СТИЖЕ ПУСТИЊСКА ВРУЋИНА! Нови топлотни талас погодиће Србију: Сви чекају ноћ да се расхладе, али то је НАЈОПАСНИЈЕ!
Свет се још није опоравио од најтоплијег јуна од када се мери температура, а метеоролози већ прогнозирају да ће овај јул бити најтоплији месец икада.
Западну Европу захватиле су екстремне врућине. У Француској се очекују температуре до 43 степени Целзијуса, а врућ афрички ваздух стиже и до северне Енглеске. Широм Европе температуре ће се кретати између 35 и 40 степени. И са друге стране Атлантика врелина узима маха, а само током викенда преминуло је шест особа због високих температура.
Температуре нису високе само током дана, већ и током ноћи, неретко не спуштајући се испод 25 степени Целзијуса. Управо ноћна топлота једна је од опасности врелог таласа, о којој се не говори много.
Студија реномираног научног часописа ЕХП испитивала је топлотни талас који је у Европи 2003. године убио, према проценама чак 70.000 људи, и открила је велики број смрти уследио током ноћи, посебно код старијих особа.
Високе ноћне температуре кључан су здравствени ризик током врелих таласа, а ово је неколико разлога због чега је то тако. Високе ноћне температуре не дозвољавају људима да се опораве од дневне врелине. Када се висока дневне температуре споје са високом влажношћу ваздуха, долази до опасних и потенцијално смртоносних услова, чак и усред ноћи.
Продајете стан и ангажујете агенцију? Ево да ли је то ПАМЕТАН ПОТЕЗ?
"ДРУГА ДЕСТИНАЦИЈА, ИСТА НЕМАН" Једна објава изазвала лавину смеха: Да ли је и вас прогонила ова "ПИНК НАПАСТ"?
СРБИЈА У ЦРВЕНОМ! Упаљен метеоаларм, надлежни апелују - ОПРЕЗ!
Без одмора од врелина након што сунце зађе, топлотни стрес наставља да расте и повећева се ризик од болести изазваних топлотом и смрти. Штавише, постоје индикатори који показују да ноћи могу бити смртоносније од обданице током топлотних таласа.
Најдиректнија последица коју оне имају на људско здравље је изазивање топлотног удара који може бити фаталан. Иако ће у наредним данима током ноћи долазити до одређеног захлађења, оно можда неће бити довољно да расхлади људе који су већ били изложени врућини преко дана. То доводи до веће кумулативне изложености топлоти.
Временом може доћи до топлотне исцрпљености која, ако се не третира, може довести до отказивања органа. Поред топлотног удара, високе температуре могу погоршати висок крвни притисак.
Још једна појава на која ће наредних дана бити присутна, а на коју метеоролизи посебно упозоравају је повишена влажност ваздуха.
Влажност ваздуха је обично највећа током ноћи. Када се високе температуре споје са високом влажности ваздуха током ноћи, наша тела покушавају да се охладе знојењем. Међутим, како влажност ваздуха спречава зној да изађе на површину, телесна температура може нагло да скочи изазивајући дехидратацију, исцрпљеност,, па чак и топлотни удар.
Висока топлота и влажност у комбинацији са дехидрираношћу могу брзо довести до отказивања органа, понекад у року од једног сата.
Јанош Хуњади - јунак који је задужио Београд и хришћанску Европу
ОЧЕКУЈУ НАС ВЕЛИКЕ ВРУЋИНЕ! Спремите се за топлотни удар, а ово је најбољи начин да се ЗАШТИТИМО!
ВОЗАЧИ, НАЈВАЖНИЈЕ УПОЗОРЕЊЕ: Црни биланс на путевима у Србији! Да бисте САЧУВАЛИ ЖИВОТ, морате да испоштујете КЉУЧНУ СТВАР!
Стари, деца, хронични болесници и људи који живе у кућама без климе су најугроженији Такође, људи који живе у градовима у већем су ризику од болести изазваних топлотом од оних који живе у руралним срединама, због такозваног ефекта "урбаног топлотног острва".
Бетон и асфалт се нагло загревају током дана, а затим се током ноћи споро ослобађају топлоте. То може довести до температурне разлике од 22 степена у граду и околним руралним подручјима.
БОНУС ВИДЕО: ЧУДЕСНА ВОДА Знате ли зашто је море слано? (ВИДЕО)