- Имамо десетак оболелих доктора и око 15 сестара. Ово је атомска бомба за човечанство, у целом свету је катастрофално лоше - каже др Мома Јаковљевић, чувени хирург и помоћник директора те здравствене установе.
ДР СТЕВАНОВИЋ САОПШТИО ДАНАШЊИ РЕКОРД ОБОЛЕЛИХ: Директор Инфективне клинике обратио се грађанима након изолације
Само за седам дана новембра наша земља има више заражених новим корона вирусом него за прва четири месеца епидемије. Да је ситуација и више него забрињавајућа истиче и др Јаковљевић, који је за наш лист рекао да је тренутна ситуација неупоредиво лошија него у месецима који су за нама.
- Ситуација је катастрофално лоша. И када говоримо о броју заражених, броју умрлих, броју пријема или пацијената на респиратору - каже др Јаковљевић.
Мере
корона / Извор: Србија Данас
- Чак и на први поглед, и лаику би сасвим било јасно где леже кривци за све неповољнију епидемиолошку ситуацију у Србији - окупљања у затвореном простору, без маске и дистанце.
- Ја сам за примену радикалних и строжих мера, али и за жешћа кажњавања непоштовања истих. Видите како је у Француској, Енглеској, ригорозно је и тамо, они чак имају и полицијски час. Наравно, мора да ради привреда, ресторани, хотели... Али, ако рецимо причамо о ресторану, мора се ставити заштита, плексиглас између столова, па по двоје да седе. Не могу овако да раде ресторани да по двоје, троје седе на пола метра... Него као што се препоручује: два метра размака и плексиглас - сматра др Јаковљевић.
Мишљења је да је млађа популација недисциплинована, али да је до тога довело слушање контрадикторних информација које, подвлачи наш саговорник, не смеју да се дају.
- Ја бих младима пуштао снимке људи који се стављају на респиратор, како дишу, како се боре за ваздух, па да виде како је. Јако је озбиљна ситуација, јако је опасно и морамо бити опрезни - упозорава он.
Због свега тога, понавља, жестоко треба кажњавати сваког ко не поштује мере.
- То да свако да прича шта мисли је вербална анархија и глупост. Није то само код нас, свуда је у свету. Али ту не треба много да се објашњава, зна се ко треба да мисли у оваквим ситуацијама, а ко да слуша. Медији морају игнорисати заговорнике недисциплине - истиче др Мома Јаковљевић.
Прогнозе
брзи тест коронавирус / Извор: Профимедиа/илустрација
Када је реч о прогнозама које читава медицинско-научно-математичка струка воли да даје, др Јаковљевић пак сматра да се ту мора бити врло опрезан.
- Говорити о прогнозама је незахвално. Када одете код лекара, упита вас за анамнезу (подаци шта је било пре), од чега сте боловали, које су вам слабе тачке, а затим уписује статус презент - ваше садашње стање. Статус футур нигде не постоји, давање прогнозе треба да буде са опрезом. Треба рећи "претпостављам, уколико би било овако...", али прогнозе попут “стаће корона од 15. марта” - то изазива код народа недисциплину. Јер, када у тим прогнозама неколико пута омашите, народ онда каже "ето, ови немају појма". Слушам шта причају млади, шта причају стари, та предвиђања и нагађања изазивају недисциплину. Јер, ако ви нешто кажете, онда мора да буде тако. А није тако - истиче др Јаковљевић.
Клицоноше
зараза / Извор: Профимедиа/илустрација
Говорећи о клиничким сликама и тежини болести код ковид позитивних пацијената, др Јаковљевић објашњава и да је, за све наведено, важан и такозвани степен заражености.
- Постоји велика разлика да ли сте поред заражене особе били пет минута или пола сата. Јер, није исто ни да сте у загушљивој просторији или на смогу пет минута или два сата. Већи је унос тог "антитела" које није ваше тело. Постоји један параметар ИЛ (интер леукин) који показује колико сте снажно заражени - каже овај доктор.
Ситуације када је унутар једне породице заражена само једна особа, док другима није ништа, др Јаковљевић каже да су и даље - загонетка.
- Имамо доста примера и од наших доктора који су оболели, од 10 доктора само се једна супруга заразила, а остале нису. Нема правила. То је велика загонетка за медицину и за науку зато што све или зависи од имунитета, или је у питању нека генетска склоност, то је неки биолошки тест. Неко има јак одбрамбени механизам, а неко не - сматра Јаковљевић.
Златни стандард
Тест за коронавирус / Извор: Профимедиа
Сви који су макар привирили у ковид амбуланте знају да је, осим основног прегледа лекара, неизоставна и лабораторија. Ипак, и ту треба бити опрезан.
- Чист пример из праксе: један човек, 40 година, гвожђе 25, леукоцити у нормали, интер леукин (параметар који открива да ли имате цитиконске олује) у нормали, а на плућима обострана упала. Зашто је скенер златни стандард? Зато што је слика пнеумоније (обичне упале) на плућима једна бела сенка, а слика ковида на плућима на рендгену се добро не види, само се назире, а на скенеру се види као да сте разбили стакло. Што се тиче зрачења, то није опасно, заштите вас, није забрињавајуће. Без обзира на то што лабораторија може да завара, скенер и ПЦР тест су златни стандард - саветује овај хирург.
Лекови и витамини
лек против короне / Извор: Профимедиа/илустрација
Ковид је системска болест, каже др Јаковљевић.
- Обара крвну слику, леукоците, гвожђе, згрушава крв, од свих органа углавном напада плућа. Заправо, напада најслабије у организму. Људи који су на дијализи треба да су правовремено дијализирани, дијабетичари треба да што пре регулишу дијабет... Наравно, ко нема тегобе, има и бољу прогнозу - прича др Јаковљевић.
Само узимање витамина и није гаранција да сте заштићени
Болница / Извор: Профимедиа/илустрација
- Није лоше узимати витамине Б и Ц. Сада уводе и неке друге витамине, али то није нека заштита. Када је реч о витаминима, њих узимате кроз храну, воће, поврће. Имате витамине које можете да узимате без надзора лекара, а које не. Па тако, витамини Ц и Б су хидросолубилни, растварају се у води. Али витамини Д, А, Е, К, П се везују за масти, морају да се пазе како се узимају - објаснио је доктор Јаковљевић.
Ма колико се сви, глобално трудили - за сада је ковид увек један корак испред
Србија / Извор: Профимедиа
- Ми не идемо испред ковида, већ како шта не ваља, ми то поправљамо. Каскамо зато што наука не зна састав овог антитела. Зато и нема вакцине. Постоји доста лутања, али да поновим, контрадикторне изјаве лекара не смеју да постоје ако желимо да нам грађани верују - истакао је.
Како се најбоље заштитити?
- Маске када смо у друштву. Значи доста и мерење температуре на улазак у институције. Јер, у 99 одсто болесник мора да има температуру, не може без ње. Чак и ти асимптоматски случајеви морају имати макар мало повишену температуру. Такође, ко је преживео ковид, треба времена за опоравак. Треба времена да се опораве плућа, срце, да се врати снага, човек се осећа као да је пешачио 100 километара у цугу - закључио је др Мома Јаковљевић.
"ОВО ЈЕ НАЈПРЉАВИЈА ОБОЈЕНА РЕВОЛУЦИЈА КОЈА СЕ ИКАДА ИГДЕ ВОДИЛА" Вучић: Суштина протеста је економско разарање Србије! Још мало стрпљења, наћи ћемо решење