Стела или Stella? Погледајте шта стручњаци кажу о именима за децу - која су дозвољена, која недозвољена, а која сатанистичка
По члану 344 закона, родитељи имају право да слободно изаберу име детета, али не могу да одреде погрдно име.
Када добијете бебу, вашу срећу можда може да помути једино сазнање да не можете свом дететуда дате име какво желите. Иако се у закону наводи да родитељи имају право да се име детета упише у матичну књигу рођених и на матерњем језику и писму једног или оба родитеља, то не значи да ћете моћи да упишете име које ви желите.
Тако, по члану 344 Породичног закона, родитељи имају право да слободно изаберу име детета, али не могу да одреде погрдно име, име којим се вређа морал или име које је у супротности са обичајима и схватањима средине. Што значи да ако изаберете неко сатанистичко име, типа Алистер, свештеник вам га највероватније неће уписати, као ни матичар.
Такве екстреме и имена типа Хитлер, Кербер и слично (богохулна и имена која асоцирају на зло и нечастиве), иако нисмо звали све свештенике и матичаре у земљи, сва је прилика, нико не би уписао. Јер, неко треба да мисли и на будућност и добробит тог детета, ако то већ родитељи не чине.
Један Београђанин хтео је да ћеркици да име Stella, али су га звали из матичарске службе и рекли му да мора да се промени име. Већ у породилишту је пријављено име, које је прослеђено општини, али су, објашњава, звали из општине и рекли да не може и да морају да дођу лично да промене име. Он и супруга су хтели баш оригиналну верзију страног имена. Објашњење је, каже, да није у духу нашег језика и да у ћирилици не постоји два л, једно за другим. И већ сутра иду у општину да то промене.
Годишње на аутопуту у Србији "НЕСТАНЕ" 35.000 возила, разлог је ПОТПУНО НЕВЕРОВАТАН
- У принципу може страно име, али да нема дупло в, q, два слова једно за другим, као ss, ll, оо - објашњава наш суграђанин. - Да ли једно или два л, Стела се исто изговара. Али смо се у 2018. шокирали тиме. 'Ајде да смо тражили неко слово које не постоји у српској ћирилици и латиници, али два л...
Он наводи пример другарице која живи у Италији и која му је испричала да у тој земљи не можеш да детету даш име које се односи на други пол. Као на пример, име Блу (плава боја) које су Италијани хтели да дају ћеркици, али то није прихваћено јер се то име у Италији сматра мушким. Тако да, има разних "фора" и у другим земљама а не само код нас.
Нису пробали никоме да се жале, јер немају времена да се бакћу тиме. А Стела (Звезда) ће ипак бити Стела, али са једним л. Што је мало безвезе, сматра њен отац, јер се име у оригиналу не пише тако.
Према речима матичарке из једне мање општине у Србији, која је желела да остане анонимна, она лично се није сусретала са необичним именима, али је, каже, била у ситуацији да сугерише. Каже да погрдна имена никада не би уписала. Она наводи да је флексибилна по питању давања страних имена, па би дозволила да се дете упише као Stella.
Једном приликом је сугерисала родитељима промену имена када су хтели да деци дају имена Марцел и Рахаел, па је један од њих, толико се сећа, уписан као Давид.
Министар Ђорђевић поделио новогодишње пакетиће деци из Звечанске
Из Секретаријата за управу кажу да о томе да ли је неко име које предложе родитељи погрдно одлучује матичар у сваком конкретном случају. Како се наводи, матичар има обавезу да поучи родитеље о њиховим правима у погледу личног имена, али и обавезама. На тај начин се матичар као државни службеник стара о правима детета и правилној примени закона у сваком конкретном случају.
У погледу уписивања имена, Законом о матичним књигама, је прописано да се лична имена у матичне књиге уписују на српском језику и ћириличном писму, а да се могу уписати и на језику и писму припадника националне мањине или страног држављанина чије се чињенице уписују у матичне књиге. Матичар нема право на произвољност приликом уписивања имена у матичне књиге, већ мора да поштује важеће прописе.
Како наводи јереј Урош Нишавић, у суштини родитељи свештенике не питају за дозволу за неко одређено име, јер мали број деце се крсти, онако по канонима, 40. дан по рођењу. Родитељи, објашњава, слушају неке бапске приче, мора парна-непарна година, те глупости и онда су они већ детету дали име.
- Е, сад уколико неко жели да да име које се коси са православљем, онда свештеник сугерише да не буде баш то име - каже јереј Урош Нишавић. - Ја конкретно нисам имао тих искушења, јер обично су људи давали српска, традиционална, чак и монашка имена. Али ако је неко погрдно име, нико неће прихватити тако да крсти дете, ако је име против вере. Има и имена која значе неке друге ствари... Има и људи модернијих схватања, који живе у градовима, они умеју да измишљају имена, па спајају почетна слова имена оца и мајке и дају детету име. На пример, Ненад и Ана назову дете Најдан.
Према његовим речима, најбоље је детету дати име кад се роди, узмете црквени календар и видите шта пише за тај дан и том детету је Бог дао име. И узме име неког светитеља и када слави, слави не рођендан, већ имендан.
Ако је за утеху, деца са навршених 15 година имају право на промену личног имена, наводи се у члану 346 закона. Једини услов је да су деца способна за расуђивање.
Патријарх Иринеј: "Ми желимо да Србија буде краљевина! Бог на небу, краљ на земљи"
Дете које је навршило 10. годину живота и које је способно за расуђивање има право на давање сагласности са променом личног имена.
БОНУС ВИДЕО: УСПЕШНО ЛЕТЕЊЕ "СОВЕ" Авион Утве моћи ће да вози туристе, али и да носи оружје, а коштаће до 350.000 ЕВРА