП Србије, у складу за Законом о међународној правној помоћи у кривичним стварима, као и колегама из Шпаније и САД прикупља неопходне доказе против осумњиченог, који би могли да расветле случај нестале жене.
- У Београду су до сада већ обављени претреси просторија, испитано је више сведока, међу којима су и родитељи осумњиченог, затим лица из рентакар агенције из које је осумњичени изнајмио аутомобил којим се, како се сумња, одвезао до Шпаније. Такође су прикупљени докази о његовом кретању и телефонским комуникацијама, који ће бити прослеђени колегама из иностранства - рекао је он.
Стефановић је говорећи о споразуму са Николом Бајићем у случају тзв. прве отмице "Земунског клана" од пре 27 година, рекао да никада ником више не би смело да се догоди да толико чека на истину и правду.
- У систему безбедности, полицајци који злоупотребом службених овлашћења малтретирају грађане и чине кривична дела, неће бити толерисани, јер систем пре свега, има за циљ заштиту грађана од свих облика криминала, насиља и корупције - рекао је он.
Додао је да када је реч о самом овом поступку, после овог признања, које је елиминисало све недоумице, очекује да сви окривљени буду оглашени кривим и осуђени на казне прописане законом.
Стефановић је нагласио и да се у досадашњој пракси кривично дело трговина људима које је специфично, показало као проблематично за доказивање, с обзиром да жртве махом промене исказе током истраге, односно почну да тврде како нису биле сексуално експлоатисане, већ да су све радиле добровољно.
То је, како је додао, случај и са поступком против браће Уроша и Милоша Панића против којих је недавно подигнута оптужница због посредовања у вршењу проституције, а који је резултирао оптужењем за лакше кривично дело посредовање у вршењу проституције, које је у надлежности основног јавног тужилаштва, односно суда.
- Због тога сматрам да је неопходно системски радити на подршци жртвама од откривања кривичног дела до судског епилога - рекао је Стефановић.
Случај "Рибникар": Затворен за јавност због малолетних лица
Он је говорећи о случају Рибникар, рекао да је тај поступак затворен за јавност због заштите интереса малолетних лица и да због тога не може да говори о ономе што се дешава у судници.
- Међутим, имајући у виду све доказе које је тужилаштво прикупило и које ће представити на главном претресу, очекујем да сви окривљени буду оглашени кривим и осуђени у складу са законом - казао је главни тужилац ВЈТ.
На питање докле се стигло у истрази против осумњичених за тешко убиство осуђеника у затвору у Падинској скели, Стефановић је рекао да је то сложени догађај и да ће у наредбом периоду бити процесуирани сви који су својим чињењем, односно нечињењем допринели да дође до тог трагичног догађаја, наглашавајући да ту пре свега мислим на одређене запослене у затвору.
Истрага убиства Стефана Савића је приведена крају
Говорећи о убиству MMA борца Стефана Савића, Стефановић је казао да што се тиче поступања тужилаштва истрага је приведена крају и да се сада чекају налази и мишљења наложених вештачења и поступање црногорских правосудних органа по замолници за испитивање једног сведока, а да ће након окончања свих радњи у оквиру истраге бити одлучено да ли ће осумњичени бити оптужени у одсуству.
Стефановић је рекао и да није у могућности да коментарише недавно убиство у Београду брата потпредседника Владе Федерације БиХ Ђорђа Мијатовића за које су осумњичени дечаци од 15 и 16 година, јер како наглашава тај поступак је заворен за јавност у складу са Законом о малолетним учиниоцима кривичних дела и кривичноправној заштити малолетника.
Он је навео и да када је реч о предмету познатом као "Бањска" , рекао да ВЈТ у Београду у овој истрази сарађује са МУП-ом, Управом царина и другим државним органима Србије, и да се у циљу утврђивања комплетног чињеничног стања преко Министарства правде обратило EULEX-u.
- Од Мисије ЕУ задужене за владавину права на КИМ затражена је документација која се тиче критичног догађаја од 24. септембра 2023. у месту Бањска. Документација до данас није достављена - рекао је Стефановић.
Стефановић је нагласио и да је истрага у случају милионске преваре у ЕПС-у завршена и да је у току израда оптужнице.
Он је додао и да су у току 2023. пред Посебним одељењем за сузбијање корупције ВЈТ у Београду покренути кривични поступци против 101 осумњиченог због кривичног дела Прање новца у укупном износу од око 1,5 милијарди динара и да је највећи број њих оптужен током 2023. и у 2024. години.
Паралелно је процесуирано 12 пореских инспектора који су злоупотребом својих службених овлашћења тим лицима омогућавали да избегну пореске обавезе, а потом новац на различите начине пласирају у легалне токове, закључио је Стефановић.
Извор: Танјуг