СВЕ ДУЖИ СПИСАК ПОСТКОВИД СИМПТОМА! Српски лекари упозоравају - терапија и лечење су захтевни, ово ОБАВЕЗНО урадите
Број заражених и умрлих од короне у Србији се последњих дана смањује, али последице пандемије остају у виду постковид синдрома.
Све је више пацијената који пуне чекаонице управо због тегоба које им је оставила корона и које могу да трају месецима. Неки се, због акутних здравствених проблема којима не могу да одмах схвате узрок, јављају у Ургентни центар.
Др Урош Богдановић из Ургентног центра упозорава да је у овој установи из дана у дан све више оболелих са постковид болестима.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/11/30/259447928_424516479338334_6357195293271609782_n.jpg?itok=qSdxXZ75)
ДИРЕКТОРКА БАТУТА ОТКРИЛА НОВЕ ДЕТЕЉЕ О ОМИКРОНУ: Сада је право време за бустер дозу, др Јовановић све објаснила
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/12/18/drdusicamladenovic.jpg?itok=adVuZC29)
ПРВИ СЛУЧАЈ ВИРУСА У СРБИЈИ! Ово је важно да знате ако сте се вакцинисали против короне - огласила се др Младеновић
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/398700/profimedia-0603765441.jpg?itok=zGjlz66G)
СЈАЈНЕ ВЕСТИ ЗА НАШЕ ГРАЂАНЕ: У Србији од следеће године бесплатна вакцина која може да искорени велику болест
- У питању је широк дијапазон симптома, од губитка даха, стезања у грудима, замора, који су слични ковид инфекцији. Људи не знају шта им се дешава, јер су симптоми готово исти, па свако ко их осети треба да се тестира да провери да нема реинфекцију. Ако су негативни, у питању је постковид и добијају адекватну терапију - објашњава доктор.
У Србији се званичан број оболелих од короне приближава цифри од 1.300.000. Процењује се да 10 посто пацијената након прележане короне пати од постковид синдрома, са најразличитијим симптомима. То значи да ће лекари у Србији имати посла са великим бројем постковид пацијената - више од 100.000.
Председник Удружења за неурокардиологију Србије Бранислав Миловановић је раније објаснио да постковид синдром представља системски проблем за организам, па последице сежу од плућа, преко срца до нервног система и штитне жлезде.
- Немачко истраживање показује да корона у високом проценту оставља промене на срчаном мишићу. 10 до 20 посто таквих пацијената ће имати озбиљне последице за цео живот. Има и оних пацијената којима су ошетечени и рецептори за регулацију крвног притиска. Све су то нови кардиоваскуларни пацијенти - упозорио је др Миловановић.
Последице могу бити дуготрајне.
- Чак и после шест месеци пацијенти могу осећати хроничан умор и имати постковид синдром - рекао је саговорник.
- Корона не угрожава само плућа, она је системска болест и месецима након што је неко прележи може оставити последице и на срце, штитну жлежду, нервни систем... Све то може буквално одвести у инвалидитет - упозорава саговорник.
Доктор Миловановић објашњава да постковид синдром још није званично добио своју шифру, али од 1969. године потоји ознака коју је Светска здравствена организација дала за поствирусни синдром умора "Г-93.3" - већина научника сматра да је то исти синдром и иста болест.
- Јављају се и проблеми са памћењем, неуролошки проблеми - мравињање, дрхтање и утрнулост руке или ноге. Пацијенти се боре и са анксиозношћу и нападима панике. Јављају се и проблеми са дигестивним трактом - затвори, проливи. Могу бити дијагностиковани и хашимото, полицистични јајници, инсулинска резистенција - подугачак је списак могућих здравствених тегоба.
Миловановић додаје да последица овог синдрома може бити и хронично повишена телесна температура, ту су и промене на кожи, алергије. Оно што је најпроблематичније је осећај несавладивог умора.
- Обично су у питању млађи људи. Карактеристичан је потпуни губитак енергије. Ви се наспавате, одете на посао и после два-три сата више не можете да радите и немате више енергије. Када урадите дијагностику не нађе се ништа специјално. У основи је утврђено да су оштећене митохондрије - органеле које производе енергију. У свету се формирају институти који се баве овом проблематиком - наводи саговорник.
Када је реч о симтому хроничног умора, без видљивих последица по органе, није лако дијагностиковати проблем.
- Пошто дијагностика не показује ништа специфично, ти пацијенти су често жртве неразумевања на послу и у породици. Главне промене су заправо на аутономном нервном систему, који је, заправо, софтвер нашег организма - објаснио је Миловановић.
Терапија и лечење су врло комплексни, од витамина до лекова за обнаваљне митохондрија.
- То је сложен, мултидисциплинаран процес. После прележаног ковида неопходно је имати на уму да прича није завршена. Потребно је интензивно наставити са узимањем антиоксиданаса и пратити стање здравља наредних шест месеци како не би ушли у синдром хроничног умора. По досадашњим искуствима, уз мултидисциплинарни приступ, код оболелих од синдрома хроничног умора је потребно најмање седам месеци до две године да се поврати нормално функционисање организма - закључио је саговорник.
Нису имуна ни деца
У актуелном таласу и деца завршавају са тежим обликом короне, а има их чак и на респиратору.
Педијатар из Универзитетске дечије клинике Снежана Рсовац рекла је да и деца пате од исцрпљености и дуготрајне слабости након короне.
- Нарочито су постковид тегобама изложена деца која имају неке придружене здравствене тегобе. Потребна је лекарска контрола и надзор у таквим случајевима - каже др Рсовац.