СУТРА ЗАСЕДА КРИЗНИ ШТАБ: Биће речи о свадбама, концертима, разматраће се ново попуштање мера
Можда ћемо на лето и у Гучу и на Егзит!
Овог лета у Србији највероватније ће моћи да се организују велики скупови и манифестације попут Гуче и Егзита! Уколико убрзамо вакцинацију и пре краја јуна достигнемо колективни имунитет, у јулу и августу биће дозвољено организовање великих фестивала на отвореном.
Кризни штаб ће већ у петак разматрати попуштање мера и дозвољавање окупљања људи на јавном месту, као и могућност одржавања семинара, концерата, свадби и матура.
ИСТРАЖИВАЊЕ ДАЛО ЈЕЗИВЕ РЕЗУЛТАТЕ: Сваки десети хоспитализован од короне УМРЕ од постковид синдрома
ДА ЛИ СЕ ГУБЕ АНТИТЕЛА И КОЛИКО БРЗО? Све више грађана збуњено да ли ће морати да приме вакцину другог произвођача
НАКОН ЗАРАЖАВАЊА КОРОНОМ ЈЕДНА СТВАР ИГРА НАЈВАЖНИЈУ УЛОГУ! Битан савет нашег доктора може да спречи компликације
Епидемиолог и члан Кризног штаба проф. др Бранислав Тиодоровић каже да је одржавање летњих манифестација врло могуће уколико будемо имали довољан број вакцинисаних, пре свега младих.
- Наш први циљ јесте број испод 1.000 дневно новозаражених, али идеалан број који очекујемо је двоцифрен, испод 100 новооболелих на дан, што ће значити повратак у нормалу. Да би се одржале веће манифестације, неопходно је да буду створени сви услови и да се спрече могући ризици. Млади су жељни провода, Егзита, Гуче и свих других музичких манифестација. Да би се оне што безбедније организовале овог лета, важно је да се што више младих вакцинише наредних дана и недеља. То је једини начин да се вратимо нормалном животу - каже проф др Тиодоровић и објашњава:
Велике прославе сигурно нећемо моћи да имамо пре краја маја. Али у јуну ће оне највероватније бити могуће, уз мере опреза. За почетак, биће дозвољено окупљање мањег броја људи, рецимо до 50 гостију за свадбу, а касније и више. Све то зависи од епидемиолошке ситуације...
Заменик градоначелника Београда Горан Весић каже да очекује да Кризни штаб у петак усвоји "предлоге попуштања мера".
- Послали смо Кризном штабу предлоге које је сачинио Градски завод за јавно здравље, а који се односе на процедуру организације конгреса, семинара, свадби, прослава, концерата и фестивала... Очекујем да ови протоколи буду прихваћени и да људима запосленим у тој индустрији кажемо када ће овога лета моћи поново да раде - рекао је Весић.
Према речима лекара, попуштању мера највише је допринела масовна вакцинација. Зато они апелују на грађане да се вакцинишу јер нас само то може вратити нормалном животу!
У Србији је до јуче дато 3.830.000 доза вакцина, од тога је 2.170.000 првих доза, а 1.000.660 других доза, док се сматра да је 1.380.000 особа имунизовано.
Према речима директора Канцеларије за еУправу Михаила Јовановића, вакцинација је одлично организована и грађани се све више одазивају.
- Циљ је да се у целој земљи вакцинише 50 одсто и више пунолетних грађана, а онда да стигнемо до три милиона имунизованих, што је пресудно важно за колективни имунитет. Вакцинација иде добром динамиком. Грађани могу да се вакцинишу на два начина: да се пријаве преко сајта е-Управе или да оду на пункт и да се вакцинишу било којом вакцином без заказивања - истакао је Јовановић и додао:
У Београду је ревакцинисано 500.000 грађана. Поред Београда, ту су још Ниш и Ужице, у којима је 50 одсто грађана примило две дозе вакцина.