ТО СУ КОМПЛЕКСИ, ЖЕЉНИ СУ ДОКАЗИВАЊА! Тинејџери у Србији губе живот због глупости, шта их одаје да су лоши пливачи
Спасиоци користе све начине да упуте јавни апел родитељима
Почетак лета, трагичнији него икада раније. На српским рекама, језерима и базенима, од почетка купалишне сезоне настрадало је више од 15, углавном младих особа.
НАШИ ХИРУРЗИ ПРЕВАЗИЛАЗЕ САМИ СЕБЕ - ПРАВИ УМЕТНИЦИ! Од лопатице направили човеку читаву вилицу
СИТУАЦИЈА СЕ МЕЊА ИЗ ЧАСА У ЧАС: Све веће гужве, ово је тренутно стање на граничним прелазима
СРПСКИ ПЛАНИНАР ПОВРЕЂЕН НА ПРОКЛЕТИЈАМА: Хитно пребачен хеликоптером у Клинички центар Црне Горе
Само током прошле седмице седморо њих прогутали су таласи, па је, чини се, последњи тренатак да се овај црни низ заустави!
Најуређеније престоничко купалиште, обале Савског језера покривене су, готово на сваком кораку "чуварима плаже". Захваљујући њима до сада ове године није забележена ниједна трагедија, али број интервенција, већ у прве две недеље од званичног отварања купалишне сезоне, забрињава. Чак девет живота спасено је на Ади Циганлији. Имајући у виду да је за целу прошлу сезону забележено 12 интервенција, ова бројка све позива на максималан опрез.
Више од 40 спасилаца у ударним данима викенда дежура Адом. Тим чини њих 60, пажљиво одабраних, укључујући и 16 дама. У зависности од дужине плаже, спасилачке куле распоређене су на сваких 20 до 50 метара, а тамо где је већи број кафића, више је и осматрачница. "Шефови" плажа задужени су за осматрање са воде, односно на скутерима.
- Од ових девет спасавања, једно је било дупло, извадили смо из воде двојицу момака - каже координатор спасилачке службе Јован Лаушевић.
- Деца и тинејџери су најризичнија група и ове сезоне. Први, јер их страх савлада, а други, јер су жељни доказивања, и то је највећи проблем.
Према речима Лаушевића, млађа деца уопште не морају да пређу бове да би изгубили тло.
Спасиоци, како су рекли, користе све начине да упуте јавни апел родитељима:
- Они морају да схвате да су одговорни за школски узраст и не смеју да испуштају децу из вида, без обзира на то што су сели у кафић. Ми смо ту за сигурност, али морамо да знамо уколико малишан није пливач. Превентива је 50 одсто нашег успеха. Задатак Аде Циганлије јесте да буде оаза мира, опуштања, спорта и рекреације, али то не сме да се злоупотребљава. Такође молимо све да се не шале са дављењем, јер смо имали и неколико лажних узбуна.
Ако им ноге оду укосо, почиње дављење. Иако се само нагутају воде, за децу је то велика траума јер је страх највећи непријатељ. Међутим, потпуно је друга прича са старијим средњошколцима, који су после попуштања ситуације са вирусом корона препуни енергије, па понекад делује као да су пуштени са ланца.
- Овај узраст жељан је доказивања. Нису сви добри пливачи, и срамота их је то да признају.
Они бољи упуштају се у препливавање језера, али када дође до замора, настаје паника. Када их опоменемо, и вратимо их на сигурно, љуте се на нас. Најчешће нам кажу: "Ко си ти мени да говориш шта треба да радим". То су комплекси, и то се често од куће доноси - прича своје искуство Александар Максић, који је већ 12. сезону чувар живота на "мору Београда".
Искусни спасиоци лако могу да процене ко се добро сналази у води. Моторика их одаје. Први сигнал да је опомена неопходна јесте када уоче да пливач не уме да се одмори, а многи пливају на снагу.
- Посетиоци морају да слушају савете спасилаца, без расправе. Ако нису вешти пливачи, треба да нам кажу. За оног ко слабије уме да плива боље је да прогута понос него воду - једини је савет који се усуђује Максић да да.
Како каже Јован Лаушевић, за разлику од јачег пола, са девојкама има проблема на обали - све желе да поцрне.
- Пре неколико дана догодио се типичан случај колапса. Девојка није доручковала, провела је два сата на педалини и није узимала довољно течности. Морала је да интервенише Хитна помоћ - присећа се Максић.
А да и искусни могу да се боре за живот, и то у плићаку, својим очима доживео је Максић пре неколико сезона.
- Момак није могао да се помери, јер га је ухватио грч преко целих леђа - присећа се Максић.
- Он се само преврнуо у води. Та ситуација је и мени била необична. Дефинитивно ни ми који смо искусни не можемо да предвидимо шта може да се догоди - присећа се Максић.
Како кажу спасиоци, дављеници у страху добијају надљудску снагу. Инстинктивни покрет им је да почну да потапају онога ко покуша да их спасе, или му се хватају за врат и рамена. Универзални савет онима који могу да помогну, а то су само искусни пливачи, јесте да никада не прилазе лицем у лице, а најбоље је причекати да дављеник престане да пружа отпор.
Прилаз треба да буде с леђа, па се грубим покретом хватају руке. У случају да је дављеник већ исцрпљен, хвата се испод пазуха. Све време важна је комуникација, те спасилац охрабрује пливача у невољи да дише и да се опусти.
Иначе, пред сваку купалишну сезону, спасиоци на Ади Циганлији пролазе обуку. Будући да су на сунцу у смени од 10 до 19 часова, важно је да буду психофизички спремни, све време концентрисани и да имају вољу, јер овај посао нимало није лак. Од тренутка када пливач замоли за помоћ, веома брзо је и добија, будући да је цео спасилачки тим умрежен воки-токијима. Шефови плажа на скутерима имају пакет прве помоћи, тако да су спремни за предузимање свих мера до доласка лекарске екипе.
23. јун
- У таласима Дунава код Смедерева, нестао је морнар са барже компаније "Рубикон". Према речима колега из Удружења професионалних лађара Србије, морнар је скочио са сплава једног кафића на Дунаву у намери да се окупа. После тога га нико од колега није видео.
23. јун
- Под још неразјашњеним околностима, живот је изгубио и Немања Суботић на београдском купалишту у Кошутњаку. Он је тешко повређен када је упао у воду базена са скакаоницом. Том приликом ударио је главом у ивицу. Немања је преминуо у болници истог дана.
24. јун
- Дунав је био кобан и за Душана Михајловића (22), момка који је чамцем превозио Београђане са Земунског кеја на плажу Лидо. Он је живот изгубио када је превезао путнике на купалиште, и одлучио да се расхлади скоком у реку. Највероватније, по њега је био кобан срчани или мождани удар.
24. јун
- Страшна несрећа догодила се и на језеру Бела река у Рипњу. Младић стар 23 године купао се у језеру са друштвом. Он је у једном тренутку заронио, међутим, није испливао на површину воде.
26. јун
- У Западној Морави утопио се шеснаестогодишњи дечак. Он је нестао у селу Горичани поред Чачка. Са млађом сестром и старијим другом цео дан је провео на реци, у делу који није предвиђен за купање. Његово тело пронађено је неколико сати касније у грању поред реке.
28. јун
- Дечак стар девет година пронађен је на дну приватног базена на београдском Врачару. Наводно, он је, док се сам купао у базену, док му је мајка још била у свлачионици, доживео епилептични напад. Реанимиран је и превезен у Ургентни центар где је, нажалост констатована смрт.
29. јун
- У близини Трстеника у Западној Морави трагично је страдао Велибор К. (29). Он је, наводно био ангажован на радовима на изградњи Моравског коридора Потаје - Крушевац, дошао је на реку са пријатељима и колегама да се расхлади. У воду је ушао са десне обале на Градској плажи и ту су га колеге последњи пут виделе.
29. јун
- У Великој Морави у насељу Пољана код Пожаревца удавио се Раде П. из Топонице код Малог Црнића, стар 42 године. Мушкарац је на реку отишао како би се расхладио, ушао је у воду, а онда је током пливања потонуо.
30. јун
- У бари Плава бања код Кикинде утопила се девојчица (9). Она је на дивље купалиште стигла на бициклу у друштву друге деце, без пратње родитеља или старије особе. Она се удавила у плићаку, а нико од купача није приметио да се несрећна девојчица бори за живот.