СУТРА СУ МИТРОВСКЕ ЗАДУШНИЦЕ: Ево које би обичаје требало испоштовати - никако немојте урадити ОВО, сматра се ВЕЛИКИМ ГРЕХОМ И УВРЕДОМ МРТВИХ
Сутра су јесење или митровске задушнице које се тако називају јер падају уочи великог празника Митровдана
Српска православна црква и верници ће сутра, 5. новембра обележити један од четири највећа празника посвећена мртвима - Митровске задушнице.
Тимска игра на хуманост: Mozzart и Вуле Мандић помогли удружењу Звончица
ДАНАС ЈЕ СВЕТИ АВЕРКИЈЕ КОЈИ ЛЕЧИ БОЛЕСНЕ: Једите посебан хлеб за здравље и срећу!
ПОЧИЊЕ СЕЗОНА СЛАВА! Ово правило треба да се испоштује - многи не знају
Обичај је да се на гробље односи храна, коју по правилу спремају жене.
Задушнице никада нису у време поста, нити падају у постан дан, јер су увек у суботу. Пеку се колачи од белог брашна, који се понекад зову "просфоре". Спремају се ракија, пиво, вино, вода, а у неким местима се износи и жито.
Носи се онолико свећа колико се мртвих помиње. У свим крајевима Србије на гробове излази свештеник да окади гроб. Ако је неким случајем свештеник спречен да дође, онда неко од присутних тамјаном обави прекађивање.
Заједничко за задушнице у свим крајевима јесте излазак на гробље и организовање послужења на гробу. Некад су то само пита, пециво, кафа и вода. Понегде се изнесу кувана јаја и печење. На гробљу се ваља послужити макар једним залогајем, обичаја ради.
Понудама се служе рођаци који су на гробље изашли, а не одбијају се ни непозната лица, ако сама приђу гробу. Сматра се за велики грех и увреду мртвима ако би се неко одбио или чак отерао од гроба.
Иначе, у црквеној години постоје четири општа задушна дана: Задушнице пред Васкршњи пост (уочи почетка Великог поста), Духовске задушнице (уочи празника Свете Тројице), Михољске задушнице (уочи Михољдана) и Митровске задушнице (уочи Митровдана).