СТИГАО ЈЕ У ЕВРОПУ! НОВИ СМРТОНОСНИ СОЈ ОДНОСИ ЉУДЕ КАО РУКОМ: Ускоро стиже у Србију? Има ли разлога за бригу?
Нова варијација вируса која је распрострањена у Индији недавно је откривена у Белгији
Нови сој корона вируса одговоран за смртоносни талас, који свакога дана у Индији однесе по неколико хиљада живота, стигао је у Европу, а у наредном периоду постоји ризик да његово присуство буде откривено и у нашој земљи.
ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЋ ОТКРИО ГДЕ ЋЕ ПРИМИТИ РЕВАКЦИНАЦИЈУ: У понедељак стиже још пола милиона доза цепива!
"ХОЋЕТЕ ЛИ СЕ УЗЕТИ У ПАМЕТ, СРАМ ВАС БИЛО?" Корона журка у Новом Саду разбеснела је све (ВИДЕО)
ДВА ДАТУМА СУ КЉУЧНА! Професор Кочовић најавио и када можемо да досегнемо "израелско прво откључавање" (ФОТО)
Нова варијација вируса која је распрострањена у Индији недавно је откривена у Белгији код групе индијских студената који су стигли из Париза, а раније и у Великој Британији, где је потврђено 103 нова случаја. Британска служба за јавно здравље је навела да је индијски сој "један од мутираних типова ковида под истрагом", па је већини путника из Индије забрањено да посећују ову земљу.
Индијски сој, назива Б1617, први је пут откривен у октобру. Његово присуство забележено је у 220 од 361 сакупљених узорака између јануара и марта, у западној индијској држави Махараштра, а у међувремену проширио се на још 21 државу. Детектован је још и у САД, Аустралији, Израелу и Сингапуру.
Иако још увек немају прецизних података о овом соју, научници сматрају да је једна од његових мутација слична онима које су виђене код јужноафричких и бразилских "колега".
Питање свих питања је да ли овај сој изазива тежу клиничку слику у односу на оне који су се појављивале у претходом периоду, те да ли се брже шири, и најважније, да ли вакцине које имамо на располагању делују када је у питању нова варијација корона вируса.
Вирусолог проф. др Нада Куљић Капулица каже да је још рано говорити о томе када да ли би и када овај сој могао да стигне у Србију, као и какве последице би његово присуство могло да изазове.
- Требало би сачекати релевантна научна истраживања и податке. И када се бразилски сој појавио као један од издвојених, требало је једно време чекати да га научници испитају и виде о чему се ради. Сада, захваљујући тој савременој технологији и дијагностици, онда, малтене, ко год то ради, а мало земаља то ради у неком великом обиму, онда се одмах појаве варијанте. Имам утисак да су ово ипак прелиминарни резултати чије би консеквенце требало сачекати - наводи проф. Куљић Капулица.
Истиче да би у наредном периоду најзначајније требало да буде одредити какви су генетски подаци вируса, те да ли је нови сој изазвао неке промене на геному које би могле да утичу на делотворност вакцине.
- Кључно је видети да ли ће та варијанта утицати на особине вируса, у смислу да даје тежу или лакшу клиничку слику. Какви су му генетски подаци, где се налазе промене у геному вируса, да ли је то неко кључно место, да ли га вакцина хвата или не хвата - наводи Нада Куљић Капулица.
Додаје да ће се нови сојеви тек појављивати и да ћемо о њима причати све док вирус не буде у потпуности заустављен.
- Ја сам давно рекла да неће бити краја овим варијацијама вируса, биће још сојева, са Малдива, са других места, где год има туриста, докле год вирус не будемо зауставили. У будућности би се могло очекивати да дође до већих промена, па да се деси да вакцине буду мање успешне од ове тренутне, те би оне морале да се коругују - закључује проф. Куљић Капулица.
Др Миланко Шеклер рекао је недавно да је Центар за заразне болести у Америци поделио вирусе на мутације који нису забрињавајуће, на мутације које се само евидентирају и на мутације које су за забринутост.
- Тренутно су све мутације за забринутост, али ниједан није за панику - рекао је др Шеклер.
Епидемиолог Радмило Петровић каже да је готово сигурно да индијски сој неће бити драматично опаснији и преносивији од других мутираних сојева који су се појавили до сада. Не би требало да нас чуди, каже, уколико се ускоро појави још нових сојева сличних индијском, који могу да настану у готово било којој земљи у којој има заражених.
- Врло слично ће се ширити и смртност ће бити слична. Ту се мења само један антиген. Вакцине ће штити у највећем проценту, и то је најважније. Можемо чак да очекујемо да свака земља има свој сој вируса, да ћемо имати аустралијски, корејски и још много нових сојева. Ипак, то не треба да нас плаши, јер то је природно. Важно је да ту не дође до неких драстичних измена вируса, а то је мало вероватно - рекао је Петровић.