ОБИЧАЈИ НАЛАЖУ ДА ВЕЧЕРАС НЕ РАДИТЕ ЈЕДНУ СТВАР: За благостање, домаћин сутра треба да исприча легенде о Светом Николи
Свети Никола прославља се сутра, 19. децембра, а по броју оних који прослављају, водећа је слава међу православним верницима.
По броју оних који славе, слава Свети Никола је међу Србима без премца, из чега је настала позната изрека да "пола Срба слави, а пола иде на славу". Хришћани верују да је Свети Никола чудотворац и да се многа чуда дешавају од његових чудотворних моштију из којих непрестано избија свето миро, којим се лече болесници.
ЗДРАВСТВЕНИ СИСТЕМ СРБИЈЕ НА ИЗДИСАЈУ! Хитно потребни волонтери за истовар и утовар боца кисеоника у Зајечару
УБИТАЧНО ОРУЖЈЕ ПРОТИВ КОРОНЕ: Докторка Нада саопштила најбољу вест о вакцини од почетка епидемије
ДОБРЕ ВЕСТИ СТИЖУ ИЗ ЈЕДНОГ ДЕЛА СРБИЈЕ: Већи број отпуста него пријема у болнице, смањује се број пацијената на респираторима
Својим чудесним моћима Свети Никола помаже сваком ко му се обрати за помоћ у болести, немоћи и душевној патњи.
Бројни обичаји везани су за сутрашњи дан, али постоје и неки у вези са вечери пред ову славу.
Стари народни обичај каже да би домаћини већ данас морали да почну с припремама за госте које ће дочекивати сутра. Међутим, постоји правило да домаћини могу само да припремају храну, док се други кућни послови не смеју обављати дан пре и дан након славе.
Конзумирање мрсне хране на овај празник не долази у обзир - будући да је у току велики Божићни пост, игнорисање обавезног поста је строго забрањено!
У неким крајевима одржао се и обичај даривања деце јер је Свети Никола и њихов заштитник. Зато, ако су вам малишани били добри, обрадујте их неком ситницом - њих ћете усрећити, вама ће бити лепо, а и народ каже - ваља се.
Људи су светог Николу још за време његовог живота сматрали за светитеља. Призивали су га у помоћ при болестима, некој несрећи или немоћи. Хришћани верују да се он свима одазивао и да је свима помагао, а да је из његовог лица сијала светлост. У старости се разболео и преминуо 6. децембра 343. године. Свети Никола се и слави тога дана, што је у ствари 19. децембар по новом календару.
Легенда о три девојчице
Једна од чувенијих легенди је и она о три сироте девојчице које је спасао од беде и несреће јер их бездушни, нагло осиромашени отац, хтео продати у бело робље пошто није могао да им обезбеди тада обавезан мираз. Свети Никола је, казује легенда, једне мркле ноћи, кроз прозор, у другој верзији легенде, кроз оџак убацио свежањ златника како би им обезбедио спасење.
Обичај даривања деце за дан св. Николе везан је управо за ову легенду. Родитељи деци остављају новчиће и слаткише у чизмама или чарапама из разлога што су и златници које је свети Никола убацио трима девојчицама кроз прозор, упали право у њихове чизме.
По другој легенди, златници убачени кроз оџак, пали су право у чарапе које су девојчице оставиле у огњишту да се ноћу осуше. Хришћани којима је ова верзија исте легенде ближа уочи дана Светог Николе каче дечије чарапе о отворени камин.
Легенда о три дечака
Свети Никола је помагао деци и сиромашнима али се никада није хвалио својим добрим делима већ је иста чинио потајно и на начине сличне овом који описује легенда о три девојчице.
Постоје и легенда по којој је Свети Никола спасао три дечака које хтеде да закоље неки тамошњи месар као и она о Црном Петру, отетом заробљеном дечаку кога је откупио о трошку црквене благајне.