СТИГАО ОДГОВОР НА ГОРУЋЕ ПИТАЊЕ У СРБИЈИ: Коју ће вакцину моћи да примају деца и старији малолетници
Од осталих вакцина разликује се по томе што је прављена на традиционалан начин, од умртвљеног вируса.
Кинеска вакцина синофарм, чијих је милион доза стигло у суботу у Србију, биће прва на свету која ће добити дозволу за примену код деце. Према писању кинеских медија, које је потврдио и председник Србије Александар Вучић, ово одобрење стићи ће најкасније до краја месеца.
ОД ПОЧЕТКА ПАНДЕМИЈЕ У ШУМАДИЈИ ВИШЕ ОД 20.000 ЗАРАЖЕНИХ КОРОНОМ: За 24 сата забележен пораст новооболелих
КОЈЕ СТЕ ГОДИШТЕ? Питање важно због цепива које ћете примити - одређене СТАРОСНЕ ГРАНИЦЕ за вакцинацију у Србији
"ТРПЕ ИЖИВЉАВАЊЕ РЕДИТЕЉА..." Познати глумац открио "мрачну страну" професије - много "монструма" је на СЛОБОДИ
- Кинеска вакцина намењена је свим људима старијим од 18 година, а ускоро ће то бити прва вакцина која ће добити дозволу за децу од три до 17 година - истакао је Вучић.
ПОЧЕЛО ЈОШ ПЕДЕСЕТИХ
Према писању кинеских медија, синофармом је у тој земљи вакцинисано око 1,2 милиона људи. Тренутно је у току клиничка фаза у којој се испитује дејство вакцине на децу различитих узраста и, како се показало, засад није било никаквих нежељених ефеката.
Кад је примио шеик...
Говорећи о кинеској вакцини, председник Вучић поручио је да је за њега било важно када је чуо да ју је примио шеик из Дубаија.
- Када је шеик Мухамед бин Рашид ел Мактум у новембру примио кинеску вакцину, тада сам знао да она има велики квалитет, с обзиром на то какве могућности и ресурсе Емирати имају за испитивање квалитета вакцина - објаснио је Вучић.
- 1,2 милиона Кинеза добило вакцину синофарм
- 28 дана размак између две дозе код синофарма
За разлику од такозваних иновативних вакцина ("Фајзерова" и "Модернина", у мањој мери и спутњик-В и "Астразенека"), синофарм је прављен на традиционалан начин, односно од умртвљеног вируса КОВИД-19.
Синофарм функционише тако што учи имуни систем да прави антитела против коронавируса. Како објашњавају стручњаци, то значи да се тело излаже мртвим деловима вируса, што ризик од нежељених реакција организма своди на минимум. Коришћење неактивних вируса за прављење вакцине постоји још од педесетих година прошлог века. На тај начин направљене су вакцине против грипа, беснила, хепатитиса А...
Није исто синофарм и синовак
Многи недовољно упућени мешају две кинеске вакцине синофарм и синовак. Чак су и поједини новинари протекле седмице, постављајући питања председнику Вучићу, "приговорили" што Србија набавља кинеске вакцине које су у Бразилу показале ефикасност тек нешто већу од 50 одсто. Испоставило се да је новинар потпуно побркао лончиће јер наша земља је купила синофарм, а не синовак вакцине.
То је у ТВ преносу са церемоније отварања гондоле на Златибору неупућеном (или злонамерном) новинару морао да објасни шеф државе.
Кинеска вакцина даје се у две дозе у размаку од 28 дана. Клиничка испитивања, спровођена у Кини, Уједињеним Арапским Емиратима и Бахреину, показала су њену ефикасност од око 80 одсто. Ипак, како наводи произвођач, и преосталих 20 одсто људи који су је добили, уколико се разболи, имаће благу форму короне.
Честитке из региона
Након вести да је Србија добила милион кинеских вакцина, чиме је укупан број вакцина које тренутно имамо достигао готово 1,5 милиона (заједно са "Фајзеровом" и спутњиком-В), готово сви медији у региону, чак и хрватски, честитали су нашим властима, истичући да ниједна друга земља на западном Балкану није добила више од неколико хиљада вакцина, док их неке нису добиле уопште попут БиХ и Црне Горе. Овде су се, међутим, присталице опозиције на друштвеним мрежама углавном бавиле чињеницом да је председник државе (што је, ваљда, према њиховом мишљењу, скандал) на аеродрому дочекао испоруку.